afarm
3. mar 2016
41 

Bylinky vhodné pre dojčiace mamky

LAKTOHERB- porciovaný čaj pre dojčiace mamičky

Bylinky vo forme bylinkových čajov, aj ako koreniny tvoria súčasť našej stravy už po veky vekov. Ale aj keď sa tieto produkty voľne ponúkajú v obchodoch, sú viaceré z nich výhradne určené na posilnenie zdravia v chorobách, alebo  ako prevencia a súčasť ozdravného procesu.
Preto v čase tehotenstva alebo v čase dojčenia, sa odporúčajú len niektoré z mnohých byliniek, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie matky a dieťaťa, a popritom neboli zistené žiadne nežiadúce účinky. 
Ktoré sú tie najpoužívanejšie?
Jednoznačne FENIKEL obyčajný, ktorého plody sa používajú pri tráviacich ťažkostiach, ako výborné spazmolytikum, okrem toho podporuje tvorbu mlieka, a cez mliečko vplýva aj na dobré trávenie u dojčiat, hlavne pri plynatosti a kŕčoch v brušku. Plody sa pripravujú ako zápar alebo odvar.
Podobné účinky majú aj RASCA lúčna aj bedrovník ANÍZOVÝ, skôr známy len pod názvom ANÍZ, pri ktorých sa tiež využívajú ich silno aromatické plody.
Ruža šípová- plod ŠÍPKY- vynikajúci zdroj vitamínu C a K, provitamínu A, flavonoidov, vápnika, fosfóru, draslíka a horčíka. Čaj získaný maceráciou za studena je vhodný pre tehotné ženy aj dojčiace matky.
RUMANČEK pravý je vhodný vo forme čaju aj v období tehotenstva aj dojčenia.Používa sa najmä pri tráviacich ťažkostiach, pôsobí protizápalovo a uvoľňujúco.
ZÁZVOR alebo ďumbier lekársky ideálny v tehotenstve pri ranných nevolnostiach a zvracaní. Pôsobí protizápalovo, vhodný aj pri kinetóze - nevolnosti v dopravnom prostriedku. Zo zázvoru si pripravíme čaj alebo užívame vo forme sušeného mletého koreňa ako prísadu do jedla, koreninu.
Obľúbené sú aj ďalšie byliny, ktoré ale majú určité obmedzenia.
MEDOVKA lekárska pre svoj upokojujúci charakter aj priaznivý účinok na trávenie je vhodná pre dojčiacu matku ale nie v období tehotenstva, kedy môže svojim uvoľňujúcim účinkom skôr uškodiť.
MATERINA DÚŠKA ako výborná bylina pri ochoreniach dýchacích ciest je vhodná pre mamičky, ale len krátkodobo pri prechladnutí a chrípke.
PŔHĽAVA dvojdomá je všestranná bylinka a môže byť veľmi nápomocná aj v období tehotenstva a dojčenia. Zlepšuje látkovú výmenu, obsahuje mnoho vitamínov a minerálov, ale keďže je močopudná, ani v tomto prípade sa neodporúča každodenné dhodobé užívanie.
NECHTÍK lekársky má silný protizápalový účinok, pomáha pri nevolnosti a žalúdočných vredoch. Užívať krátkodobo, najlepšie striedať s inými bylinami alebo v zmesi.

Výbornú zmes pre dojčiace mamičky zostavili v spoločnosti HERBÁRIA a ponúkajú ju pod názvom LAKTOHERB.

Vo všeobecnosti ide o bylinná zmes na prípravu čaju, ktorej liečivé účinky potvrdzujú skúsenosti ľudového liečiteľstva. Nie je klasifikovaná ako liek . Zmes obsahuje výlučne prírodné rastlinné produkty.

Patrí medzi najobľúbenejšie čajové zmesi s priaznivým účinkom na produkciu mlieka a upokojenie boľavého bruška u dojčiat. Zloženie zmesi je dôkladne koncipované z bylín, ktoré sú odporúčané a vhodné pre dojčiace matky a ich detičky.

Zloženie LAKTOHERBU: 1 vrecko čaju (1,5 g) obsahuje :
0,45 g oplodie ruže šípovej (Rosae pseudo-fructus)
0,40 g semená fenikla (Foeniculi fructus),
0,40 g semená bedrovníka anízového (Anisi fructus)
0,15 g vňať medovky lekárskej (Melissae herba)
0,10 g semená rasce lúčnej (Carvi fructus)

viac info nájdete v bylinkovom obchode  http://www.bylinkovyobchod.sk/content/bylinny-caj-laktoherb

Alena Báthoryová

Začni písať komentár...

Odošli