Prehriatie organizmu alebo odborne hypertermia je nefyziologické zvýšenie teploty organizmu spôsobené poruchami termoregulácie. Naopak, zníženie teploty nazývame hypotermia.
Viete aký je rozdiel medzi prehriatím a horúčkou?
Hypertermia (prehriatie) je spôsobené teplotou okolia a neschopnosťou tela ochladzovať sa. Na druhu stranu, klasická horúčka je spôsobená vírusom alebo baktériou, ktoré prestavia náš „termostat“ v mozgu (v oblasti zvanej hypotalamus), aby spravili prostredie nehostinným pre tieto potvorky. Po skončení infekcie sa „termostat“ vráti do pôvodnej teploty.
Hypertermiu rozdeľujeme do niekoľkých stupňov:
Tento stav nastáva, keď teplota tela začne stúpať a nedokážete sa ochladiť potením. Môže viesť k nasledujúcim stavom ako tepelné vyčerpanie alebo úpal. Príznaky tohto stavu sú nevoľnosť, pocit slabosti, smäd a bolesti hlavy.
V prípade pociťovania týchto príznakov vyhľadajte chladnejšie miesto a oddýchnite si. Pite dostatok tekutín s elektrolytmi. Jedná sa o minerálne vody (ale pravé minerálky, nie pramenité vody) alebo džúsy. Elektrolyty ako vápnik, sodík alebo draslík slúžia na to, aby sa vám voda v tele udržala. Pri pití klasickej vody z vodovodu vami táto voda len „prejde“ a rýchlo ju vymočíte.
Pri dlhšom pobyte v teplých podmienkach, na ktoré nie ste zvyknutí, môžete pociťovať až únavu a svalovú slabosť. Vaše sústredenie je porušené, cítite sa malátni, smädní a veľmi unavení. Prvá pomoc je rovnaká ako pri riešení tepelného stresu, ale prevencia spočíva „len“ v návyku na tieto podmienky.
Pri znížení krvného tlaku sa prestane krv hrnúť do mozgu. Nedokrvenie mozgových centier spôsobí, že odpadnete. V podstate sa jedná o mechanizmus, kedy sa dostanete odpadnutím do vodorovnej polohy a krv sa vám môže opäť navrátiť do mozgu. Tesne pred odpadnutím môžete cítiť nevoľnosť, úzkostné pocity a zahmlie sa vám pred očami. Ak cítite, že nemáte ďaleko od odpadnutia, ľahnite si na zem a zdvihnite nohy. Pri „akútnom“ pocite odpadnutia si aspoň čupnite. Tlakové pomery v krvnom obehu sa zmenia a prinajhoršom, ak už odpadnete, nebude to z veľkej výšky a riziko úrazu z pádu sa tým výrazne zníži.
Elektrolytová nerovnováha môže spôsobiť nepríjemné pocity kŕčov. Nezabudnite na pravidelnú hydratáciu. Podobne môžu nastať aj opuchy končatín. Prostredníctvom vylučovania potu si podráždite pokožku. Následkom toho je nepríjemná vyrážka z tepla. Ak máte prepotené oblečenie, radšej sa prezlečte, aby ste nepríjemnostiam a možnej infekcii šikovne predišli.
Najvážnejším problémom prehriatia je tepelné vyčerpanie. Sprevádzajú ju nešpecifické príznaky ako je nevoľnosť, slabosť, úporný smäd, poruchy koncentrácie, zrýchlený pulz a studená koža. Posledným štádiom, ku ktorému takéto tepelné vyčerpanie vedie, je úpal.
Riešením je ochladzovanie, rehydratácia a vyhľadanie lekárskej pomoci.
Obmedzte pobyt na Slnku v obedňajších a skorých popoludňajších hodinách. Noste prikrývky hlavy, pravidelne sa ochladzujte a nikdy, opakujem nikdy, nezanedbajte pitný režim. Dávajte si pozor na nepriedušné oblečenie, ktoré vám môže zadržiavať teplotu a neumožní odchod potu.
Foto:
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyperthermia
http://www.healthline.com/health/hyperthermia
Začni písať komentár...