Ako podporiť ženu počas šestonedelia: Tipy pre partnerov a rodinných príslušníkov
Och, ako by som si priala, aby si každá žena mohla zažiť šestonedelie plné pohody, oddychu v podpornom kruhu partnera, rodiny, priateľov. V období, ktoré je také vzrušujúce a plné doteraz nepoznaného. A ktoré je zároveň plné neskutočných momentov šťastia, vzápätí sa striedajúce s pocitmi frustrácie a bezmocnosti.
Možno ešte ani presne nevieš, čo ti na tom celom zrazu nepasuje, ešte nejde ti prirodzene zhmotniť svoje myšlienky do slov. Ak ťa toto naladenie sa, milá mama, momentálne stojí veľké množstvo energie, tento článok je presne pre teba. A ak sa v ňom nájdeš, stačí, ak ho prepošleš partnerovi. Alebo tým, od ktorých aktuálne potrebuješ pochopenie a zvýšenú dávku podpory a povzbudenia.
Prosím, neignorujte potreby ženy – čerstvej matky. Možno sa vám zdá, že ak je ticho (prípadne že sa otvorene neposťažuje), tak jej vlastne nič nechýba. A možno, keď sa pozriete bližšie, uvidíte ženu – čerstvú matku plnú neistôt a pochybností.
Pretože to sama často vo svojej praxi vídam. Čerstvé matky dnešnej doby majú naozaj tendenciu často spochybňovať samy seba, nahovárať si, že im to materstvo nejde, že nie sú dokonalé matky. Také, ako si to predstavovali, alebo ako je materstvo prezentované v spoločnosti. A viete čo? Ony vlastne ani nemusia byť dokonalé matky. Stačí, ak budú dosť dobré. A to hlavne pre seba. A vy im v tom môžete sakra pomôcť.
Tak poďme na to.
Nepochybne najviac, koho počas tohto krehkého obdobia tvoja partnerka potrebuje, si ty. Potrebuje tvoju prítomnosť, vľúdnosť, záujem a pochopenie. Lebo ver, že jej sa naozaj, naozaj otočil život o 180 stupňov. Jasné, že aj tebe sa, stávaš sa otcom a postupne túto rolu prijímaš. Sám sa môžeš cítiť neisto, si unavený, vidíš svoju partnerku zrazu v nových situáciách, emóciách, prežívaní. Chce to úsilie oboch, aby ste sa dokázali vzájomne na seba napojiť a pochopiť jeden druhého.
Skús pochopiť, že hoci je vaše vytúžené bábätko veľmi dôležitým človiečikom, je tu stále aj ONA. Vyčerpaná a ubolená po pôrode, (možno) sa trápiaca s rozbiehajúcou sa laktáciou, zvykajúca si na nielen na náročné nočné vstávanie, ale aj na svoje nové ja v zrkadle – navonok i zvnútra. Je to na začiatku neskutočná nálož všetkého. Preto je veľmi dôležité rozprávať sa o tom všetkom už počas tehotenstva. Hovor s ňou často a veľa. Pýtaj sa jej na jej pocity, očakávania, zaujímaj sa o to, čo tvoja partnerka naozaj potrebuje.
Možno si myslíš, že šestonedelie tvojej partnerky nevieš nijako ovplyvniť, no opak je pravdou. Ste v tom spolu. Obaja potrebujete čas pre seba, ale ona je tá, ktorá „musí“ zväčša ostať s bábätkom. A ak vidíš, že teraz naozaj nie je čas na šport či posedenie s kamošmi ako za „starých čias“, ostaň doma a buď s ňou.
Vieš, že šestonedelie netrvá len 6 týždňov? Tvoja podpora by mala byť ideálne počas celého materstva a jej forma by sa mala meniť v čase. Napríklad počas dojčenia alebo kŕmenia vášho dieťatka môžeš byť partnerke nablízku, ak je jej to príjemné. Môžete sa rozprávať, môžeš ju pohladiť, držať za rameno, prípadne jej dať masáž krku či chodidiel. Môžeš byť tiež partnerke pomocnou rukou pri napĺňaní jej základných potrieb, ako je sprcha či jedlo v pokoji.
