1. Vitamín K a zrážanlivosť krvi Vitamín K zabraňuje vykrvácaniu tým, že uvádza do pohybu zložitý proces zrážania krvi. Vitamín K je totiž zlúčeninou, ktorá napomáha prinajmenšom 12 proteínom v našej krvi zraziť sa. 2. Vitamín K a zdravé kosti Je to síce pomerne málo známe, no vitamín K sa stará o udržanie zdravých kosti a to tým, že pomáha aktivovať osteokalcin, teda protein, ktorý je nevyhnutný pre správnu mineralizáciu kostí (proces pomocou ktorého sú vápnik a iné minerály ˮvkladanéˮ do kosti). 3. Vitamín K a rast a vývoj buniek Treba si uvedomiť, že všetky vitamíny zohrávajú dôležitú rolu v raste a vývoji buniek a vitamín K nie je samozrejme žiadnou výnimkou. Potrebujeme ho napr. na podporu funkcie proteínu Gas6 (patrí do rodiny plazma proteínov závislých na vitamíne K), ktorý reguluje rast a rozmnožovanie buniek a zároveň zabraňuje ich odumieraniu. Vitamín K teda pomáha našim bunkám navzájom komunikovať a zaisťuje, aby naše telá bez problémov vykonávali nespočetné množstvo každodenných úloh.
Vitamín K sa rovnako ako vitamíny A, D, a E sa rozpúšťa v tukoch. Vyskytuje sa v troch formách: K1(fylochinón) - zohráva kľúčovú rolu pri zrážaní krvi a je syntetizovaný rastlinami.Táto forma vitamínu K sa nehromadí vo väčšom množstve v žiadnom orgáne, preto je nevyhnutné jeho každodenné dopĺňanie. K2 (menachinón) - zohráva pre zmenu významnú rolu pri mineralizácií kostí, bunkovom raste a metabolizme bunkovej cievnej steny. Je produkovaný baktériami nachádzajúcimi sa v črevách. Väčšinu potrebného vitamínu K získava telo aktivitou črevných baktérií, ktoré produkujú tento vitamín vo forme K2 a ktorého zastúpenie v tele je výrazne vyššie. K3 (menadión) – je vhodný len pre zvieratá a pridáva sa do zvieracích krmív. Zdroje vitamínu K - kapusta (aj kyslá), brokolica, rajčiaky - špenát (nie však mrazený), hlávkový a ružičkový šalát a ružičkový kel - zelené bylinky - petržlenová vňať, žerucha a pŕhľava - lucerna (alfalfa) a pšeničné klíčky - melasa a morské riasy - rastlinné oleje - najmä sójový a olivový - rybí tuk, mäso a vnútornosti - mlieko a mliečne výrobky (acidofilné mlieko, cmar, syry a jogurt bez konzervačných prísad) - vaječný žĺtok Odporúčaná denná dávka vitamínu K je pre dospelého muža 120 mikrogramov a pre dospelú ženu 90 mikrogramov denne. Nedostatok vitamínu K je síce ojedinelý jav, no v prípade, ak často užívate antibiotiká (a ničíte si tým črevnú mikroflóru) a rôzne iné lieky (najmä lieky na riedenie krvi), či trpítechorobami pečene, črevnými ťažkosťami a ďalšími chorobami, pri ktorých je narušené vstrebávanie živín (vredová kolitída, celiakia, či zápaly tenkého čreva), tak zbystrite pozornosť a zamyslite sa, či náhodou netrpíte týmito príznakmi nedostatku vitamínu K: - spomalená zrážavosť krvi a krvácanie z nosa - krvácavé a zle sa hojace rany - sklony k tvorbe modrín - krvácanie do tkanív a telesných dutín (veľmi nebezpečné je krvácanie do mozgu) - bolesti a silné krvácanie pri menštruácii a - črevné ťažkosti a únava
1. Vitamín K a zrážanlivosť krvi
Vitamín K zabraňuje vykrvácaniu tým, že uvádza do pohybu zložitý proces zrážania krvi. Vitamín K je totiž zlúčeninou, ktorá napomáha prinajmenšom 12 proteínom v našej krvi zraziť sa.
2. Vitamín K a zdravé kosti
Je to síce pomerne málo známe, no vitamín K sa stará o udržanie zdravých kosti a to tým, že pomáha aktivovať osteokalcin, teda protein, ktorý je nevyhnutný pre správnu mineralizáciu kostí (proces pomocou ktorého sú vápnik a iné minerály ˮvkladanéˮ do kosti).
3. Vitamín K a rast a vývoj buniek
Treba si uvedomiť, že všetky vitamíny zohrávajú dôležitú rolu v raste a vývoji buniek a vitamín K nie je samozrejme žiadnou výnimkou. Potrebujeme ho napr. na podporu funkcie proteínu Gas6 (patrí do rodiny plazma proteínov závislých na vitamíne K), ktorý reguluje rast a rozmnožovanie buniek a zároveň zabraňuje ich odumieraniu. Vitamín K teda pomáha našim bunkám navzájom komunikovať a zaisťuje, aby naše telá bez problémov vykonávali nespočetné množstvo každodenných úloh.
Vitamín K sa rovnako ako vitamíny A, D, a E sa rozpúšťa v tukoch. Vyskytuje sa v troch formách:
K1(fylochinón) - zohráva kľúčovú rolu pri zrážaní krvi a je syntetizovaný rastlinami.Táto forma vitamínu K sa nehromadí vo väčšom množstve v žiadnom orgáne, preto je nevyhnutné jeho každodenné dopĺňanie. K2 (menachinón) - zohráva pre zmenu významnú rolu pri mineralizácií kostí, bunkovom raste a metabolizme bunkovej cievnej steny. Je produkovaný baktériami nachádzajúcimi sa v črevách. Väčšinu potrebného vitamínu K získava telo aktivitou črevných baktérií, ktoré produkujú tento vitamín vo forme K2 a ktorého zastúpenie v tele je výrazne vyššie. K3 (menadión) – je vhodný len pre zvieratá a pridáva sa do zvieracích krmív.
Zdroje vitamínu K
- kapusta (aj kyslá), brokolica, rajčiaky - špenát (nie však mrazený), hlávkový a ružičkový šalát a ružičkový kel - zelené bylinky - petržlenová vňať, žerucha a pŕhľava - lucerna (alfalfa) a pšeničné klíčky - melasa a morské riasy - rastlinné oleje - najmä sójový a olivový - rybí tuk, mäso a vnútornosti - mlieko a mliečne výrobky (acidofilné mlieko, cmar, syry a jogurt bez konzervačných prísad) - vaječný žĺtok
Odporúčaná denná dávka vitamínu K je pre dospelého muža 120 mikrogramov a pre dospelú ženu 90 mikrogramov denne.
Nedostatok vitamínu K je síce ojedinelý jav, no v prípade, ak často užívate antibiotiká (a ničíte si tým črevnú mikroflóru) a rôzne iné lieky (najmä lieky na riedenie krvi), či trpítechorobami pečene, črevnými ťažkosťami a ďalšími chorobami, pri ktorých je narušené vstrebávanie živín (vredová kolitída, celiakia, či zápaly tenkého čreva), tak zbystrite pozornosť a zamyslite sa, či náhodou netrpíte týmito príznakmi nedostatku vitamínu K: - spomalená zrážavosť krvi a krvácanie z nosa - krvácavé a zle sa hojace rany - sklony k tvorbe modrín - krvácanie do tkanív a telesných dutín (veľmi nebezpečné je krvácanie do mozgu) - bolesti a silné krvácanie pri menštruácii a - črevné ťažkosti a únava