addison
30. máj 2017
6868 

Zápal obličiek u detí

Pyelonefritída, zápalové ochorenie obličiek, postihuje rovnako ako dospelých, tak aj deti. 

U novorodencov sa môže šíriť táto infekcia krvnou cestou. U starších detí skôr vzostupne z dolných močových ciest. Najčastejším pôvodcom tohto ochorenia u detí (i u dospelých) je Escherichia coli, ktorá je za tento zápal zodpovedná až v 90 % prípadov. Ďalšími pôvodcami môžu byť baktérie druhu Klebsiella, Proteus, Enterokok faecalis a veľmi vzácne aj stafylokok alebo niektoré druhy streptokoka.

Rizikové faktory

Zvýšené riziká u novorodencov a deti v školskom veku sa líšia. U novorodencov medzi rizikové faktory patria vrodené chyby močovo-pohlavného ústrojenstva, medzi inými vezikoureterálny reflux, ktorý sa dá vysvetliť ako „návrat“ moču z močového mechúra nazad do močovodov.

Pyelonefritída je častou chorobou v prvých mesiacoch dieťaťa s ureterokélou. Jedná sa o vyklenutie sliznice močovodu do močového mechúra. Môžete si to zjednodušene predstaviť ako hrboľ v močovom mechúre.

Stretnúť sa môžete aj s fimózou u chlapcov, kedy nie je možné pretiahnuť predkožku cez žaluď penisu. V tomto mieste sa hromadia baktérie, ktoré sa môžu dostať do močových ciest.

V staršom veku nesú väčšie riziko na pleciach dievčatká a to kvôli ich anatómii močového traktu. Močová trubica je krátka a v blízkosti konečníka. Preto treba deti inštruovať k správnej hygiene po vykonaní veľkej potreby. Dievčatá  ešte navyše aj pri menštruácii a obe pohlavia pri hygiene spojenej so sexuálnou aktivitou.

Riziko stúpa aj pri cievkovaní močového mechúra, aby sa zabezpečil odtok moču.

Oneskorené alebo nekompletné vymočenie sa, zapríčinené napríklad poruchami nervového pôvodu, zvyšuje riziko, že sa v zadržanom moči budú množiť baktérie.

Ako sa prejavuje?

Malé deti si budú sťažovať na bolesť brucha a bedrovej časti chrbta a tiež na pálenie a štípanie pri močení.

Môžu sa vyskytnúť aj nešpecifické príznaky ako znížená chuť do jedla, letargia, zvracanie, hnačka, úniky moču, zvýšená teplota až horúčka nad 39°C.

Priebeh vyšetrenia u lekára:

Z odobranej krvi lekár zistí zvýšené CRP. Je to tzv. reaktívny proteín akútnej fázy zápalu, ktorý sa zvyšuje spravidla pri bakteriálnej infekcii. Špeciálnym papierikom overí prítomnosť krvi alebo bielkovín v moči. V laboratóriách moč vyšetria na prítomnosť baktérii, odlúpených buniek, krviniek a kryštálikov močových solí.

Moč sa tiež môže poslať na kultiváciu, kde z neho vypestujú kolónie baktérii, ktoré obsahuje a následne zistia, o aký druh baktérii sa jedná. To významne pomáha pri výbere a nasadení vhodného antibiotika. Baktérie v moči sú známkou zápalu, pretože zdravý fyziologický moč je sterilný. Pri zlom odbere však môže obsahovať kultúru z kože okolo ústia močovej trubice, preto treba moč odoberať podľa správnych zásad.

Správny odber moču

Odoberá sa stredný prúd moču. Najskôr necháme dieťa kúsok odmočiť, potom odoberieme moč a následne vyciká zvyšok.

U malých detí, kde takýto odber ešte nie je možný, sa okolie ústia močovej trubice umyje čistou vodou bez mydla. Potom okolo ústia nalepíme sterilné močové vrecúško, do ktorého moč odtečie.

Liečba zápalu obličiek

Liečba začína jednoznačne antibiotikami, ktoré sa hromadia v moči a tak zahubia prítomné baktérie. Na začiatku liečby sa uprednostňuje vnútrožilová aplikácia liečiv, preto malé deti často končia hospitalizované v nemocnici. Liečbu antibiotikami VŽDY dokončite, neprerušujte ju pri zdanlivom skončení problémov!

Dôležitá je aj hydratácia, teda príjem tekutín. Ako pomocná liečba alebo lepšie ako prevencia sú skvelé brusnice a čaje.

Komplikácie

Môže. Najčastejšie komplikácie sú v podobe dehydratácie. Nedostatok tekutín sa v najhorších prípadoch dopĺňa vnútrožilne.

Zápal môže viesť k tvorbe abscesu, čo je hnisavý útvar v obličke. Ďalšou komplikáciou je vznik jazvy v obličkovom parenchýme (tkanive), vysoký krvný tlak a v najhorších prípadoch až zlyhanie obličiek.

Prevencia zápalu obličiek u detí

  • Naučte dieťa vymočiť sa úplne
  • Chráňte oblasť krížov pred chladom a nadmerným prehriatím.
  • Kupujte deťom bavlnenú spodnú bielizeň a naučte ich, že sa musí pravidelne vymieňať a prať.
  • Správna hygiena močovo-pohlavného ústrojenstva je samozrejmosť. Utieranie „správnym“ smerom po stolici, dôkladná hygiena počas menštruácie sa musí stať rutinou.
  • Dostatočný príjem tekutín spláchne baktérie, ktoré sa už „šplhajú“ do močových ciest.

Zdroje:

http://emedicine.medscape.com/article/968028-overview

http://www.auanet.org/education/educational-programs/medical-student-education/medical-student-curriculum/pediatric-uti

http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/brucho/oblicky-a-vylucovanie/zapal-dolnych-mocovych-oblicky/

http://www.choredieta.sk/index.php/mocove-cesty/zapal-obliciek

Začni písať komentár...

Odošli