Chcem schudnúť, ale ktorú diétu si vybrať?
,,Táto diéta je zaručená a pomôže ti." Toto počúvam stále. Áno, aj ja mám ten problém schudnúť. Ako to? Veď som mladá, mám dieťa a tým pádom aj veľa pohybu. Toto všetko je pravda, ale nastupuje tu dedičnosť a metabolizmus. A povedzme si narovinu, že popôrodné bruško ide zriedkakedy ľahko dolu.
V súčasnosti máme na výber veľké množstvo diét, avšak veľa z nich nemusí fungovať, alebo sú príliš drastické. Čo s tým ale robiť? Najprv si treba urobiť prieskum.
Prieskum je podľa mňa najdôležitejší. Prečo? Pretože potom nebudem mať ,,nervy", koľko času som zasa premárnila!
Dievčatá do 18 rokov by podľa mňa nemali držať žiadne diéty. Len si zničia zdravie a "pocuchajú" nervy. Potom sa dostávajú do chorôb ako sú anorexia (odmietanie prijímať potravu) a bulímia (stav, kedy osoba potravu prijíma a nasledne vyvráti alebo použije preháňadlá). Ako si takéto niečo môžem dovoliť tvrdiť?
Predstavte si situáciu
Mladé dievča pozerá TV. Povedzme, že pozerá reláciu o modelkách. Vidí aké sú krásne, vysoké a štíhle. Samozrejme je v puberte a má pár kíl navyše. V tomto veku to nemusí byť nič nezvyčajné. Nemusí mať dokonca ani predispozíciu. Pozrie sa do zrkadla a povie si, že by mohla aspon pár kíl schudnúť. Ide na internet a hľadá. Nájde diéty, ktoré tvrdia, že ak nebude jesť NIČ, potom NIČ a ešte raz jedno veľké NIČ tak má výsledok zaručený. Pridá sa k tomu neúspech, stres a nervozita. Bingo! K anorexii či bulímií je to už len krôčik. Samozrejme, žienky, neberte ma doslovne. Takýto hororvý scenár sa vôbec nemusí stať. Ale uznajte, že nie je ani nereálny. Takže dávajte si pozor.
Kurkuma: Korenie, ktoré nesmie chýbať v našom živote
Zdroj: pixabay.com
Vonia, chutí a lieči. Týmito tromi slovami by som charakterizovala kurkumu - elixír života. Táto stovky rokov stará korenina má široké uplatnenie vo východnej medicíne. Tu platí: ,,Kurkuma nie je len korenie, ale i liek."
Charakteristika kurkumy
Kurkuma svojím vzhľadom pripomína zázvor. Keď ju rozrežeme, vo vnútri nájdeme jasne žlté až oranžové jadro. V prvom rade je treba povedať, že kurkuma je trvalka. Prášok sa získava z rastliny menom Kurkumovník dlhý, latinsky Curcuma Longa. O kurkume sa píše, že má korenistú chuť, no mne príde skôr horká.
Počiatky sa datujú okolo 2000 rokov p. n. l. Hlavnými výrobcami sú India, Čína, Haiti, Indonézia, Malajzia, Pakistán, Peru a mnohé ďaľšie.
Zdroj: pixabay.com
Burbu - naše nájdené šťastie
Vždy som chcela mať domáceho miláčika ale nikdy nie mať mačku. A ako sa vraví, že čo človek najviac nechce, to dostane, tak u nás to platilo na 100 %.
Jedného krásneho večera môj drahý manžel sedel u nás v pivničke s kamarátom. Nebol to žiaden výnimočný večer. Prišiel neskoro a tak sme sa ani moc nebavili.
Ráno mi vraví: ,,Prišla k nám mačka." Neverila som vlastným ušiam. A priznám sa,ani ma to nejako nedojalo. Zlom prišiel, keď mi ju ukázal na fotke. Uvidela som krásnu miniatúrnu mačičku čierno-bielej farby. Vpredu mala ofinku a vyzerala ako Anička.
Zmestila sa mi akurát do ruky. A keďže som bola tehotná, tak sme ju držali v karanténe v pivnici.
Asi 2 dni na to sme šli k veterinárovi. Naše zlatko bolo veľmi choré. Malo zapálené očká, slabú imunitu, prskala, v uškách mala svrab. Museli sme ju dať odčerviť, chodili sme na antibiotické injekcie. Pri prvej návšteve mala 400g a 6 týždňov.
Kamarát si ju mal zobrať, ale ja som si povedala, že ked sme sa s ňou toľko natrapili, už si ju nedám. A tak aj bolo. Už zostala u nás.
Môj svadobný deň
Keď si na to spomeniem, rada by som si to zopakovala. Toľko príprav, radosti, ale i starosti a to všetko pre jeden jediný deň v mojom živote! A aj ked je to už vyše pol roka, veľmi živo si pamätám, ako to bolo.
Všetky prípravy sa začali v novembri. Nákup papiera na pozvánky, kupovanie čipiek, stúh, lepidiel, vybavovanie kostola a hladanie sály na hostinu. Joj! Tak som sa tešila.
Začala som dávať dohromady zoznam hostí. No to vám bolo roboty. Všetkých obvolať, napísať mail o všetkých informáciách - kde bude hostina,kedy a ubytovanie.
No a potom začali tie nervy. Hovorila som si: ,,Ešte neodpísali! Ešte nedali vedieť!,, To som pekne nervačila. Dátum svadby sa pomaly blížil a ja som sa tešila stále viac a viac.
