Priateľ mi zakazuje používať sociálne siete a dochádza k násiliu. Ako ochrániť dieťa?

Zodpovedané
25. jún 2023

Dobrý deň,

mám 10-mesačného syna a 3,5-ročný vzťah, do ktorého som sa slepo dala stiahnuť až na dno. Priateľ je veľmi majetnícky a zakazuje mi používať sociálne siete. Sama som potom urobila to, že som odstránila sociálne siete kvôli jeho neustálym cirkusom. Za každým laiknutím tam bola otázka, čo si s ním mala a ďalšie žiarlivostné scény.

Keď sa rozprávame a moja veta nenasleduje ako si to on želá, začne ma urážať. Keď to prejde už do konfliktu, vyhráža sa mi mojím synom, že ho nebudem mať. Vyhráža sa mi rodinou, každého ponižuje a zhadzuje ako je každý nič.

Myslela som si, že dieťa náš vzťah zmení. Naše konflikty sú od začiatku sprevádzané fyzickým násilím. Ja viem, mala som to ukončiť vtedy, keď sa ma prvýkrát dotkol. Myslela som, že sa to zmení. Celé to prešlo až do strachu a neviem čo robiť.

Ako ochrániť dieťa, aby nežilo v tomto chaose?

Bojím sa urobiť prvý krok, lebo viem čoho je schopný. Viem, čo mi môže urobiť a neskutočne sa toho obávam. Posielam ho k psychologičke, ale on sa tvári, že ja som tá "chorá".

Už nemám silu a ani žiadnu energiu pre tento vzťah niečo robiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš partner Vás týra fyzicky aj psychicky. Tento vzťah je nutné okamžite opustiť, jeho správanie nie je totiž v poriadku.

Najskôr k jeho žiarlivosti. Žiarlivosť nie je povahová vlastnosť, je to choroba. Žiarlivec si svojimi pomýlenými predstavami tvorí situácie a vzťahy, ktoré nie sú reálne. On si však myslí, že to pravda je. Niekedy mu stačí len malá poznámka a už to u neho spúšťa negatívne správanie. Správne ste žiadali, nech navštívi odborníka, on to odmietol. Nič iné sa ani čakať nedalo. Jeho stav sa však bude zhoršovať.

Väčšinou sa žiarlivec začína prejavovať hlúpymi poznámkami, pokračuje vulgarizmami, nasleduje kontrola a končí to absolútnym obmedzovaním partnera. Už v úvodnej fáze je nutné brániť sa, pretože vysvetľovanie nestačí. Môžete mať aj milión svedkov, že ste boli na inom mieste, on si aj tak bude tvrdiť svoje. Meškáte päť minút? Urobí Vám peklo a vykričí, že Vám stačí aj päť minút na to, aby ste sa mohli venovať inému chlapovi.

To mu však nestačí. Začne Vám obmedzovať styk s rodinou, lebo na Vás majú zlý vplyv. Kamarátky už v tom čase nemáte.

V poslednom štádiu Vám začne selektovať šatník. Všetko krátke, s výstrihom a príliš farebné ide preč. Prípustné sú len čierna a sivá. Make-up je zakázaný, vlasy musia byť krátke, alebo stiahnuté do chvosta.

Začne Vám zakazovať akúkoľvek komunikáciu a začne s fyzickými trestami, čo sa u Vás práve deje. Toto musíte okamžite zastaviť. A zastavíte to len tak, že z toho odídete.

Existujú organizácie, ktoré Vám pomôžu. Preštudujte si prosím tieto stránky:
https://www.zastavmenasilie.gov.sk/rady-pre-zenu/

A konajte, lebo nikto to okrem Vás nemôže ukončiť. Chápem, najťažšie je urobiť prvý krok, ale keď ho už urobíte, spustí sa tým lavína.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online