Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
    ateliermm
    10. mar 2016    Čítané 977x

    Žirafka deka -postup.

    Táááák snaď sa mi po lopate a s pomocou fotiek podarí presvedčiť tie z Vás, ktoré pokukujú po patchworku a nie a nie sa odhodlať.

    Čo hovoríte na ňu? Ideme na to?

    Zvolila som schválne  kocky nech sa Vám lepšie počíta. Deka má rozmer 75 x 120 cm , čiže logicky som zvolila rozmer základnej kocky 15 x 15 cm. K tomuto rozmeru pripočítame prídavok 1,5 cm (vysvetlím nižšie), čiže budeme strihať kocky 16,5 x 16,5 cm. Dokopy 35 ks.

    Druhá varianta je nastrihať si pásy z látky v širke 16,5 cm a zošiť ich spolu. Nasledne ich narezať alebo nastrihať na šrku 16,5 cm. Tým Vám vzniknú pásy s kockami. Nevýhoda, pri zošívaní z určitého počtu látok Vám vzniknú príliš pravidelné vzory a to ja nemusím. 🙂

     Čo budeme potrebovať?

    Bavlnené látky už predprané

    Vatelín

    Nite

    Patchworkovú pätku.

    Na obrázku je patchworková pätka lebo tzv.palcová a stehy, ktoré treba zvoliť. Mám dva rôzne stroje a takto nejako vypadajú Patchworkové stehy. Resp. Si nastavte polohu ihly na 0,75 cm. A sme pri záložkách na zošitie. Normálne nás učia aby sme si nechávali prídavky na zošitie najmenej 1cm. Pri patchworku je dobré aby sme sa od začiatku učili počítať v inchoch co je americká miera a ako som už v prvých príspevkoch písala patchwork pochádza z Ameriky a najviac návodov a postupov nájdete práve na zahraničných stránkach. 

    Takže máme nastrihané štvorce, toré spolu zošijeme do  pásov. Naučme sa ihneď všetko zažehľovať na jednú stranu. Ako vidíte na obrázku patchworková patka Vás vlastne vedie po kraji  a tým odšívate rovnakú šírku pri každom dieliku.

    Takto pripravené pásy zošívame znovu spolu a dávame pozor aby nám sedeli kocky. Znovu švíky zažehlíme jedným smerom. 

    Takto máme zošitý celý vrchný diel. Z vatelínu a spodnej látky si vystrihneme o trošku väčšie diely ako je vrch a navrstvíme na sebe. Ja si spájam vrstvy s lepidlom v spreji na textil. Mali by ste ho kúpiť v každej galantérii. Ak nie dajte vedieť popracujem na tom, aby bol aj v mojom obchode. 🙂 Môžte použiť aj zicherky. Špendlíky vypadávajú. 🙂 Potom už deku len poprešívame hore dole, vpravo vľavo cca 1mm od švíku. Niekto šije vo švíku je to o tom komu sa čo viac páči. Ak sme začiatočnci , tak to nekomplikujme. :D

    A ideme na lemovanie. Nastrihajte si pásy v šírke 5 cm, zošijeme ich podľa obrázka do šikma. T.j. prilože dva kraje kolmo na seba o odšijeme v 45 stupňovom uhle.

    Tak teraz máme nekonečný pás, ktory si zložime tak na 1 cm a priložíme na spodnu stranu deky a našijeme po najbližší kraj cca 1 cm od okraja necháme voľné.

    Pásik preložíme kolmu ku kraju a znovu odšijeme po celej dlžke po najbližší roh. Takto pokračujeme kým sa nedostaneme znovu na začiatok.

    No a už len otočime na vrchnú stranu a švík pekne obalíme  látkou. Rožky sa nám pekne vytvarujú samé. Tým , že sme ich na spodu kolmo prekladali.

    No a deku krásne preštepujeme dookola a je hotovo.

    Tak snaď je to zrozumiteľne. Hor sa do tvorenia. Vatelin a látky nájdete u mňa v bazáriku.  

    ateliermm
    20. feb 2016    Čítané 867x

    Živnosť vs. Slobodný umelec

    V poslednej dobe sa tu vášnivo diskutuje ohľadom handmade a tak isto mi chodia maily čo je vlastne ten slobodný umelec a ako na to. V tomto článočku sa pokúsim vysvetliť čo to vlastne je slobodný umelec a rozdiely medzi živnosťou a tvorbou ako slobodný umelec.

    Prečo práve ja? Mám živnosť od 2003 roku (ano posledných 6 rokov je to strašné, najmä tá byrokracia a neschopnosť úradníkov na to určených podávať korektné info.)

    Ako slobodný umelec som pracovala cca 2 roky z donútenia. (nebudem viac rozvádzať , ale ano správne tušíte, zase neschopnosť úradníčok/kov). 

    A budeme riešiť prevažne elektronický predaj.

