Marec je obdobím znovuzrodenia, príroda sa prebúdza, a aj my sa pri jarných slnečných lúčoch zrazu cítime lepšie, sviežejšie. Slnko svojim teplom a svetlom nás dobíja energiou. Po zime sa nám žiada odhodiť ťažké kabáty, hrubé svetre a odľahčiť sa aj vnútorne. Počas zimných mesiacov sme čo to naškrečkovali, nie všetko nám prospieva a tradičné obdobie pôstu je ideálne na jarnú detoxikáciu.
Naviac oslabený, či stárnúci organizmus sa už nedokáže všetkých nežiadúcich látok, toxínov a jedov zbaviť bez cielenej pomoci. Naše orgány a celé telo správnou očistou len získa na sile a vitalite.
Poznáme rôzne metódy mierne aj “ drastické“. Každému vyhovuje iný spôsob a v tomto článku sa budem venovať hlavne postupom, pri ktorých využívame bylinky, prvé jarné alebo iné liečivé a divorastúce.
Niekoľko základných tipov a rád:
Najvhodnejší čas na očistu je podľa lunárneho kalendára pri ubúdajúcom mesiaci, teda začať môžme počas splnu, po splne a pred novom. Teraz v marci nám to vychádza tesne pred Veľkým piatkom a počas sviatkov.
Dobrá kúra by mala byť rozvrhnutá na viac týždňov, optimálna dĺžka - 1 mesiac. Ale očistné dni si môžme zvoliť aj v trvaní 3-4 dní.
Podľa môjho skromného názoru, je oveľa dôležitejšie ako dĺžka a hĺbka očisty, byť pri tejto kúre duševne OK, naladiť sa na to a "detox " absolvovať bez zbytočných stresov, v kľude a v pohode. Čo sa v reálnom živote nie stále podarí dosiahnúť. 🙂
Pretože tieto terapie sú nielen detoxikačné a zbavujú organizmus jedov, ale môžu viesť ku strate hmotnosti, neodporúčajú sa v období tehotenstva a nie sú vhodné ani pre deti a dospievajúcich.
Očista alebo detoxikácia neznamená hladovka, a ak ste človek pracujúci aktívne duševne či fyzicky, Vaše telo potrebuje dostatok živín, aby mohlo správne fungovať. Preto voľte takú formu, aby ste sa neoslabili zbytočne !
Aktívny pohyb je prejavom zdravého životného štýlu, ale pri detoxikácii platí pravý opak. Neodporúča sa intenzívny fyzický pohyb, plávanie, beh.
Miesto toho si môžeme dopriať príjemnú 20 minútovú prechádzku na čerstvom vzduchu, saunu alebo masáž, ktorými podporíme aj prečistenie a spriechodnenie lymfatického systému.
Lymfatický systém si môžme predstaviť ako nejaký obeh vo vnútri organizmu, ktorým sa telo zbavuje všetkých toxínov. Lymfa- tekutina obmýva každú bunku tela a okrem toho, že odvádza toxíny, tiež privádza bunkám aj potrebné živiny. Toxíny sú potom vylučované von z tela črevom, močom, pľúcami.
Po prechádzke, saune, masáži si pripravíme svoj obľubený detoxikačný čaj.
Veľa relaxovať v prírode, pri príjemnej hudbe je dovolené a skúste počas tohto obdobia viacej sledovať svoje telo a signály, ktoré k nám vysiela.
Ako teda začať ?
Bod č.1 Aj detoxikácia pomocou byliniek si žiada začať úpravou stravy. To znamená vylúčením potravín, ktoré nadmerne zaťažujú trávenie- obilniny, mäso, mliečne výrobky, cukor, tuky, káva, alkohol, rýchle občerstvenie a zvýšením príjmu čerstvých vitamínov, minerálov a vlákniny vo forme ovocia, zeleniny, štiav, celozrnného pečiva,pohanky, ryže natural atd. Piť dostatok čistej vody a bylinkových čajov je základ.
Snažíme sa touto diétou odľahčiť a a zároveň regenerovať hlavne hrubé črevo, pečeň, obličky, lymfatický systém, ktoré sú zodpovedné za odvádzanie nežiadúcich látok z tela von.
Bod č.2 Úpravou stravy sme sa po cca 7 dňoch pripravili na očistu tráviacieho traktu a čriev. Úlohou čriev a zažívacieho ústrojenstva je rozklad potravín, vylučovanie toxínov a odpadných látok vznikajúcich pri trávení a metabolizme pečene.
K šetrnej strave tak pridáme druhý očistný týždeň byliny určené na zlepšenie funkcie tráviaceho ústrojenstva a na regeneráciu sliznice čriev. Užívame ich najlepšie v zmesi ako čaj alebo vo forme kvapiek približne jeden týždeň.
Medzi najlepšie a najpoužívanejšie určite patria vňate paliny pravej, zemežlče menšej, omana pravého, zádušníka brečtanovitého, odzemok puškvorca obyčajného, kukurica čnelky, semená feniklu, anízu, koriandra. Ak trpíme zápchou pomôžme si sennou alebo krušinou jelšovou. Pri obidvoch posledne menovaných stačí úžívať maximálne týždeň až dva.
Viacero bylinkárov a spracovateľov bylín ponúka bylinné zmesi na detoxikáciu. Čítajme pozorne zloženie a vyberajme si hlavne sypané zmesi -sú účinnejšie, vyhýbajme sa čajom vo vrecúškach, nekupujme si aromatizované.
