Množstvo kníh by sme mohli napísať o konzumnej spoločnosti, reklamách na pracie a čistiace prostriedky, ktoré nám zdôrazňujú ako šetria peniaze. Ale radšej sa Vám pokúsim priblížiť celú problematiku tzv.“eko-prania“, ako sa vlastne realizuje v praxi a to aj po práci, pri varení ale aj napríklad počas dovolenky.
Človek bol stvorený, aby žil v symbióze s prírodou, tak je to prirodzené a správne a to je cesta k plnohodnotnému zdravému a šťastnému životu. Stačí sa vrátiť ku koreňom, k podstate a zanechať tzv. „instantný svet“, stať sa zase súčasťou prírody. Je to dobrý pocit, pomáha nám to zmeniť náš pohľad na spolupútnikov, na svoje okolie, zvieratstvo a rastlinstvo. Naše telo, tak ako aj naša Zem vysiela jasné signály, že množstvo chémie v našom najbližšom okolí prekročilo určitú znesiteľnú hranicu a to priamo, či nepriamo. Platí to pre oblasť stravovania, kozmetiky, ale aj pre čistiace a pracie prostriedky.
AKO ZAČAŤ.... Všetko je to v hlave.... Pred 7 rokmi, keď som sa tejto problematike začala venovať, odrazu ľudia v mojej blízkosti začali pochybovať o mojom duševnom zdraví. Avšak najdôležitejšie pre mňa bolo to, že môjmu manželovi sa zrazu zlepšil zdravotný stav /mal ekzém, ktorý začal ustupovať/, že som prestala znečisťovať naše rieky, zdroje vody, mám oveľa viac miesta v kúpelni a v neposlednom rade míňam oveľa menej na čistiace a pracie prostriedky.
V súčasnosti sa „Ekológia“ stáva módnym trendom a preto mnohí zneužívajú tento pojem na propagáciu svojich výrobkov. Aj tu však platí, že treba si prečítať aj informácie, ktoré sú uvedené malými písmenkami...
Tento informačný letáčik Vám, ako dúfam, poslúži k lepšej orientácii, poradí ako pomocou ľahko dostupných surovín dosiahnete čistú domácnosť a šatstvo bez toho, aby ste sústavne znehodnocovali vodu a zem škodlivými chemikáliami.
ZÁKLADNÉ SUROVINY a ich spoločné vlastnosti:
1.Nezaťažujú prírodu a neškodia zdraviu lebo pochádzajú z prírody
2.Ľahko dostupné
3.Široké použitie – pranie, upratovanie, čistenie
4.Priateľské k Vašej peňaženke
Zázračné prostriedky neexistujú, ale ak túžite „iba“ po čistom oblečení tak prosím čítajte ďalej.
V reklamách na pracie prostriedky použivajú stále iba nové oblečenie, ktoré vyberajú zásadne z novej práčky. Podľa Vás je úplne bežné, že v štvorčlennej rodine chodia všetci oblečení v snehobielej, sedia v bielych kreslách a ešte aj ich pes je biely?
1.MYDLO NA PRANIE
Pripravujú sa z nových alebo už použitých rastlinných alebo živočíšnych tukov, lúhu a vody - privedieme to do varu a výsledok je celý kus mydla, ktorý môžeme postrúhať alebo rozvariť na gél a tak používať ako prací prostriedok, avšak nie všetky mydlá budú rovnaké.
Dávkovanie: do dávkovača nastrúhať 50ml mydla, alebo vyrobený gél asi 1 dl. K bielemu prádlu pridať 1 PL aktívneho kyslíkového bielidla alebo sódabikarbónu – 2PL.
