Hodnota na teplomere neľútostne stúpa a vy sa pýtate, čo robiť? Postarať sa o malého pacienta býva neraz ťažkým orieškom aj pre skúsenejšieho rodiča. Ako správne zatočiť s horúčkou a kedy už radšej vyhľadať odbornú pomoc?
Na začiatok si treba uvedomiť, že horúčka nie je choroba, ale príznak. Väčšinou sa objaví v dôsledku nejakej vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, no stretnúť sa s ňou môžete napríklad aj po očkovaní.
Tieto dva pojmy majú svoje opodstatnenie, i keď si ich mnohí zvyknú zamieňať. O zvýšenej teplote hovoríme vtedy, keď teplomer ukazuje do 38 °C. Ak sa však dostaneme nad túto hranicu, máme čo dočinenia s horúčkou. Nie je to ale len o slovičkárení. Dôležité je zapamätať si, že zvýšená teplota sa nemá zrážať, naopak s horúčkou už zatočiť treba.
Zvýšená teplota je prirodzenou obrannou reakciou tela. Vírusom či baktériám teplota okolo 36 – 37 °C neublíži a oni sa môžu pokojne ďalej množiť a robiť si svoju prácu. Telo sa preto snaží vytvoriť také prostredie, v ktorom títo nepriatelia nebudú schopní prežiť. Pri zvýšenej teplote treba dieťatko uložiť do postele a zabezpečiť mu dostatok tekutín, do jedla ho nútiť netreba . Prikryť by ste ho mali len tenkou prikrývkou, aby sa zbytočne neprehrievalo. Pokiaľ sa telo dokáže vysporiadať s teplotou do 3 dní samé, máte vyhrané a nie je potrebné navštíviť lekára. Drobca ale i tak nedávajte najbližší deň do kolektívu a pokračujte v kľudovom režime, aj napriek tomu, že už nejaví známky choroby.
Horúčka sa nemá podceňovať. Najmä pri malých deťoch sa dokáže obranný systém rýchlo naštartovať a vyhnať ju až nad 39 °C. Takéto vysoké horúčky už môžu sprevádzať aj febrilné kŕče, teda zášklby svalov. Niet sa čo čudovať, že šklbanie, trasenie či mykanie dieťatka vystraší nejedného rodiča. I keď je ťažké v takej chvíli nespanikáriť, dôležité je bezodkladne zavolať rýchlu zdravotnú pomoc (číslo 155), zabezpečiť, aby dieťatko nespadlo z postele a ochladzovať ho tým, že ho vyzlečiete a vyvetráte teplú miestnosť. Nepodávajte mu vtedy žiadne lieky. Pokiaľ sa už v minulosti u vášho dieťatka vyskytli febrilné kŕče, lieky proti horúčke podávajte už pri teplote nad 37,5 °C.
Bezdotykové, ušné teplomery či čelové pásiky nie sú to pravé orechové na zmeranie teploty. Nemerajú celkom presne a sú vhodné skôr na kontrolovanie teploty, napríklad v noci, keď drobec spí. Ideálne sú digitálne teplomery, u detí do 2 rokov s ohybným koncom, u tých starších s pevným koncom. U menších detí meriame teplotu v konečníku a od nameranej hodnoty odpočítame 0,5 °C. To znamená, že pokiaľ nám teplomer ukazuje 38,5 °C, dieťatko má v skutočnosti 38 °C. U starších detí meriame teplotu pod pazuchou a nameraná hodnota je reálna, teda z nej už nič neodpočítavame.
Keď sa hodnota na teplomery vyšplhá nad 38 °C je načase siahnuť po antipyretikách, teda liekoch na zníženie horúčky. Sú bežne dostupné v lekárni aj bez lekárskeho predpisu a je vždy dôležité upozorniť na to, že ich potrebujete pre dieťa. Na trhu ich je hneď niekoľko a treba rozlišovať nielen formu (sirupy, tablety, čapíky), v akej sa predávajú, ale aj účinnú látku, ktorú obsahujú. Na jednej strane sú paracetamolové prípravky (Paralen, Panadol, Calpol, Tylenol), na druhej ibuprofenove (Ibalgin, Nurofen, Brufen).