Bylinkový čaj si môžete namiešať aj podľa nasledujúceho receptu:
Očista a zlepšenie látkovej výmeny:
Oman pravý vňať 30g
fenikel semeno 20g
aníz semeno 20g
pŕhľava list 10g
rebríček obyčajný vňať 10g
kukuričné čnelky 5g
medovka list 5g
Príprava: Zmes riadne premiešame a 1 polievkovú lyžicu dáme variť do 0,5 litra studenej vody. Ako začne vrieť povaríme 3 minúty, odstavíme a necháme lúhovať pod pokrievkou ešte 10 minút. Pijeme denne aspoň 0,5litra až 1 liter.
Bod č. 3 Posledné 2 týždne tejto komplexnej prečisťujúcej kúry sa zameriame na obličky a pečeň. Sú to orgány, od ktorých závisí zdravé fungovanie organizmu.
Obličky sú zodpovedné za hospodárenie so soľou a vodou v organizme a odstraňujú časť toxínov z tela, ktoré vznikajú pri štiepení bielkovín. Pečeň očisťuje krv od všetkých jedovatých zložiek a premieňa nahromadené tuky na látky rozpustné vo vode.
Bylinky s močopudným účinkom a pôsobiacich aj na pečeň:
Breza- listy a púčiky základ pre jarnú očistu. Listy obsahujú látky, ktoré rozpúšťajú hlieny, viažu na seba prebytočné žlčové kyseliny, či cholesterol. Obsahujú tiež flavonoidy, ktoré pôsobia protizápalovo a pomáhajú vylučovať rôzne jedy von z tela. Triesloviny aktivujú trávenie a látkovú výmenu, popritom ukľudňujú žalúdok a črevá. Čaj z listov pôsobí hlavne močopudne a žlčopudne a teda čistí obličky a pečeň. Tinktúra z brezových púčikov stimuluje pečeň, ovplyvňuje pankreas, aj upokojuje zápal a slezinu. Pri zápale obliček pomáha odstraňovať bielkoviny z moču.
Púpava- koreň, listy obľubená zložka pečeňových čajov. Hlavnými účinnými látkami sú horčiny podporujúce vylučovanie tráviacich štiav. Podporuje činnosť pečene, žlčníka, obličiek a čriev. Čaj je močopudný a osoží pri tráviacich a žalúdočných ťažkostiach.
Pestrec mariánsky –semená, olej je to najznámejšia bylinka na pečeň. Čaj priaznivo pôsobí pri chronických zápaloch pečene, pri cirhóze a pôsobí na žlčník. Ochraňuje pečeň aj preventívne pred jedovatými látkami. ODPORÚČANIE! Pestrec vo forme odvaru, či nálevu je málo účinný, účinná látka sylimarín sa do vody nevyluhuje. Lepšie je ho užívať ako olej, prášok, alebo kvapky.
Borievka obyčajná – plody “jalovčičky” dobre čistia obličky. Pôsobí močopudne a zároveň antisepticky, používa sa pri ochoreniach močových ciest. Tinktúra z púčikov sa užíva pri regenerácii pečene a na detoxikáciu, podporuje aj činnosť obličiek a pomáha pri ich čistení a rozpúšťaní kameňov a piesku, normalizuje aj hladinu cholesterolu v krvi. Borievku nesmú užívať pacienti s ochorením obličiek!
Pýr plazivý – odzemok známy ako “čistič krvi”. Používa sa na prečistenie organizmu, pomáha pečeni spracovávať tuky a tým znižuje koncentráciu cholesterolu v krvi.
Čakanka obyčajná-koreň “káva chudobných”. Horké látky zlepšujú chuť do jedenia a povzbudzujú činnosť tráviacích orgánov a pôsobia priaznivo na žlčník a pečeň.
Lopúch väčší -koreň aj tinktúra,pomocník pri problémoch s pokožkou. Lopúch má močopudný i potopudný účinok, zlepšuje aj látkovú výmenu. Odvar čistí obličky aj krv a je vhodnou bylinou pri ekzémoch, akné, lupienke.
Zo spomínaných bylín si pripravujeme čaj alebo užívame vo forme tinktúr, prášku či ako tablety a kapsule. Môžme kombinovať viaceré byliny alebo si dať samotnú brezu, púpavu, či borievku atď. Veľmi dobré pôsobenie majú aj ucelené kúry vo forme tinktúr, kde sa v predpísanej postupnosti užíva kombinácia rôznych bylín.
Počas celého obdobia detoxikácie, ktorá by mala trvať aspoň 4 týždne dodržiavame šetrný režim v stravovaní!
Aj keď cielene čistíme organizmus zvnútra, účinky sa rýchlo prejavia aj navonok. Pokožka bude sviežejšia, vyrovnanejšia, nadobudne zdravú farbu. Cítime sa skvele a telo pracuje ako švajčiarske hodinky.🙂
A na záver:Príroda nám práve na jar ponúka niektoré rastlinky ako na podnose.
Využime toto obdobie kedy sú mladé rastlinky plné chlorofylu a „života“.Pripravme si z mladej pŕhľavy šalát, či smoothie, šťavu s citrónom. Listy púpavy môžeme pridať tiež do šalátu alebo len tak na chlebík. Medvedím cesnakom ozvláštníme obľúbenú pomazánku z cícera alebo fazuli. Pažitku a trebuľku máme na okne a každé ráno si z nej uštipkujme. Zádušník brečtanovitý je chutný v šalátoch alebo v pomazánkach.
Skúste pri svojich potulkách jarnou prírodou jedlé mladé bylinky nielen zbierať, ale aj ochutnávať a spoznávať aj ich čerstvú podobu.Divo rastúce byliny majú svoje čaro...
Začni písať komentár...