V poslednej dobe sa tu vášnivo diskutuje ohľadom handmade a tak isto mi chodia maily čo je vlastne ten slobodný umelec a ako na to. V tomto článočku sa pokúsim vysvetliť čo to vlastne je slobodný umelec a rozdiely medzi živnosťou a tvorbou ako slobodný umelec.
Prečo práve ja? Mám živnosť od 2003 roku (ano posledných 6 rokov je to strašné, najmä tá byrokracia a neschopnosť úradníkov na to určených podávať korektné info.)
Ako slobodný umelec som pracovala cca 2 roky z donútenia. (nebudem viac rozvádzať , ale ano správne tušíte, zase neschopnosť úradníčok/kov).
A budeme riešiť prevažne elektronický predaj.
Citujem: Živnostenský zákon 455/1991
Živnosť: sústavná, samostatná, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku vykonávaná činnosť a za podmienok stanovených živnostenským zákonom. Živnostenský zákon upravuje podmienky potrebné na získanie oprávnenia na podnikateľskú činnosť. Upravuje tiež postavenie podnikateľov a ich vzájomné záväzkové vzťahy a vzťahy súvisiace s podnikaním.
Po lopate povedané aj elektronický predaj sa považuje za podnikanie, každý jeden predajca, ktorý predáva veci kdekoľvek na internete, podniká.
Treba si naštudovať paragraf 3 živnostenského zákona.
Sú tam činnosť pri výkone povolaní ako lekar, komerčný právnik, tlmočník, daňový poradca, burzový maklér, činností bánk, rozhlasové a televzne vysielanie, predaj nespracovaných alebo spracovaných rastlín a živočíšnych výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti fyzickým osobami a predaj lesných plodín priamym spotrebiteľom.
Nás tvorilky bude zaujímať ten isty paragraf a písmeno b) kde je uvedené, že využívanie výsledkov z práv duševného vlastníctva pôvodcom nie je živnosťou. Po slovensky: Ak ste autorom (a nositeľom majetkových práv k dielu) podľa autorského zákona, nepotrebujete živnosť. No a tu sa dostávame k termínu slobodný umelec.
Najprv si ale musíme vysvetliť pojem autor a dielo.
Autor je fyzická osoba.
Dielo: Vo všeobecnosti je dielo v tomto zákone definované Literárne, vedecké a iné Umelecké dielo vytvorené vlastnou tvorivou duševnou činnosťou..
Lenže je tu aj paragraf 7 a výpočet čo dielo je a nie je a samozrejme nie je konečny. Proste kocúrkovo. 🙂
Čo rozumieme pod termínom vlastná tvorivá duševná činnosť? Ide o činnosť autora, pri ktorej neopakovateľným, originálnym a jedinečným spôsobom pretvorí vlastné nápady a myšlienky do reálnej podoby, ktorú môžme vnímať zmyslami (obrázok, pesnička, socha). Takže áno fotky, sochy, spomínané piesne, básne, grafika.
Potom je tu úžitkové dielo a to je to čo nás zaujíma. Buď ako návrh alebo zrealizované dielo , sem patria výrobky z keramiky, umeleckých figúriek z hliny alebo moduritu (fima a pod.), lámp, hračiek, textílií, kobercov aj bižutérie. Môžme tu zaradiť aj módu v zmysle odevov, kabeliek a šperkov. A sú vyrobené zaužívanými umeleckými postupmi.
Asi budem hnusná ale nie každá čelenka, náhrdelník ale ani vankúš či obrus mnou vyrobený , nespadá pod dielo. Ak umelý kvietok, ktorý kúpim niekde v kvetinárstve a prilepím na čelenku ide o minimálny umelecky prínos.
Z praxe: Keď som prechádzala na umelca, musela som si obhájiť svoju prácu týmito zákonmi a najprv som sa obrátila na živnostenský úrad, kde mi schválili používanie statusu umelec na základe mojích výrobkov a potom som išla na daňový úrad,kde som sa prihlásila a dostala DIC. No a potom, normálne podávate daňové každý rok a samozrejme platite odvody do zdravotnej a do socialky po roku podľa daňového priznania.