Prečo je dôležité ich takto rozlišovať? Je úplne jedno, pre ktorý z vyššie uvedených liekov sa rozhodnete, no pokiaľ horúčka po podaní lieku začne opätovne stúpať, mali by ste mať v zálohe aj liek, ktorý obsahuje inú účinnú látku ako ten, ktorý ste už dieťaťu podali. Každý z týchto liekov sa totiž môže podať znova najskôr o 6 hodín. Každý rodič vie, že horúčka nepozná hodinky a stane sa, že znovu vystúpi omnoho skôr. Nie je samozrejme dôvod čakať ďalšie povedzme 3 hodiny, kým uplynie potrebný interval medzi jednotlivými dávkami, aby sme mohli dieťaťu podať liek. V takomto prípade siahneme po inom lieku, ktorý obsahuje druhú účinnú látku. V praxi to znamená, že ak podáme napríklad Paralen a horúčka sa znova objaví po 6 hodinách, môžeme dať dieťaťu ďalšiu dávku Paralenu. Ak však vystúpi skôr, trebárs o 4 hodiny, podáme mu liek s účinnou látkou ibuprofen, napríklad Nurofen.
Čo sa týka dávky, vždy sa striktne pridržiavame pokynov v príbalovom letáku alebo na obale daného lieku. Tie sa zväčša odvíjajú od váhy a veku dieťaťa. Lieky na zníženie horúčky u detí sa vyrábajú vo forme sirupov, čapíkov aj tabliet. U najmenších detí sa najčastejšie používajú práve čapíky, ktoré sa ľahko zavedú do konečníka. U tých väčších môžete podať sirupy, neskôr aj tablety, keď už sú schopné ich prehltnúť a zapiť. Viac možností isto oceníte aj pri žalúdočných a črevných virózach, ktoré môžu byť rovnako sprevádzané horúčkami. Je pochopiteľné, že dieťaťu nepodávame čapíky, keď má hnačky alebo sirupy či tablety, keď zvracia, keďže by pravdepodobne nestihli zaúčinkovať skôr, ako by ich dieťa zo seba dostalo von.
Pokiaľ horúčka dieťatka vystúpi nad 39 °C, je vhodné pristúpiť aj k ochladzovaniu telíčka. Tu máme dve možnosti, buď vo forme zábalov alebo potieraním dieťatka vlhkou handričkou. Ako na to?
Sprchovanie nie je najmä u tých najmenších najvhodnejší spôsob zrážania horúčky. Je ťažké určiť správnu teplotu vody a zrýchlený pulz a dýchanie dieťatka v spojitosti s chladnou sprchou môžu vyústiť do šoku.
U novorodencov nerozlišujeme, či ide o zvýšenú teplotu alebo horúčku. Keď začne hodnota na teplomery stúpať, okamžite treba vyhľadať detského lekára.
U bábätka mladšieho ako 3 mesiace nemusíte so zvýšenou teplotou okamžite letieť k lekárovi. Počas najbližších ordinačných hodín je však vhodné si s ním aspoň zavolať. Ak už horúčka vystúpi nad 38 °C, netreba čakať na to, keď začne ordinovať, ale bezodkladne vyhľadať pomoc jeho zastupujúceho lekára.
U ostatných detí môžeme riešiť teplotu pokojne 2 až 3 dni doma. Všetko to ale samozrejme závisí od celkového stavu dieťatka a ďalších príznakov ochorenia. Pokiaľ je po ústupe horúčky veselé, hrá sa, pije, papá, ciká, skrátka sa správa ako obvykle, nemusíme hneď bežať k lekárovi.
Okamžite vyhľadať odbornú pomoc je potrebné, ak je dieťa aj po ústupe horúčky apatické, veľmi nepokojné, bolí ho akýkoľvek dotyk, vracia, nechce piť, zbadáte na telíčku malé podliatiny, ťažko dýcha, resp. sa nevie nadýchnuť a vydýchnuť.
Keď sa zdravotný stav dieťatka zhorší počas víkendu alebo v noci, neváhajte navštíviť najbližšiu pohotovosť. Pokiaľ k tomu ale dôjde v priebehu pracovného týždňa, vždy je lepšie obrátiť sa na vášho detského lekára, ktorý dieťa pozná najlepšie.
Foto: freepik.com
Začni písať komentár...