addison
30. aug 2017
528 

Prírodná liečba akné

Ak vás unavila chemická liečba akné a netrpíte silnými alergiami, môžete siahnuť po jej prírodnej variante. Predstavíme si čo stojí za účinkom prírodných prostriedkov a či fungujú lepšie než tie chemické.

Začneme kokosovým olejom

Kokosový olej je rastlinný olej z dužiny kokosového orecha. Tvoria ho nasýtené mastné kyseliny. Práve stredne dlhé reťazce mastných kyselín sú to, čo stojí za jeho pozitívnym účinkom v boji proti otravnému akné. Takmer 50 % z nich tvorí kyselina laurová, ktorá dokáže zabiť baktérie Propionibacterium acnes. Môže mať účinok zrovnateľný s často používaným benzoylperoxidom.

Krása kokosového oleja nespočíva len v liečbe akné. Ale aj po ňom. Väčšine ľudí zostáva po akné spomienka v podobe nepekných jaziev. Pre zdravú pokožku je dôležité pravidelne zvlhčovanie a to kokosový olej rád poskytne. Zabojuje proti infekcii, dodá pokožke vlhkosť a dopomôže hojeniu rán podporou tvorby kolagénu. Výskyt jaziev sa vďaka tomu zníži.

Pozor by ste si mali dať ak máte množstvo alergii, ale aj ak máte mastnú pokožku. Kokosový olej je vysoko komedónny, teda spôsobuje upchávanie pórov. Preto vám môže akné ešte zhoršiť.

Odporúčam vám dať si pokožku „diagnostikovať“ u kozmetičky alebo kožného lekára. Ak sa vám aj javí, že pokožka sa veľmi mastí, nemusí to znamenať, že máte mastnú pleť. Porozmýšľajte či nepoužívate priveľa vysušujúcej kozmetiky. Pleť bude na vysúšanie reagovať tvorbou mazu a cyklus sa bude neustále opakovať. Nepodceňujte ani pri liečbe akné pravidelnú hydratáciu. Zvonku i zvnútra.

A pokračujeme čajovníkovým olejom

Čajovníkový olej pochádza z listov stomu čajovníka a využíval sa v tradičnej medicíne najmä v Austrálii. U nás si našiel využitie pri liečbe akné, plesňových ochorení či štípancov od hmyzu.

Nás zaujíma najmä terapia akné. Za efektívnu koncentráciu sa považuje 5 % čajovníkový olej, ktorý je schopný zlepšiť slabé až stredne ťažké akné. Jeho účinky sa prirovnávajú k sile benzoylperoxidu a antibiotikám. Zabíja baktérie spôsobujúce akné a ma protizápalové účinky. Nie je to však antioxidant ako sa mnohí domnievajú, skôr zabraňuje tvorbe zápalových cytokínov (chemické zlúčeniny spôsobujúce zápal) v pokožke.

Pozor si dajte práve na jeho obsah. Nízke koncentrácie čajovníka nepomáhajú pokožke a slúži tak skôr ako marketingový ťah pre lepší predaj. Koncentrácia by sa mala pohybovať od 5 % vyššie a používať sa dvakrát denne na očistenú pleť.

Je dobre tolerovateľný, ale môžu sa samozrejme objaviť aj nežiadúce účinky (hoci s menšou frekvenciou oproti bežnej liečbe) u citlivých osôb v podobe pálenia, svrbenia, začervenania či pocitu suchej pokožky.

Liečba akné je beh na dlhé trate a kým sa obnoví celá koža, tak prejde mesiac. Preto majte trpezlivosť pri akomkoľvek lieku proti akné. Magicky vám cez noc zaúčinkuje máločo a vydrží to ešte menej. Badateľné výsledky sú po mesiaci.

Bonus: moja osobná skúsenosť (skúsenosť autorky článku)

S akné bojujem už nejaký ten čas. Po využívaní dávky  isotretinoinu sa po čase začalo vracať, hoci v slabšej forme. Bránim mu v progresii práve kombináciou liečby prírodnej a chemickej. Konkrétne kokosovým olejom a kyseliny azelaovej. Pôsobí na mňa komedónne? Trochu áno, ale mne to robia všetky krémy. Ja som ešte navyše atopik a radšej budem raz za mesiac odstraňovať pár čiernych bodiek ako plnú tvár bolákov. Už je to dlhý čas od začiatku boja, ale osobne môžem prehlásiť, že kde je vôľa, tam je cesta. V preklade, make up mi už netreba, iba občas trošku korektoru. A to je veľký úspech. 🙂 

Zdroj foto:

http://www.pexels.com

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19665786

https://cs.medlicker.com/1177-kokosovy-olej-na-akne

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314442

https://www.acneeinstein.com/tea-tree-oil-still-underdog-acne-treatments

https://www.modrykonik.sk/kokosovy-olej/

http://intravitam.eu/2017/05/11/ktore-4-tinktury-liecia-akne/

#zdravie_choroby

Začni písať komentár...

Odošli