S manželom spolu intímne nežijeme. Kde robíme najväčšiu chybu?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom som skoro 7 rokov. Po pol roku vzťahu sme spolu začali bývať. Už vtedy mal problémy so sexom. Nevedel sa urobiť, alebo sa mu proste nepostavil. Vždy som sa musela o sex prosiť, málokedy to začal on. Vadilo mi to, ale ľúbila som ho. Manžel má ešte k tomu malý penis. Keď sme boli vo vzťahu asi dva roky, našla som mu Sildenafil a ešte nejaké tabletky. Dosť ma to dostalo, lebo ich chýbalo celkom dosť a sexu sme mali len veľmi málo. Keď som sa ho opýtala, tak povedal, že sa o tom nechce baviť. Vraj ma miluje a nepodvádza ma.

Možno si poviete, že som hlúpa. V tom čase sme sa celkom dosť hádali. Väčšinou to bolo kvôli sexu a potom maličkosti. Jeho povaha je veľmi komplikovaná. Vždy musí mať pravdu on a nikto iný. Len on.

Začali sme sa snažiť o bábätko a podarilo sa nám to. A vtedy to všetko začalo. Dcérka má dnes tri roky a od kedy som otehotnela, spali sme spolu len dvakrát. Z toho sa urobil iba jedenkrát. Proste ma to prestalo baviť stále sa doprosovať a už som si na to proste zvykla. Neriešim to s ním, aj ked vo vnútri ma to zožiera. On nemá žiadny záujem o intímny život.

K tomu všetkému ma stále ponižuje a uráža. Napr. zle upratujem, hocičo sa mu nepáči. Padnú z jeho strany aj vulgárne nadávky. Potom je niekedy úplne v pohode a dá sa ním aj porozprávať.

Priznal si chyby a zašiel k psychiatričke, ktorá mu diagnostikovala ľahkú depresiu a úzkosti. Berie tabletky, ale nič sa tým nevyriešilo. Stále vie byť ku mne pekne hnusný a urážať ma. Je strašný nervák a neviem byť už pri ňom ani sama sebou. Bojím sa, že niečo zlé poviem alebo urobím. Minule sme sa bavili o čom sa rozprával so svojou psychiatričkou. O vzťahu nepadla ani reč. Preto si myslím, že jej nehovorí úplne všetko. Podľa mňa by jej mal povedať aj o svojom nefungujúcom manželstve. Len problém je, že on by hovoril len o mojich chybách a seba by určite vynechal.

Viem, že tento vzťah nemá ďalej zmysel. Nechcem byť tá, ktorá rozbije rodinu. Preto radšej trpím.

Čo si myslíte o takomto vzťahu?

Aký máte názor na môjho manžela?

Kde robíme najväčšiu chybu?

Ďakujem

Dobrý deň,

mám pocit, že medzi Vami prebieha neustály boj. Ani nie tak z Vašej strany, ako zo strany Vášho manžela. Sexuálna oblasť je pre mužov veľmi dôležitá. Keď to nefunguje, cítia sa neistí. A neistý muž vrčí, nadáva, kope okolo seba. Nikdy neprizná, že má problém a už vôbec nie so sexom. Radšej bude ponižovať, ubližovať a nadávať a radšej bude tisíckrát označený ako hulvát, akoby ho mal niekto ľutovať.

Každopádne sexu je u Vás skutočne veľmi málo. Kde sú tie časy, keď sa muži sťažovali na málo sexu od partneriek. Situácia sa pomaly obracia a ženy by aj súhlasili, ale muži sú aktuálne bez chuti. Samozrejme, neplatí to na každý pár rovnako. Nikde som sa nedočítala, či manžel absolvoval vyšetrenia u urológa na vyvrátenie rôznych funkčných porúch, resp. vyvrátenie chronických chorôb. Predpokladám, že áno. Väčšinou títo muži končia u psychiatra práve preto, že sa nepotvrdí žiaden zásadný zdravotný problém, ale chuť sa aj tak nedostaví.

Psychiater väčšinou stanoví diagnózu. V tomto prípade ľahkú depresiu, predpíše lieky, ale jeho úloha nie je do hĺbky skúmať problémy pacienta. Na to sú iní odborníci - psychológovia, sexuológovia, terapeuti. Ak by Váš manžel súhlasil s terapiou, napríklad s párovou, bolo by dobré mať pripravený kontakt, ktorý mu posuniete.

Vyzerá to však tak, že máte jeho správania už akurát dosť a ste na odchode zo spoločnej domácnosti. Bolo by dobré, keby o tom vedel. Bolo by teda dobré mu to oznámiť.Možno priamy rozhovor a hrozba, že sa mu rozpadne jeho bublina ho konečne prinútia k akcii. Viete si však predstaviť, že by ste mu to oznámili doma? Presne z toho dôvodu Vám odporúčam nájsť miesto, kde budú ľudia, kde sa bude musieť kontrolovať. Pre istotu si dopredu dohodnite miesto, kde by ste pár dní mohli ostať. Niekedy samota pomôže a muž si uvedomí, že takto žiť nechce a vyhľadá Vás.

Nehádžte ešte „flintu do žita“. Všetko sa môže ešte zmeniť, ale rozhodnutie je samozrejme na Vás.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online