PL-polievková lyžica
Odporúčané výrobky: EcoNut pracie mydlo, VegaWash strúhané mydlo na pranie 250g
2.MYDLOVÉ ORECHY
Indická verzia mydla na pranie z rastlinného pôvodu, ich šupka (2-3mm hrubá) obsahuje prírodný saponín, 100% vegán, má viacúčelové využitie v domácnosti. Po opakovanom použití stráca orech svoju hrúbku a postupne sa vysušuje. Obsahuje iba čisté mydlo- teda saponín, ktorý spôsobuje penivosť a žiadne iné pridané látky. Na 1 dávku prania zvyčajne použijeme niekoľko( 7-8 ks) rozpolených orechov do vrecúška z bavlny, alebo bavlnenej ponožky, ktoré zaviažeme a vložíme spolu so šatstvom do bubna práčky. Vrecúško môže ostať v práčke počas celého procesu prania, nakoľko v studenejvode, pri plákaní sa sapnín už nerozpúšťa. Pri 40°C môžeme použiť tie isté orechy 3x, pri vyšších teplotách2x. Potom sa vyhadzujú do kompostu alebo do záhrady, sú vhodné aj ako palivo. Nie je to zázračný prostriedok, ale je dobrý na pranie mierne znečisteného, prepoteného prádla. Má dobrý prací účinok aj pri škvrnách od kečupu, vodovej farby a pri čerstvých škvrnách od jedla.
Odporúčané výrobky :Sapos mydlové orechy alebo prášok
3.GÉL Z MYDLOVÝCH ORECHOV
Praktický ,účinný, cenovo dostupný, bez alérgénov :
Sapdu Clean 1,5l a 5l – od nemeckého výrobcu Natrugut, bez vône, 98%, gél z mydlových orechov, 40-50ml na jedno pranie
EcoNut 3l – náš výrobok, 30% gél z mydlových orechov, levandulová esencia , bez SLS SLES,a zo zložkami ľahko biologicky odbúreteľnými podľa OECD testu.
Veľmi úspešný výrobok: Na 4,5 kg, na jedno pranie stačí 40ml, čiže 1 3litrové balenie stačí na 75 praní. Nemá bieliace účinky, preto pri každom druhom praní bieleho šatstva pridať 2 PL aktívneho kyslíkového bielidla.
Tento tekutý prací prostriedok je vhodný na ručné pranie, vlnu, hodváb.
4.SÓDA NA PRANIE
Silný a hospodárny prostriedok, je silno zásaditý teda rozpúšťa tuk, zbavuje škvŕn, vhodné na namáčanie. K mydlovým orechom ak pridáme 2 PL docielime vynikajúci výsledok.
Odporúčané výrobky: MM Natur sóda na pranie (Solvay) 1 kg/5kg
5.SÓDA BIKARBÓNA
Má bieliace účinky, odstraňuje pachy. Vhodné na namáčanie a pranie, ale využíva sa aj pri čistení chladničiek, sanity a kobercov.
Odporúčané výrobky: MM natur szódabikarbóna 500g a 1 kg
6.KYSELINA CITRÓNOVÁ
Odstraňuje vodný kameň, má bieliace účinky, vhodná do umývačiek riadu na posledné preplachovanie.
Odporúčané výrobky: MM natur kyselina citrónová 500g a 1 kg
7.ODSTRAŇOVAČ ŠKVŔN – BIELIDLO S AKTÍVNYM KYSLÍKOM
Odstraňuje škvrny, bieliaci prostriedok.
Odporúčané výrobky: MN Natur Aktív bieliaci prostriedok s aktívnym kyslíkom 500g a 1 kg
8.AVIVÁŽ
Treba poznamenať, že kationové/anionové avivaže vyvinuli z toho dôvodu, aby odstránili z prádla ešte škodlivejšie pracie látky, ktoré zostali v bielizni z prášku na pranie!
Pri ekologických pracích prostriedkoch to nie je potrebné, po praní mydlom na pranie alebo mydlovými orechmi ostáva bielizeň hebká, pokiaľ dodržíme dávkovanie. Lenže viacerým z nás chýba voňavá bielizeň po ukončení prania, pochopiteľné, máme to uz v génoch ...
