Pokračovanie článku, v ktorom bolo 5 tipov na darčeky, ktoré netreba kupovať 🙂
- Fotenie
Fotenie je jeden z najlepších darčekov. Šikovný fotograf nezachytáva na fotke len postavy, ale i emócie. Fotky matkám potom pripomínajú tie čarovné okamihy plné radosti i bolesti, ktoré so sebou prináša nový život. Moja rada znie – vyberajte fotografa z okolia, ktorý nemá problém prísť k čerstvej matke/čerstvej rodine s novorodencom aj domov. Domov je miesto, kde viete zachytiť tie najkrajšie spomienky. A odporučte matke, nech si dopraje zopár záberov aj sama bez dieťaťa, prípadne s partnerom. Prípadne sa môžete ponúknuť, že kým sa bude fotiť matka alebo pár, vy zatiaľ postrážite bábätko.
- Kakavko alebo čajík na pohladenie zmyslov
Kakawco ospevujem, kade chodím. Verte mi, nič lepšie som nepila a kakaový nápoj obľubujeme u nás doma všetci. Ak chcete dať žene naozaj niečo výnimočné na potešenie chuťových pohárikov po dňoch nemocničnej stravy, prineste jej toto – ideálne zásobu aspoň na pár mesiacov. Aby si mohla dopriať. Taktiež môžete priniesť jej obľúbený čaj (a nemusí to byť výlučne čaj na podporu laktácie – či ho naozaj potrebuje, vie uznať žena sama).
- Rebozo šatka pre ženu – matku
O skvelých vlastnostiach rebozo šatky sa už napísalo veľa. Žene sa zíde naozaj v každej etape jej života. Po pôrode jej môže slúžiť na úľavu či podporu zavinovania maternice, na viazanie bruška namiesto používania sťahovacieho pásu. Za mňa top skvelý darček.
- Originálny šperk
Personalizovaný šperk je krásnym osobným darčekom a nemusí byť darovaný výsostne otcom. Môžete zvoliť personalizovaný nápis “mama”, prípadne dátum narodenia bábätka, ktorý zároveň symbolizuje zrodenie matky, alebo meno matky a dieťatka. Výber je na vás. Trošku netradičný šperk je šperk vyrobený z materského mlieka. Mamina si tak môže dlhé roky spomínať na časy spojené s dojčením.
- Pohodlné oblečenie “kojo” alebo “nekojo”
Obdobie šesťstonedelia je nielen pre bábätko veľmi krehké obdobie. Je tiež o hľadaní novej cesty k novému stvoreniu, ale i k sebe ako k žene. Preto by čerstvá matka mala byť ako v bavlnke. Doslova. Pohodlné oblečenie do pôrodnice, ktoré zároveň môže dobre poslúžiť aj ako domáce oblečenie počas 600-nedelia alebo kvalitné "ne/kojo kúsky".
- Aromaterapia
Či už zvolíte set na telo a do kúpeľa obsahujúci prírodnú kozmetiku, alebo difuzér a upokojujúce oleje doň, alebo krásnu sviečku z prírodných materiálov (alebo z včelieho vosku tu) na pohladenie zmyslov. Aromaterapia v akejkoľvek forme je balzam na dušu pre rozbúrené vnútro matky, ktorá uvoľní svalové napätie i myseľ. Prípadne môžete matke vyskladať celý set prírodnej kozmetiky na obdobie šesťstonedelia
- Kniha/webinár
Knihy sú zdrojom poznania. Áno, aj tie o rodičovstve, len ich treba vyberať veľmi precízne a s rozvahou. Totiž, aby ste obdarovanej matke nespôsobili stres navyše, lebo, priznajme si, po narodení dieťaťa je kniha často to posledné, na čo má matka chuť a čas myslieť. Ja by som odporučila tieto knihy o rodičovstve a výchove (napr Psychologia pre milujúcich rodičov), no ak je žena – matka naozaj knihomoľka, možno by sa potešila knihe, pri ktorej si naozaj oddýchne (napr. Cukráreň v Paríži).
Ak knihy príliš neobľubuje, ale rada by sa dozvedela niečo viac o materstve z odborných zdrojov, môžete jej darovať webinár.
- Podporná skupina/kurzy
Čo čerstvé matky často (nemilo) prekvapí, je izolácia. Keď sa okolitý svet zrazu premiestni do obývačky a každé opustenie bytu slávi malý úspech. Na zmiernenie pocitu, že matka so svojím dieťaťom ostali na tomto svete sami, sú skvelé kurzy plávania či múdreho hrania. alebo podporné skupiny materstva. Čo je výborné, tieto aktivity môže matka robiť aj so svojím dieťaťom, takže spočiatku nemusí zažívať stres z odlúčenia.
- Nákup
Niekedy nemusíte vymýšľať super originálne a kreatívne darčeky. Stačí zdvihnúť mobil, zavolať žene po pôrode a opýtať sa, čo potrebuje z obchodu. Či je to zubná pasta alebo zelenina, verte, že takýmto darčekom odbremeníte ženu – matku o časť z jej nemalej mentálnej záťaže.
- Notes pre zapisovanie si všetkých dôležitých míľnikov matky
Táto spoločnosť je akosi tak nastavená, že v prvom rade pozeráme na to, či prosperuje dieťa a až potom kdesi v zadnom rade vidíme ženu – matku. A pritom míľniky matky sú rovnako dôležité ako míľniky dieťaťa. Ktoré to sú? Prečítajte si v nedávnom článku, ktorí sme písali. A darujte čerstvej matke nejaký pekný zápisník, aby si doň mohla zapisovať všetky dojmy spojené s materstvom, ako aj svoje dôležité míľniky.
Verím, že návštevy čerstvých mám po pôrode nemusia byť nutným zlom, ktoré sa výsostne nesú v znamení ženy – matky hostiteľky a kde sa všetka pozornosť zameria výlučne na bábätko. Aj tieto návštevy môžu byť veľmi príjemné, môžu byť miestom, kde nezáleží na neporiadku či (podľa nás) neupravenom vzhľade novej matky, ale priestorom, v ktorom si žena oddýchne, načerpá energiu a povzbudenie. A že od vás, milá budúca návšteva, dostane ako darček niečo pekné, čo ju poteší a pohladí na duši.
Začni písať komentár...