Priateľ si ma nechce vziať za manželku a mňa to ubíja. Prečo ma nechce?

Zodpovedané
25. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho vzťahu.

Od začiatku nášho vzťahu priateľ vie, že svadba - resp. byť v manželstve je od detstva pre mňa veľmi dôležité. Je to môj sen. Je to niečo, čo potrebujem k životu.

Počas tehotenstva som tému svadba nadhodila dvakrát. Prvýkrát mi povedal, že si ma vezme. Vraj aj on to chce. A druhýkrát to bola veta “necítim sa na to” a mňa to veľmi sklamalo. Neraz som si kvôli tomu poplakala.

Dokonca som chcela dať synčekovi priezvisko po mne, ale on povedal, že si ma vezme a mám mu dať jeho priezvisko. Keď som sa mu s tým zverila, že ma to trápi, tak vraj neboj sa, raz si Ťa vezmem.

No a ja hlúpa som tomu uverila a zavrel mi na istý čas ústa. Lenže malinké sa narodilo a mňa to začalo trápiť ešte viac. Pri hádke som mu vyhodila na oči, že mu nestojím za to, aby som bola jeho ženou. Mám pocit, že si nezaslúžim nosiť jeho priezvisko. Pre mňa nie sme úplná rodina. Dokonca ani podľa zákona nemám žiadne práva. Nemôže si na mňa zobrať ani “doprovod k lekárovi,“ lebo nie som jeho manželka. Veľmi ma to trápi a on o tom dobre vie.

Možno som veľká citlivka, ale často kvôli tomu plačem. Nežiadam obrovskú svadbu, ani takú nechcem. Stačilo by, aby to bolo len o nás. Po jednom “zložení “ mi sľúbil, že v máji. Som z toho zúfalá, smutná a frustrovaná. Skoro pri každej hádke mu to vyhodím na oči. Poviem, že ma ťahal za nos a neľúbi ma.

Chcem tak veľa?

Prečo nemá túžbu si ma vziať?

Prečo nechce, aby som bola jeho manželkou?

Pripadám si ako hlúpa, že ho o to prosím a on stále nie, nie a nie. Som z toho naozaj veľmi smutná. Ja viem, že chlapa do svadby nútiť nemôžem.

Čo robiť, keď ma to zabíja?

Ďakujem

Dobrý deň,

čím viac si budete svadbu vynucovať a čím viac budete utrápená, tým menej ju bude partner chcieť. Prestaňte sa pred partnerom ponižovať. Nie vy, ale on si má kľaknúť a požiadať Vás o ruku. Je to zatiaľ ako keby ste si vymenili úlohy.

Teraz Vám načrtnem ako sa správa žena, ktorú by si Váš partner vzal okamžite. Je dostatočne sebavedomá a tak vie, že jej partner nič lepšie ako je ona nedostane. Je milá a priateľská k jeho priateľom, rodine a známym, má zmysel pre humor a dokáže si urobiť srandu aj zo seba. Na tému svadba, väčšinou odpovie a načo, veď je to len papier. Keď vidí romantickú scénu končiacu sa svadbou, prevráti oči s tým, že na toto sa nemôže dívať a odíde. Jednoducho dáva najavo, že ju téma svadby nezaujíma a nijako nebaví. A ak bude do konca života slobodná, tak nevadí. Aspoň bude voľná, keby sa náhodou objavil ten pravý.

Pri takejto žene si nemôže byť muž nikdy ničím istý. Počuli ste už niekedy, že muži majú radi mrchy? Čím väčšia potvora, tým viac mužov za ňou šalie a vzali by si ju aj na druhý deň. Lenže vy nie ste potvora.

Nevyhnutne teda potrebujete zmenu. A to radikálnu. Z tej uplakanej ženy prosiacej o pozornosť na hrdú zásadovú ženu, ktorá určí pravidlá a ona bude tá, ktorá bude odmietať. A nie tá, ktorú budú odmietať iní. Takže jedno ráno, keď si už budete istá Vašou životnou úlohou, budete ju mať nacvičenú pred zrkadlom a repliku poviete s patrične pohŕdavým tónom, partnerovi poviete: „Zlatko (alebo akokoľvek ho oslovujete), už ma unavuje naháňať ťa kvôli svadbe. Prestávam sa v tomto smere angažovať a rozhodne ťa nebudem prosiť. A v podstate mi je to už aj jedno.“ A od toho dňa ho začnete nazývať priateľ a to hlavne vtedy, keď bude prítomný. Bez irónie v hlase. Žiadny muž, žiadny otec môjho dieťaťa, ale vždy len priateľ. Pri predstavovaní, keď ho spomeniete v rozhovore, kedykoľvek.

Začnite pracovať na svojom sebavedomí.

Je toho veľmi veľa, čo môžete urobiť. Sledujte tému komunikácie muža a ženy v mojej poradni, vyhľadajte môj web, prípadne sa objednajte na konzultáciu. V prvom rade prestaňte prosiť. S mužmi Vám to komunikáciu neuľahčí.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online