Autor: yka Hricková, Foto: dreamstime
Pokus o únos malej bratislavskej školáčky ako by odštartoval sériu podobných problémov aj v iných častiach Slovenska. Rodičia sú z týchto správ vydesení a nevedia, ako by mali čo najúčinnejšie ochrániť svojich potomkov. Z časti môžu rukou k dielu prispieť aj oni sami, no zároveň by mali svoje ratolesti poučiť o tom, čo by mali v kritickej situácii urobiť. To najťažšie je zachovať si aspoň kúsok duchaprítomnosti, aby si dokázali spomenúť na niektoré z riešení. Veď práve to, ochránilo aj spomínané dievča pred tým, aby sme sa teraz rozprávali o podstatne horších príbehoch.
Tých menších všade sprevádzajte
Čoraz viac pokusov o únos už aj u nás
Ak vám to práca aspoň trošku umožňuje, prispôsobte vaše plány tomu, aby ste mali drobcov stále pod dozorom. I keď bývate blízko školy, snažte sa ich vždy do nej odprevadiť a nie len ticho sledovať ich kroky spoza okna vašej domácnosti. Vašou prítomnosťou môžete odstrašiť prípadných útočníkov a tiež im čeliť výraznejšie, ako tí najmenší. Rozdeľte si s manželom úlohy tak, aby po škole mohol opäť čakať pred dverami a odprevadiť drobca naspäť domov.
Keď sa to nebude dariť vám, popýtajte niektorých rodinných príslušníkov, ktorí majú viac voľného času. Snažte sa ich kontrolovať počas voľného času. V tom lepšom prípade bývate v dome a máte uzavretý dvor, takže sa nemusíte tak obávať. Pokiaľ sa chodia hrať na sídlisku, snažte sa ich často kontrolovať.
Vytrhnúť sa a utekať
Stratiť dieťa a nič o ňom netušiť?
Povinnou výbavou sú rady, ktoré dávajú inokedy matky iba z obozretnosti. Vysvetlite im, že momentálne je naozaj veľmi dôležité, aby sa nepúšťali do rozhovorov s cudzími ľuďmi. Nech neskočia na triky, ktoré ich prepadnú v blesku sekundy a oni nad nimi neuvažujú. Ignorácia otázok o tom, koľko je hodín, kde je najbližší obchod alebo či videli nejakého Jožka Púčika z 5. B je teraz naozaj žiadúca. Hlavne v situáciách, keď sú s cudzími ľuďmi osamelé. Keď sa už dostanú do nami hrozivej udalosti, mali by sa všemožne pokúsiť útočníkovi vytrhnúť a utekať čo najďalej. Pomôcť by mohla napríklad rozopnutá vetrovka, z ktorej sa ľahšie vyvlečú a zmätú tak únoscu. Utekať by však mali do najbližšej oblasti, kde vidia nejakých ľudí, ktorí by im mohli pomôcť. Nemá zmysel utekať pred nimi prázdnou ulicou, pretože ich pravdepodobne rýchlo dobehnú.
Kričať o dušu
Nech sa už hovorí o dnešnej dobe, že je akokoľvek apatická, detský krik musí vytrhnúť z letargie každého človeka. Či už budú vrieskať ako o raty alebo vykrikovať slovko pomoc, niekto sa určite obzrie a spozornie.
Následne by sa mali snažiť dať nejaký signál o tom, čo sa deje. Účinnejšie by bolo tiež tak ako v prípade ohrozenia nás dospelých, používať radšej slovko „horí“. Ak sú niektorí ľudia strachopudi, pri kričaní o pomoc sa radšej rýchlo skryjú a pokúsia sa ochrániť pred možnou nepríjemnosťou. No ak počujú poplach o požiari, ohrozený je aj ich život a tak sa hneď poobzerajú, kde nastal problém a minimálne aspoň vyrušia útočníka.
Nebáť sa ublížiť
Naučte deti ako sa zachovať v prípade nebezpečenstva
Všetky dobré mravy by teraz mali ísť stranou. Ešte predtým, než ich únosca vtiahne do auta, mali by naozaj využiť všetky možnosti, ktoré im skrsnú v hlávke. Pokojne nech použijú kopance, uhryznutia, ale aj silné štipnutia. Nech sa pokúsia zaútočiť silným úderom pod rebrá útočníka. Ani pre tých najmenších to nebude vysoko, únosca na chvíľku stratí dych a naskytne sa šanca na útok. Vhod by mohla prísť aj inokedy toľko kritizovaná ťažká taška, ktorou by mohli udrieť tohto človeka. Ak ide o chlapa, aj slabšie šťuchnutie do intímnych miest spôsobí nepríjemný šok, ktorý im môže pomôcť. Potom je tu ešte možnosť na útok do píšťaly a keď sa im nejak podarí vystrčiť ruku, tak aj pichnutie do oka. Hlavne nech sa snažia ochrániť svoj život a nech sa nestarajú o nepríjemnosti, ktoré môžu spôsobiť tomu druhému.
Skupinové presuny
Chránite v týchto dňoch svoje deti viac ako predtým?
Účinné môžu byť len pri starších deťoch na druhom stupni, ktoré už majú viac sily. Keď nemáte čas kontrolovať ich presun domov, mali by sa pohybovať minimálne v štvorčlenných skupinkách. Pokiaľ na niektorého z nich niekto zaútočí, zvyšní traja môžu naňho skočiť a pomôcť tak kamarátovi.
Mobilné aplikácie
Dôležité je urobiť aj prípadné opatrenia, ktoré by pomohli nájsť vám vášho drobca. Dnes už existuje niekoľko GPS mobilných aplikácií, pomocou ktorých môžete kontrolovať pohyb detí.
Ak však chcú použiť mobil na takúto ochranu, mali by mať vypnutý zvuk a mali by ho skryť trebárs do vnútorného vrecka nohavíc, aby ho páchateľ nemohol ľahko odhodiť. Taktiež existujú aj ochrany v podobe náramkových hodín, ktoré fungujú na podobnom princípe.
neskutocne, musime si nasich drobcov strasne strazit...asi by som neprezila,, keby sa nieco take prihodilo nam ..fuuu, radsej ani pomysliet..
ako deti sme sa hrávali kade tade, či to bolo ihrisko, pieskovisko, či lúka, kde sme liezli po stromoch a schovávali sa v kríkoch, ale pri pomyslení, že by sa moja malá mala ísť hrať čo i len pred vchod, sa ma zmocňuje strach o ňu, neviem, čo budem robiť, keď bude fakt väčšia a bude chcieť sa ísť hrať von...
asi si kupim na to moje sidlo vodzku lebo ked si predstavim ze na ihrisku ako beha z jednehok uta na druhy co ak ho ktosi kdesi chyti a ja nestihnem ani ceknut 😲
Začni písať komentár...
baby,mňa až mrazí....