Pitie čajov a užívanie prírodných prípravkov, ktoré dokážu vyriešiť vaše problémy bez nežiaducich účinkov, je priam rozprávková myšlienka. Je to však naozaj pravda? Naozaj je všetko prírodné aj „bezproblémové“?
Piepor (čierne korenie)
Kedysi používaný Polynézanmi pre svoje hypnotické a upokojujúce účinky. V súčasnosti využívaný skôr na odbúravanie stresu, úzkosti a nespavosti. Problém nastáva pri pití nápojov z pieporu, kedy môže spôsobiť poruchu pečene, najmä v kombinácii s nadmerným množstvom alkoholu a farmaceutických prípravkov.
Extrakt zo zeleného čaju
Zelený čaj je jednou z najlepších bylín pre zdravie. Antioxidanty redukujú riziko srdcových ochorení, obezity, cukrovky a rakoviny. Avšak doplnky užívané vo vyššej dávke môžu byť toxické a dokonca spôsobiť až zlyhanie pečene. Nebezpečenstvo môže nastať aj pri užívaní amfetamínu alebo predpísaných liekov ako sú antidepresíva (typu tzv. inhibítorov monoaminooxidázy) a chinolónové antibiotiká. V ľudskom tele nastane prehnaná stimulácia, zvýši sa krvný tlak, nervozita a objavia sa bolesti hlavy.
Ľubovník bodkovaný
je vysoko efektívny antidepresant. Antidepresíva ovplyvňujú neuromediátory v mozgu, čo sú látky, ktoré, zjednodušene povedané, pomáhajú nervovým bunkám v ich funkcii, rovnako ako ľubovník. Preto sa ľubovník nekombinuje s antidepresívami. Môže spôsobiť fotosenzitívnu reakciu na koži, preto sa jeho užívanie neodporúča v letných mesiacoch a dlhodobo.
Vitamín C
Hoci predávkovať sa vitamínom rozpustným vo vode je oveľa náročnejšie než tými rozpustnými v tuku (vitamíny A, D, E, K), nič nie je nemožné. Odporúčaná denná dávka je od 65 do 90 mg denne a maximálny limit je 2000 mg denne. Dlhodobé užívanie megadávok vitamínu C môžu spôsobovať hnačky, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy a brucha, nespavosť a obličkové kamene. Hoci v odporúčaných dávkach pôsobí antioxidačne, v megadávkach je pro-oxidatívny. Sám teda tvorí kyslíkové radikály. Pozor by si mali dať „vlastníci" obličkových kameňov. Najčastejší typ kameňov je zmes vápnika a oxalátu. Ľudské telo môže zmeniť vitamín C na tento oxalát, čo danému stavu nepomôže.
Bylinkové čaje
Bylinkové čaje mávajú terapeutický účinok, preto aj s ich užívaním treba narábať opatrne a nepiť ich dlhšie, než je uvedené na ich obale. Bylinkové kúry trvajú od dvoch do šiestich týždňov. Ak chorobu nezdoláte ani po šiestich týždňoch, odporúča sa zmena byliniek alebo terapeutických prostriedkov.
Ak chcete piť čaj denne, vyberte si čaj, ktorý je upravovaný inak než sušením – fermentáciou. Je to kvasný proces, ktorý zlepšuje niektoré vlastnosti čaju ako je jeho vôňa, farba, chuť a dokáže utlmiť niektoré jeho účinky. Medzi takéto čaje patrí napríklad pravý čierny čaj.
Kto je najviac ohrozený?
Hoci bylinky vyzerajú veľmi neškodne, nie je tomu úplne tak. Najväčšie problémy by mohli mať ľudia, ktorí užívajú lieky na srdcové ochorenia.
Konkrétne by ste sa mali vyhnúť týmto rastlinám:
Častým dôvodom nežiaducich účinkov liekov je ich obsah kumarínu. Jedná sa o látku, ktorá „zrieďuje“ krv a zabraňuje jej zrážaniu. Naopak, rastliny s vysokým obsahom vitamínu K rušia chcený efekt protizrážavých látok.
Vyskytnúť sa môžu aj alergické reakcie, napríklad na harmančekový čaj pri liečbe koliky.
#zdravie #alternativa #bylinky #prirodna_liecba
Foto: www.pexels.com
ľubovník svetloplachost spôsobuje skutocne len vynimocne. pri dlhodobm pouzivani (co sa v ziadnom pripade neodporuca, kedze reaguje s velkym mnozstovm lieciv) sa budeme obavat skor inych neziaducich ucinkov - uz spomenute vyssie. (http://www.ehealthme.com/ds/hypericum perforatu...) ; salvia je kontriandikovana u tehotnych zien, tachykardie a opatrnost trieba este pri liecbe antiepileptikami. ale dovod preco by ju nemali pit som teda nikde nedohladala. akurat deti urcite nie vo velkom mnozstve. Ale to je logicke u vsetkych bylin vo vsetkych vekovych kategoriach
@addison Vsak pisem, ze pri dlhodobom uzivani. 🙂 A salvia je kontraindikovana prave pre moznost epileptickych zachvatov. Je to najsilnejsie prirodne antiseptikum. Bylinkami sa zaoberam cely zivot, viem, co mozu sposobit okrem toho, ze mozu pomoct. 🙂 Vsetko treba uzivat s rozumom, priroda je silny liecitel, ak clovek vie, ako na to. 🙂
Začni písať komentár...
Ľubovník bodkovaný spôsobuje pri dlhodobom užívaní svetloplachosť. A napríklad šalvia lekárska môže spôsobiť až epileptický záchvat. Vôbec sa neodporúča deťom a aj u dospelých len v obmedzenom množstve a nie veľmi silný čaj. Môžte si to doplniť do článku. 🙂