Používateľky sú veľmi často prekvapené, keď im je pozastavený článok alebo obrázok, ktorý zdieľajú z internetu alebo iného zdroja kvôli porušeniu autorských práv. Myslia si, že ak skopírujú celý text článku a dajú tam na záver odkaz na originálny text, je to správny postup. Žiaľ, nie je to tak.
Základnou podmienkou takéhoto zdieľania celého diela (textu, videa, fotografie) je, že s tým pôvodný autor súhlasí. Musí mať teda uvedené na stránke alebo pod textom (fotografiou, videom), že jeho dielo môže každý skopírovať, ak uvedie zdroj (alebo za iných podmienok). Ak to nie je nikde uvedené, treba predpokladať, že autor takéto povolenie nedáva. Veľmi často ho k tomu viaže aj autoská zmluva s daným médiom. Teda ak napríklad zverejnil svoj článok v určitom časopise alebo na webovom portáli, tento portál alebo časopisu môžu vlastniť výhradné práva k danému dielu (alebo aj rozhovoru, vedeckému textu či blogu).
Môžete požiadať pôvodného autora o povolenie okopírovať jeho text a zdieľať ho s uvedeným zdroja alebo za iných podmienok, ktoré si autor stanoví. Tento postup platí aj keď chcete zdieľať text, ktorý ste prekložili z iného jazyka, ak ho mienite použiť v celom pôvodnom znení.
Ak zdieľate text, na ktorého kopírovanie máte povolenie autora, uveďte hneď na úvod textu: Tento článok je tu publikovaný so súhlasom držiteľa autorských práv (vlož meno autora alebo spoločnosti, ktorá disponuje autorskými právami k danému textu).
Druhou možnosťou je použiť citáciu. Ak chcete napríklad podporiť svoj text vyjadrením nejakého špecialistu v danej oblasti alebo je pre vaše účely dôležité sprostredkovať čitateľom časť diela (napríklad pri písaní recenczie alebo polemiky), môžete citovať časť diela. Musíte však túto citáciu jasne označiť (úvodzovkami na začiatku a konci citácie) a následne uviesť zdroj pôvodného textu aj s odkazom. Nesmiete však takto do svojho textu skopírovať „podstatnú“ časť diela – teda viac ako polovicu originálneho textu.
Ak chceš o tejto téme vedieť viac, prečítaj si aj Kódex blogera na Modrom koníku