Propolis (včelie lepidlo) je zmesou živíc, vosku, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych prírodných látok. Účinný je v kombinácii s liehom, kde sa zosilňujú jeho prírodné antiseptické a antivírusové vlastnosti. Propolis zvyšuje odolnosť organizmu a urýchľuje jeho rekonvalescenciu, užíva sa v "chrípkovom období" a je vhodným pomocníkom pre ženy v prechode.
O liečivých vlastnostiach najznámejšieho včelieho produktu, teda medu, vie azda každý. No nie je to len včelí med, ktorý nám môže pomôcť pri rôznych neduhoch, ale aj o niečo menej známy propolis.
Zloženie propolisu je v každom úli, v každej oblasti a v každom ročnom období iné. Jeho farba zavisí od zdroja živice. Propolis z jedného úľa preto môže mať liečivé vlastnosti, ktoré propolis z iného úľa nemá. Vlastnosti propolisu závisia od rastlinného zdroja a včelár ich nemôže ovplyvniť. To môže byť dôvodom, prečo sa propolisu pripisuje toľko rôznorodých liečivých účinkov, a znemožniť opakovanie vedeckých štúdií, ktoré sa výskumom týchto účinkov zaoberajú. Aj vzorky propolisu získané z jedného včelstva sa môžu líšiť a kontrolované klinické testy sú preto takmer nemožné.
Chemické zloženie propolisu z miernych a tropických oblastí sa líši. Typický propolis má asi 50 zložiek, 50 % tvoria živice a rastlinné balzamy, 30 % vosky, 10 % esenciálne oleje a 5 % peľ, flavonoidy, éterické oleje, vitamíny (najmä skupiny B) aj minerálne látky (vápnik, železo, či mangán a ďalšie).
Načo je dobrý? Včelí propolis je výborným prostriedkom na podporu imunitného systému, pôsobí proti rôznym mikróbom a vírusom. S obľubou sa propolis využíva pri liečbe kožných ochorení, či už akné, bradavíc ale tiež popálenín alebo rozličných zápalov na koži. Propolis urýchľuje a uľahčuje hojenie rán.
Propolis pôsobí na imunitný systém, v závislosti od zloženia môže mať silné antibiotické a antifungálne účinky a štúdie naznačujú, že skutočne môže byť účinný pri liečbe popálenín. Je tiež objektom stomatologického výskumu, pretože existujú dôkazy, že vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam aktívne chráni pred zubným kazom a inými ochoreniami ústnej dutiny.
Časté využitie má propolis aj pri problémoch v ústnej dutine. Ak vás napríklad trápia bolestivé afty či zuby alebo zapálené ďasná, vyskúšajte si ich liečiť propolisom. Boľavé hrdlo je ďalšou záležitosťou, s ktorou si propolis dokáže dobre poradiť.
Niektorí ľudia môžu na tento včelí produkt reagovať alergicky a preto je dobré si vopred vyskúšať prípadnú citlivosť na propolis. Pokiaľ by ste chceli propolis užívať vnútorne, začínajte s menšími dávkami a taktiež sledujte reakciu vášho tela. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia alergickí na pele, i keď nie je pravidlom, že pri alergii na niektoré pele je propolis nevhodný.
Účinky propolisu:
- anestetické - tlmí bolesť, napr. kĺbov, svalstva, zubov...
- zápaly ďasien, afty, zuby
- prírodné antibiotikum
- zlepšuje imunitu
- stimulačné - povzbudzuje imunologický systém organizmu
- antitoxické - ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov
- baktericídne, antivírové, antimykárne - ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a plesní
- dematoplastické, antifilogistické - podporuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo
- tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus
S propolisom sa najčastejšie stretávame vo forme propolisovej tinktúry. Tinktúra vzniká lúhovaním surového propolisu v alkohole, jeho následným scedením a zriedením na 60% koncentráciu. Na dokonalé vylúhovanie propolisu je potrebný koncentrovaný alkohol (80% - 96%), preto nie sú v vhodné slabšie náhrady v ktorých sa propolis dokonale nerozpustí a tinktúra nie je dostatočne účinná.
Začni písať komentár...
kde sa da prosim ta kupit a mozu to uzivat aj male deti? myslim vnutorne?