Existuje múdre riešenie: Ocot+100% prírodné esencie- kombinácia, ktorá dodá bielizni extra hebkosť , a ešte odporúčame prírodné arómy- tzv.parfémy na pranie, max 1 ml=20-25 kvapiek stačí , aby bielizeň zavoňala príjemnou vôňou, a podráždila čuchové orgány ešte aj vašich susedom. Malé balenie, malé množstvo, dobrá cena, krásna vôňa.
Odporúčané výrobky:
Cosmeda ............... 10ml/100ml/250ml, alebo 6x10ml a 8x10ml balenie
TexFresh ...... 6 vôní 100ml niekedy 6x10mls balenie
RECEPT: „Urob si sám“ prací prostriedok za 30 minút.
Keď hľadáte prací prostriedok „all in 1“, ktorý viete vlastnoručne, cenovo výhodne pripraviť a potom len dávkovať, tu je recept. Odporúčam naraz pripraviť asi dvojtýždňovú dávku. Potrebujete hrniec, 2 l vody, v ktorej rozvaríte pracie mydlo (100g) alebo 10 ks mydlových orechov rozvariť na kašu. To potrvá tak približne pol hodinu na slabom plameni, nie je potrebné pri hrnci stáť v pozore. Mydlovú vodu potom môžte nariediť ešte 10 PL sódy na pranie, ale nie je to nutné. Prelejete do fľaše a pred použitím treba ešte pretrepať a dávkovať.
ČO V REKLAMÁCH NEUVIDÍTE
Triedenie bielizne
Čistotu práve vypraného šatstva ovplyvňuje na 60% prací prostriedok, na 20% práčka ( čistá, funkčná) a na 20% príprava, čiže pred praním sa odporúča skontrolovať či je čistý dávkovač taktiež pri práčkach s predným plnením skontrolovať prípadné usadeniny vodného kameňa na skle, a potom ešte roztriediť prádlo podľa farieb.
1.Farebné – tmavé, sivé, pruhované, modré, zelené, červené, a niekto dokonca rozdeľuje aj čierne a červené.
2.Svetlé – krémové, béžové, pastelové farby, biele, na ktorom sa nachádza vzor väčší ako 2 cm.
3.Biele – čisto biele, textilné plienky, letné šaty, tričká športové, športové ponožky, košele.
Zašedlé biele prádlo vzniká práve preto že sa v praní nachádzajú aj farebné kusy z ktorých sa farba uvolňuje pri praní. Odporúča sa začať pranie bielym prádlom.
Plákanie s octom sa oplatí z viacerých dôvodov , ocot totiž čistí práčku, dezinfikuje, ničí vodný kameň, odstráni pachy. Dávkovanie: asi ½ dl 10% octu postačí do dávkovača.
Príprava: Škvrny – na staré zaschnuté škvrny pomôžu často už iba „nožnice“, preto je potrebné ošetriť ešte čerstvé škvrny a to aspoň namočiť a tak odložiť do koša na prádlo. Pred samotným praním je potrebné škvrny ošetriť žlčovým mydlom ( obsahuje hovädziu žlč) alebo mydlom na pranie. Organické škvrny – žlčovým mydlom, hrdzu zase – kyselinou citrónovou.
Namáčanie: Záclony a obrusy sa oplatí namáčať niekoľko hodín vo vode so sóda bikarbónou, lebo sa uvolnia škvrny a zmizne zápach. Aj voda po kúpaní sa dá ešte ďalej použiť na namáčanie, ale aj na zmývanie podlahy, no ani kvety sa nezľaknú peny z takej vody.
Z celého srdca dúfam, že každý si našiel z ponúkaných ekoproduktov práve ten, ktorý najviac vyhovuje jeho životnému štýlu.
Za MosoMami zostavila Sitkei Krisztina 2015
Začni písať komentár...