Takže tento článoček je dosť krátky na to aby sa tu vyskytli všetky informácie , ale myslím, si že základ je daný a pomôže rozlíšiť čo je čo. 🙂
Info som čerpala z aktuality.sk a od skvelej osobky, ktorej články na nemenovanom portály mi pomohli pri riešení situácie, kde som bola skôr obeť neznalosti a neschopnosti úradníčok/kov.
Ak som niečo zabudla a sú tu zbehlejšie žienky ohľadne zákonov, nech sa páči doplňťe aj moje obzory a zároveň pomôžete mnohým ďalším pri rozhodovaní. Ono je asi pravda, že výklad zákonov je uhle pohľadu. 🙂
@lubmo V odvodoch uz rozdiel nie je ziadny. A ako som napisala vyklad zakona z kazdeho uhla iny. :D Maly som k dispozici clanky z poratlu aktuality .sk, A aj wikipedie, takze ak je chyba naozaj treba doplnit, pretoze ja som bola zamerana na handmade a aj clanocek je vedeny zymto smerom. Ono je toho strasne vela, dalsia kapitola moze byt len o to co zivnost nie je, atd. Je to naozaj napisane len v skratke mojim pohladom. Ako sa hovori viac hlav viac rozumu.
veľmi jednoducho - umelec môže predávať len to čo sám vytvoril, živnostník môže predávať čokoľvek, aj to čo niekde nakúpil a ďalej predáva zo ziskom
ešte je rozdiel v používaní registračnej pokladne, živnostník ju musí mať, slobodný umelec nie
slobodný umelec ešte povinne prispieva do umeleckých fondov 2 percentá zo svojich príjmov
@david93 Len pozor na termin "to co sam vytvoril." Ono je to specificke. Musi to spadat pod umelecke dielo. Ked usijem vankus z latky je to sice moj vyrobok , ale nie je to dielo. Naopak ak ten vankus obohatim niecim ako vysivka, aplikacia , popripade vlastnorucne nafarbim, vytvorim na nom obraz a pod. Uz je to uzitkove dielo a spada to pod umelecku tvorbu. 🙂 Dalsi rozdiel je , ze zivnostnik moze nakupovat a predavat material dalej umelec moze len nakupovat material a pouzit ho na vyhotovenie diela. 🙂
@sue Ano toje pravda. Vsak som napisala , ze je to strucne zhrnutie ak by sa to malo vsetko rozpisovat kazdy odstavec by bol minimalne na jeden clanok. Je to moj pohlad na vec amoje skusenosti ak ma niekto viac info aj ja budem vdacna za rozsirenie informacii v tejto oblasti. Resp. kludne napiste svoj pohlad. Mne islo len o jedine ozrejmit co je slobodny umelec a co zivnostnik . 🙂
Inac jedna konkretna politicka strana ma v programe navrh tzv. Mikropodnikania. Clovek ktory napr pecie torty atd by so rocne odviedol tusim 120 eur poistne a mal by vystarane s papierovackami. Horna hranica prijmu je tu obmedzena na nieco cez 5.000 eur. Podla mna vyborny napad....ludoa by sa tak dostali zo sfery tzv "ciernej ekonomiky", takto odpracovame rokybm sa rataju do dohodku a nehrozilo by ziadne pranierpvanie ze niekto niekoho ida...pritom ta zataz odvodova by nebola taka znicujuca ako pri zivnosti...
Inac programy som citala vsetky (tie ekonomicke casti) a len par stran prinasa nieco nove...skoda...
Pracujem ako tanečnica v striptíz bare a tým, že mám päťciferný príjem platím jednak hroznú daň a eštecaj kvantum formulárov na poistenia
Začni písať komentár...
aký je praktický rozdiel v plateni odvodov medzi slobodnym umelcom a zivnostnikom?
tie cinnosti, ktore nie su zivnosti, si citovala zo zakona? lebo ja som si ho pozerala kvoli inym veciam, ale na prekaldanie a tlmocenie je viazana zivnost, na ktoru treba preukazat celkom slusny byrokraticky aparat... (to len na okraj, lebo to tiez riesim 🙂 )