V utorok, 4 dni pred svadbou, sme prišli do Kežmarku. Ešte nás čakal kopec roboty.
Dovybavovanie sály, kostola, zákuskov, výzdoby, torty, začepčenia, ...
Kniha Sokyne
Ukážka z knihy:
Michael je dobrá partia. Skvele vyzerá, značkovo sa oblieka a je príjemný spoločník. Má iba jednu chybu, teda presnejšie dve: ženu a dvojročného syna. No čo už, nikto nie je dokonalý. Ona vlastne ani nie je jeho žena, nestihli sa zosobášiť, pretože najskôr bola tehotná, potom rodila a potom dojčila. Vlastne dojčí stále. Ich syn sa volá rovnako ako otec, Michael. Pravdepodobne bude dojčený, až kým nepôjde na základnú školu.
Izabela – tak sa volá jeho skoro žena – je veľmi svedomitá matka. O tom, aká je manželka, nikto nevie, Michael totiž o nej zásadne rozpráva jedine v súvislosti so synom. Ja ju tajne volám Jezabel. Táto prezývka vznikla kombináciou dvoch slov: jej krstného mena a hlavnej postavy z rozprávky O perníkovej chalúpke.
Chcem Michaela získať pre seba. Možno by ma za to viacerí odsúdili, ale on je vlastne stále slobodný. Má síce syna, ale v dnešnej dobe je bežné mať deti z predošlých vzťahov. Ja sa s deťmi veľmi neponáhľam, som mladá, mám iba dvadsať. Keď budeme...
Recenzia:
Nová, ambiciózna autorka, píšuca pod pseudonymom Lena Lemonová, v knihe Sokyne, predostiera svieži a zaujímavý príbeh s témou milostného trojuholníka. Kniha s počtom 244 strán, si rýchlo vtiahne čitateľa do príbehu, pretože text sa ľahko číta, dobre „odsýpa“, má spád a štylisticky je taktiež slušne spracovaný, aj keď popracovať na tejto veci je vždy behom na dlhú trať. Myšlienka, postaviť knihu do dvoch polôh, respektíve rozdeliť ju na dva diely, je skvelá. Prvý diel z pohľadu mladej atraktívnej Kataríny, je z pohľadu recepčnej, ktorá pochádza zo slabších sociálnych pomerov, v hlavnom meste študuje informatiku a súčasne pracuje v istej IT firme. Ako to tak občas býva, a v tomto príbehu to nie je inak, zaľúbi sa do riaditeľa marketingu v rovnakej firme a snaží sa ho očariť všemožnými ženskými zbraňami. Katarína vôbec nepôsobí placho a utiahnuto, rozhodne nie naivne, skôr sa vrhá do vecí po hlave, čo jej však v konečnej fáze málokedy vyjde. Druhá časť opisuje pocity jej náprotivnej strany – Izabely, skoro manželky riaditeľa, ktorá „avantúru“ svojho budúceho manžela (minimálne ona si to tak predsavzala), vidí v úplne inom svetle. Je to svedomitá žena a najmä svedomitá a milujúca matka syna muža, o ktorého zvádza boj s mladou sokyňou.
Kniha Sokyne je v prvom rade oddychové a príjemné čítanie, zaujme totálnou autentickosťou rozprávania, svojráznym humorom, sebairóniou a najmä svojim nadhľadom a milovníčkam krásnych ženských románov by iste nemala chýbať v zbierke. Treba brať na zreteľ, že toto je debutový román autorky a ďaľšou tvorbou sa jej tvorivosť a štýl v písaní bude posúvať dopredu a som presvedčený, že onedlho sa zaradí medzi renomované spisovateľky romantických románov. Pravdou je, že niekoľko mladých dievčat by sa v knihe mohlo spoznať, pretože tak to už vo svete chodí. A nikdy to nebude inak.
Dievcata pozrite co som nasla v casaku
http://casprezeny.azet.sk/tvarnatitulke/
Špalda - znovuobjavený zázrak
Prednedávnom som bola v jednej nemenovanej bio reštike. Chcela som kávu ale povedala som si, že si dám niečo zaujímavé. Tak prečo to neskĺbiť a nedať si špaldovú kávu? Keď mi ju priniesli, nevyzerala nejako výnimočne. Dala som si do nej mlieko, zamiešala a ochutnala. Na jazyku som pocítila orieškovú chuť. Bolo to iné ako obyčaná káva. Milo ma prekvapila.
Bola som ohromená, keď som si neskôr prečítala o jej pozitívnych účinkoch. Jednoducho sa s nimi musím s vami podeliť.
Poďme sa pozrieť na jej históriu
Špalda je stará už tisícročia. Jej latinský názov je Triticum spelta. Poznali ju Gréci, Rimania, keltské i germánske kmene.
Hoci bola špalda postupne vytlačená, svoju obľúbenosť si zachovala zvlášť v strenej Európe. Je totiž nenáročná na pestovanie a vďaka svojmu dvojitému obalu zrna je veľmi odolna voči škodcom.
Pestovateľov špaldy v Nemecku zrazil v tridsiatych rokoch minulého storočia na kolená zákaz jej pestovania z dielne Adolfa Hitlera. Ten sa totiž rozhodol, že zvýši produkciu nemeckého poľnohospodárstva a na to mu úplne postačila beźná šlachtená pšenica.
Foto: Bio-predaj.sk