    Čo je živnosť?

    Citujem: Živnostenský zákon 455/1991
    Živnosť: sústavná, samostatná, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku vykonávaná činnosť a za podmienok stanovených živnostenským zákonom. Živnostenský zákon upravuje podmienky potrebné na získanie oprávnenia na podnikateľskú činnosť. Upravuje tiež postavenie podnikateľov a ich vzájomné záväzkové vzťahy a vzťahy súvisiace s podnikaním.

    Po lopate povedané aj elektronický predaj sa považuje za podnikanie, každý jeden predajca, ktorý predáva veci kdekoľvek na internete, podniká. 

    Čo živnosťou nie je?

    Treba si naštudovať paragraf 3 živnostenského zákona.

    Sú tam činnosť pri výkone povolaní ako lekar, komerčný právnik, tlmočník, daňový poradca, burzový maklér, činností bánk, rozhlasové a televzne vysielanie, predaj nespracovaných alebo spracovaných rastlín a živočíšnych výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti fyzickým osobami a predaj lesných plodín priamym spotrebiteľom.

    Nás tvorilky bude zaujímať ten isty paragraf a písmeno b)  kde je uvedené, že využívanie výsledkov z práv duševného vlastníctva pôvodcom nie je živnosťou. Po slovensky: Ak ste autorom (a nositeľom majetkových práv k dielu) podľa autorského zákona, nepotrebujete živnosť. No a tu sa dostávame k termínu slobodný umelec.

    Najprv si ale musíme vysvetliť pojem autor a dielo. 

    Autor je fyzická osoba.

    Dielo: Vo všeobecnosti je dielo v tomto zákone definované   Literárne, vedecké a iné Umelecké dielo vytvorené vlastnou tvorivou duševnou činnosťou..

    Lenže je tu aj paragraf 7 a výpočet čo dielo je a nie je a samozrejme nie je konečny. Proste kocúrkovo. 🙂

    Čo rozumieme pod termínom vlastná tvorivá duševná činnosť? Ide o činnosť autora, pri ktorej neopakovateľným, originálnym a jedinečným spôsobom pretvorí vlastné nápady a myšlienky do reálnej podoby, ktorú môžme vnímať zmyslami (obrázok, pesnička, socha). Takže áno fotky, sochy, spomínané piesne, básne, grafika.

    Potom je tu úžitkové dielo a to je to čo nás zaujíma. Buď ako návrh alebo zrealizované dielo , sem patria výrobky z keramiky, umeleckých figúriek z hliny alebo moduritu (fima a pod.), lámp, hračiek, textílií, kobercov aj bižutérie. Môžme tu zaradiť aj módu v zmysle odevov, kabeliek a šperkov. A sú vyrobené zaužívanými umeleckými postupmi.

    Asi budem hnusná ale nie každá čelenka, náhrdelník ale ani vankúš či obrus mnou vyrobený , nespadá pod dielo. Ak umelý kvietok, ktorý kúpim niekde v kvetinárstve a prilepím na čelenku ide o minimálny umelecky prínos. 

    Z praxe: Keď som prechádzala na umelca, musela som si obhájiť svoju prácu týmito zákonmi a najprv som sa obrátila na živnostenský úrad, kde mi schválili používanie statusu umelec na základe mojích výrobkov a potom som išla na daňový úrad,kde som sa prihlásila a dostala DIC. No a potom, normálne podávate daňové každý rok a samozrejme platite odvody do zdravotnej a do socialky po roku podľa daňového priznania. 

    Takže tento článoček je dosť krátky na to aby sa tu vyskytli všetky informácie , ale myslím, si že základ je daný a pomôže rozlíšiť čo je čo. 🙂

    Info som čerpala z aktuality.sk a od  skvelej osobky, ktorej články na nemenovanom portály mi pomohli pri riešení situácie, kde som bola skôr obeť neznalosti a neschopnosti úradníčok/kov. 

    Ak som niečo zabudla a sú tu zbehlejšie žienky ohľadne zákonov, nech sa páči doplňťe aj moje obzory a zároveň pomôžete mnohým ďalším pri rozhodovaní. Ono je asi pravda, že výklad zákonov je uhle pohľadu. 🙂 

    Dnes si nezabudnite zapnut Postav dom...... Spolu so mnou si mozte usit obal na pribor.
    Latky si mozte kupit v mojom shope a par kombinacii pridavam v komente.

    Ako na mikulášske vrecko alebo mohli ste ma vidieť. 🙂 http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7702/81832

    #navod #vankus #podsedak. V sobotu na STV Postav dom zasad strom. 🙂 Zatial si pripravte latky, vatelin, zips, nite, sijaci stroj a noznice. Bude to postup na vytvorenie sedaka, takze si mozte pripravit vrchnu cast a vyuzit fantaziu na zdobenie.