My všetci, ktorým darčeky Ježiško už nenosí, si musíme nejako poradiť sami. Pri sychravom jesennom počasí sa nám nechce behať po kamenných obchodoch a tak je ideálnym riešením nákup cez internet.
Aby ste sa pri nákupoch neoklamali tu je zopár tipov od ESET:
1. Nakupujte z overených eshopov
Ak vás zaujme ponuka obchodu, o ktorom ste ešte nepočuli, alebo s ním nemáte skúsenosti, zistite si ešte pred nákupom informácie o obchode. Prečítajte si skúsenosti iných zákazníkov vo fórach. Pozrite sa, či je obchod certifikovaný. Certifikáty internetovým obchodom ponúkajú viaceré stránky, na ktorých nájdete aj zoznam obchodov, ktoré certifikát dostali a podmienky, ktoré museli na získanie certifikátu splniť.
2. HTTPS - dobrý pomocník
Obsahuje stránka, prostredníctvom ktorej nakupujete, protokol HTTPS? Je to znak toho, že spojenie medzi vami a predávajúcim je chránené pred narušením treťou stranou. Označenie HTTPS nájdete na začiatku adresového riadku.
3. Plaťte opatrne
Pokiaľ nechcete prísť o peniaze, jeden zo spôsobov je nakupovať na dobierku. Nie všetky obchody ponúkajú takúto možnosť, vtedy si dávajte pozor na spôsob platenia. Ak uhrádzate peniaze z účtu, radšej sa prihláste priamo cez stránku vašej banky, nepoužívajte premostenia priamo z obchodov.
4. Pozor na phishing
Phisheri sa pokúšajú pritiahnuť záujem lákavými ponukami, ktoré môžu zaslať priamo do vašej mailovej schránky alebo využívajú reklamy na sociálnych sieťach. V jednom z mojich predchádzajúcich článkov som písala, ako môžete phishing rozoznať a ako sa mu môžete brániť. V rozpoznávaní podozrivých ponúk Vám môže pomôcť aj funkcionalita Anti-Phishing od ESET.
5. Pripájajte sa cez overenú sieť
Keď zatúžite uspokojiť svoju nákupnú horúčku, nakupujte cez domácu internetovú sieť. Nevyužívajte verejné Wi-Fi pripojenia, najmä nie tie, ktoré nie sú zabezpečené. Zadávať svoje osobné údaje, ako číslo účtu, prístupové heslá a podobne cez verejné siete nie je práve opatrné riešenie.
6. Aké zariadenie použiť na nákupy
Každý štvrtý Brit používa na nakupovanie svoj smartfón. Podobne sú na tom aj Nemci či Rusi. Väčšina však využíva na nakupovanie notebook alebo stolný počítač. Pri nakupovaní cez smartfóny alebo tablety využívajte aplikácie stiahnuté z autorizovaných obchodov s aplikáciami.
Nezabudnite si prečítať obchodné podmienky obchodu a reklamačný poriadok, aby ste mali po ruke vhodné riešenie aj v prípade, že sa vám tovar nebude páčiť. Naučte sa pravidelne si kontrolovať zostatky a pohyby na vašom účte. Rýchlo tak odhalíte ak sa vám niekto nabúral na účet a budete môcť prijať opatrenia.
Nakupujete darčeky cez internet alebo si ich radšej pozriete naživo v kamennej predajni?
Začni písať komentár...