Med má oveľa viac liečebných a pozitívnych účinkov na naše zdravie, a to aj pri ťažkostiach, ktoré by nás v spojitosti s medom možno ani nenapadli. Kedy je teda dobré siahnuť po mede?
1. Na kašeľ
Med proti kašľu je dobre známy. Veľké množstvo štúdií potvrdilo, že med môže byť rovnako účinný ako klasické prostriedky proti kašľu . Jednoducho ušľahajte jednu šálku medu, tri polievkové lyžice citrónovej šťavy a štvrť šálky teplej vody.
2. Na opary
Med je bohatý na flavonoidy a fenolové kyseliny – oba tieto prípravky veľmi dobre obstáli v boji proti vírusu spôsobujúceho opary v laboratórnych testoch. Potrite si miesto už pri prvých pocitoch typického predoparového svrbenia či pálenia , je vysoká šanca, že med zabráni jeho plnému prepuknutiu.
3. Na ekzémy
Ekzém je trvalý zápal kože. Protizápalové vlastnosti medu môžu pomôcť znížiť príznaky, zatiaľ čo anti-bakteriálne vlastnosti pracujú na tom, aby sa zabránilo ďalšej infekcii.
4. Škrabance, odreniny a rezné rany
Med je antiseptický a antimikrobiálny. Jeho použitie ako liek na rany je pravdepodobne najznámejší a má svoje korene u dávnych civilizácií. Štúdie ukazujú, že med môže urýchliť hojenie drobných rán a pomáha zabrániť infekcii .
5. Med na akné
Med a škorica majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, spolu teda môžu pomôcť k čistejšej pleti. Obe tieto prísady pomáhajú zabrániť prepuknutiu akné a znižujú začervenanie a opuch.
6. Proti lupinám
Vznik lupín je spôsobený premnožením kvasiniek, čo znamená, že anti-hubové vlastnosti medu môžu poskytnúť úľavu od svrbenia a odlupovania . Med tak môže od lupín veľmi výrazne uľaviť a pomôcť.
7. Med na popáleniny
Popáleniny ošetrené medom sa hoja o niečo rýchlejšie ako u pacientov ošetrených len lekárskymi obväzmi.
8. Na mykózu nôh
Med má prírodné antifungicídne (protiplesňové) vlastnosti, ktoré ako spomenuté vyššie, pomáhajú v boji proti lupinám. Môže teda bojovať aj s plesňou na nohách.
9. Med na suchú pokožku
Med má hydratačné (zvlhčujúce) účinky. V kombinácii s olivovým olejom sa z neho stáva osvedčená kúra na ošetrenie suchej pokožky.
10. Med proti štikútke
Med a ricínový olej majú antispazmické vlastnosti, ich kombinácia sa tak javí ako efektívny domáci liek na štikútanie. Zmiešajte lyžicu medu s polievkovou lyžicou ricínového oleja a vzniknutú pastu prehltnite po lyžičkách každých päť minút, dokiaľ čkanie nevymizne.
Začni písať komentár...