A že je niekedy tá žena naozaj rada, že stihne ísť do sprchy alebo si vypiť kávu. Čím jej môžeš spríjemniť šestonedelie, je pripraviť jej obľúbený snack.
Vystúp zo svojej komfortnej zóny a kľudne povysávaj 😊
Väčšiu pohodu a menej námahy pre tvoju partnerku môžeš zabezpečiť napríklad aj tak, že sa chopíš jedného z mnohých položiek na jej TO DO liste (možno by ti pomohlo, ak by ti ho napísala na papier, skús sa jej opýtať). Či ide o upratovanie, bielizeň (aspoň vyvešanie), nákupy, zahrň do svojej réžie to, čo ju odbremení. A uisti partnerku, že hoci to možno nebude dokonalé podľa jej predstáv, berieš svoje povinnosti vážne a robíš ich najlepšie, ako vieš.
Možno si nevedel: Vďaka tvojmu aktívnemu zapojeniu môže tvoja partnerka pre seba získať niečo veľmi cenné – čas pre seba. A počas tohto času si môže dopriať niečo, vďaka čomu načerpá energiu. A pritom nemusí vôbec odchádzať z domu a môže byť naporúdzi, ak sa niečo doma pritrafí. Z pohodlia domova si môže dožičiť rozhovor s dulou, masáž či napríklad pedikúru.
Niekedy svoju partnerku môžeš podporovať, ani o tom na prvý pohľad nemusíš vedieť: úsmevom, vtipom, udržovaním kontaktu s ňou, objatím. Alebo len tým, že si pozriete nejaký vtipný seriál možno aj bez hlbšej pointy a obaja sa na ňom schuti zasmejete. Všímaj si, ako tvoja partnerka na tieto drobné prejavy reaguje a dopraj jej ich čo možno najviac. Ona z nich čerpá veľa energie.
A, v neposlednom rade, môžeš jej venovať vľúdne slová, ktoré ju zaručene vytiahnu aj z tej najväčšej spánkovej deprivácie a zvýšia jej pocit bezpečia:
Pridám ešte jeden extra tip: Možno to pre teba nebude priaznivé, ale ženám po pôrode spravidla klesá libido. Prosím, netlač ju v začiatkoch do intímností. A dôveruj jej a jej telu. Že postupne, ako sa bude regenerovať, bude potrebovať nájsť si znovu cestu aj k teba a k vášmu intímnemu životu.
Nielen partner je v období šestonedelia a v začiatkoch matkovania dôležitý. Angličania tomu hovoria „village“, my máme na to pekné slovo – komunita. Je dôležité, aby okolie promptne reagovalo na žiadosť o pomoc zo strany čerstvej matky. Ak to povie nahlas, verte, že je za tým obrovský kus jej cesty a že tú pomoc naozaj potrebuje. Je to aj pre ňu samú veľký AHA moment – uvedomenie, že naozaj, naozaj na matkovanie nemusí byť sama, nemusí všetko zvládať sama, nemusí sa naháňať a stíhať všetko a večer padať vyčerpaná do postele. Najmä ak je po pôrode, spoznáva sa s bábätkom, potrebuje sa po pôrode vyliečiť a zregenerovať sa a opäť nájsť samú seba.
Podľa mňa sú niektoré body pre vás novinkou. A možno sú niektoré také, že si poviete, že to nie je nič pre vás. No nemusíte aplikovať hneď všetko. Skúste začať tým, čo sa vám zapáčilo a možno postupne prirodzene pridáte aj niečo ďalšie. A že je to výstup z vašej komfortnej zóny? A nie je práve to na tom to inšpiratívne a vzrušujúce? Dajte mi vedieť.
Verím, že Vám bol článok nápomocný 🌹
Začni písať komentár...