Som 8 rokov vo vzťahu, ale priateľa už neľúbim. Mám s ním žiť kvôli deťom?

Zodpovedané
19. jún 2023

Dobrý deň,

som 8 rokov vo vzťahu, ktorý vznikol z veľkej lásky z obidvoch strán. Máme spolu 2 deti: 4-ročné a 10-mesačné. Deti nadovšetko milujeme, sú pre nás na 1. mieste.

Môj priateľ je skvelý otec a dobrý človek, ale ja som vo vzťahu nešťastná. Už ho neľúbim a mám pocit, že sa to už nezmení.

Najväčšie zlo v našom vzťahu spravil alkohol. Posledné 4 roky sa môj priateľ opil cca každé 2 týždne tak, že nevládal stáť na nohách. Teda úplne do nemoty. Často spal vonku v aute. Nemohla som cítiť ten smrad z alkoholu a aj sa z toho pomočil. Problémy nerobil, nezvyšoval hlas a ani nič podobné. Ľahol si a spal. Nenávidela som to. Bolo aj tak, že každý týždeň bol takto opitý a ja som sa za neho veľmi hanbila. Susedia ho videli, že ledva trafil domov a niekedy aj spadol.

Prosila som ho, aby to nerobil. Sľúbil a aj tak to naďalej robil. Ja som veľmi spoločenský človek, ale s ním sa nedá ísť ani na jednu oslavu. Jemu nejde o to, aby sa zabavil. Ide mu o to, aby sa čím skôr opil do nemoty. Preto ani nikde spolu nechodíme. Viackrát som mu povedala, že ak s tým neprestane, odchádzam od neho aj s deťmi.

Už je to "o niečo lepšie". Už nechodí v takom stave domov, opije sa doma cca 1x týždenne. On to riešiť nechce, jemu to takto vyhovuje. Zhnusil sa mi, nemáme sa o čom rozprávať. Rozprávame sa iba o deťoch, nežijeme spolu sexuálne už skoro 2 roky. S týmto jeho chovaním zničil všetko krásne.

6 dní v týždni je normálny a snaží sa. Zabezpečí pre nás všetko, pracuje, venuje sa deťom.

Tak veľmi by som chcela niekoho ľúbiť a zase žiť a nie iba prežívať. On si asi myslí, že všetko je ok. Nikoho nemá, ani ja nikoho nemám. Rozísť sa nechce. Ja by som sa s ním už dávno rozišla, ale deti ho majú radi. Ja ho neľúbim.

Čo mám robiť?

Viete mi poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je naozaj náročná situácia, ktorá sa nedá vyriešiť jedným rozhodnutím. Vy určite viete, že pri takýchto vážnych témach treba brať do úvahy všetky okolnosti a všetkých členov rodiny. Vy to do úvahy beriete, ale potom ste nešťastná, pretože partnera už neľúbite a dokonca sa Vám zhnusil kvôli problémom s alkoholom. Pýtate sa, čo máte robiť. V prvom rade si niečo ujasnime. Váš manžel sa niekedy opíjal raz za dva týždne verejne. Dnes to robí jedenkrát týždenne, ale diskrétne doma. Väčšinou ide na doraz, čiže do nemoty, kedy už neudrží rovnováhu, padá a neudrží aj iné veci. Zbytok týždňa už funguje normálne, alebo aspoň si to on tak myslí.

Normálne fungovanie to však nie je. Je mi to ľúto a robím to nerada, musím Vám oznámiť, že Váš partner je alkoholik. Prečo si to myslím? Veď sa opíja len doma a len raz za týždeň. Prezrádza ho to, že sa drží určitej pravidelnosti, aj keď frekvencia sa zmenšila a ešte bude zmenšovať. Ďalším identifikátorom je to, že nemá mieru a ide až za hranicu.

Vôbec sa Vám nečudujem, že ho už neľúbite. Videli ste ho už v mnohých ponižujúcich situáciách. A tých už bolo naozaj dosť. Bolo by naozaj dobré pre vás aj pre rodinu, aby absolvoval liečenie a ak nie to, tak aspoň konzultáciu v ambulancii špecialistu. Má problém a to si musí uvedomiť kým sa s tým dá niečo robiť.

Veľká časť alkoholikov sa prebrala z letargie až vtedy, keď už o rodinu definitívne prišli a nedalo sa s tým nič robiť. Myslím, že vy tam ešte nie ste, ďaleko však od toho nemáte. Nie je totiž jednoduché pozerať sa na to, ako sa Vami kedysi milovaný človek prepadá čoraz viac do problémov a ak sa situácia vymkne spod kontroly, často s ním sa prepadá aj jeho rodina.

Preto, ak je to z Vašej strany možné, dajte mu ešte podmienku liečenia. Ak sa sa to aj tak nenapraví, tak máte plné právo uvažovať o tom, čo budete robiť ďalej. Ale už bez neho.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online