Tvorí sa Vám nadmerné množstvo materského mlieka? Máte už ho už plnú mrazničku? Darujte ho!
V tomto článku prinášam osobné skúsenosti s jeho darovaním do Banky materského mlieka v Roosveltovej nemonici v Banskej Bystrici.
Ak chcete darovať mlieko, musíte spĺňať niekoľko základných kritérii. Musíte byť zdravá, nesmiete dlhodobo užívať žiadne lieky, nesmiete mať alergie... Ich kompletný zoznam je uvedený na tejto stránke.
Odporúčam stať sa darkyňou čo najskôr po narodení dieťatka, pretože práve na začiatku dojčenia býva mlieka najviac a postupne sa jeho tvorba prispôsobuje potrebám bábätka a znižuje sa jeho nadprodukcia. Ja som začala darovať desať dní po pôrode. A ešte som mala pocit, že som mohla začať aj skôr.
Aký je teda postup? Pokiaľ ste rodila v Roosveltovej nemocnici, pri prepustení ste dostala letáčik s informáciami, ako sa starať o novorodenca. V tejto brožúre je telefónne číslo na sestru z novorodeneckého oddelenia. Prípadne môžete napísať mail a sestra sa Vám spätne ozve. S ňou sa dohodnete na osobnom stretnutí. Musíte ísť na oddelenie šestonedelia, kde Vám podá základné informácie o fungovaní darocovstva. Potom Vám vezme rôzne výtery - z nosa, z hrdla a z konečníka (toho som sa trochu obávala, ale poslala ma na toaletu a tam som si vzorku odobrala sama) zoberie Vám krv a odstriekate si trochu mliečka do skúmavky. Potom Vám dá prázdne sterilné fľaše podľa toho, akú veľkú máte nadprodukciu mlieka.
Výsledky vyšetrení budú až o niekoľko dní, ale mlieko už darujete. Ak sa Vám nikto z nemocnice neozve, znamená to, že všetky výtery sú v poriadku. Ak áno, dohodnete sa so setrou na ďalšom postupe.
Odteraz k Vám každý deň okrem nedele bude chodiť sanitár, ktorý donesie nové prázdne fľašky a Vy mu odovzdáte svoje plné. Fľašky sú 2,5 dl alebo 1 dl. Sanitár chodí ráno medzi 7 - 10 hodinou. Na presnejšom čase sa s ním dá dohodnúť. V sobotu Vám donesie dvakrát toľko fľašiek ako iné dni a keď ich naplníte, dáte ich zmraziť. V pondelok preto odovzdáte zmrazené mliečko.
Pri odstriekavaní je potrebná zvýšená pozornosť na hygienu. Odsávačku je potrebné po každom použití poliať vriaciou vodou. Darované mlieko raz týždenne prechádza testami, či je sterilné. Ak sa v ňom nájde nejaký nález, sestra Vám zatelefonuje a dohodne sa s Vami, že nabudúce si musíte dať lepší pozor na hygienu (hlavne rúk) a sanitárovi odovzdáte len trochu mliečka na testy. Nesterilné mlieko potom likvidujú (prípadne Vám ho môžu vrátiť) za celý predchádzajúci týždeň.
Peniaze za darovanie materského mlieka dostanete raz mesačne poštovou poukážkou na adresu. Nemocnica zaplatí len za darované sterilné materské mlieko. Príspevok na stravu darkyňe je 6,64 Eur za 1 liter mlieka (za mlieko teda neplatí, keďže ho darujete).
Ako sa máte stravovať? Odporúčam jesť normálne. Pokiaľ Vaše mliečko dobre znáša Vaše dieťatko, potom nebude vadiť ani iným detičkám. Určite by ste však mali vylúčiť alkohol a cigarety.
Všetky ostatné informácie o Banke materského mlieka v Banskej Bystrici sú na stránke www.cloviecikbb.sk.
Začni písať komentár...