V súčasnosti majú školy podľa smernice 36/2018 k prevencii šikanovania povinnosť realizovať preventívne aktivity. Táto povinnosť však nie je krytá finančnou podporou zo štátu, ani z ďalších verejných zdrojov. Riaditeľ/ka školy má 3 možnosti, ako prevenciu realizovať, no je to problematické, ako uvádzame nižšie:
- zamestnať sociálneho pedagóga – na Slovensku je ich málo, nakoľko boli na VŠ zrušené odbory na štúdium tohto odboru. Taktiež chýbajú finančné prostriedky na plat takéhoto zamestnanca, najmä u menších a vidieckych škôl.
- zavolať centrum poradenstva a prevencie – po minuloročnej transformácii majú viac kompetencií, ale aj viac povinností a hoci je potrebné robiť preventívne aktivity dlhodobejšie, zvyčajne sú pracovníci schopní urobiť v školách 1- 2 prednášky za školský rok. Čo je nedostatočné a zvyčajne aj zbytočné, nakoľko je potrebné pracovať so žiakmi kontinuálne.
- zavolať si externú organizáciu – OZ, súkromné CPP a podobne, ktoré však svoju činnosť vykonáva za odmenu a tu opäť nastáva problém s finančným krytím.
Navrhujeme, aby mali školy vyčlenené finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu alebo iných verejných zdrojov viazané na financovanie preventívnych aktivít v triedach, najmä na dlhodobé a kontinuálne aktivity, ktoré sú pri prevencii šikany kľúčové.
Začni písať komentár...
Tlieskam všetkým "inteligentom", ktori zrušili akreditácie pre rozširujúce štúdium sociálnej pedagogiky a školskej psychologie. 🙄 Potrebujeme ich ako soľ a bežný psychológ sa určite nepohrnie do školstva za tu almužnu.