Prečo sa to stalo práve mne?

Zodpovedané
9. sep 2023

Dobrý deň,

pred 14 rokmi som spoznala v práci muža. Dobre sme si rozumeli, občas spolu zašli do kina, boli spolu na kávu. Nikdy však medzi nami nič viac nebolo. Obidvaja slobodní. No on nakoniec zo SK odišiel, pracoval v zahraničí v rôznych krajinách.

Bola som sklamaná a smutná. Zmierila som sa s tým, že už ho neuvidím. Ešte sme zostali v slabom kontakte. Občas mi zavolal, napísali sme si. Nikdy som na neho nezabudla. Často som na neho myslela. No aj ten slabý kontakt sa vytratil. A tak som žila svoj život, veľmi som túžila po rodine a deťoch. Sklamaná zo všetkého som sa dala dokopy s mužom, ktorého som poznala vždy ako kamaráta. Ale nikdy som nebola zamilovaná do neho ani fyzicky má nepriťahoval. On bol do mňa veľmi zaľúbený a vždy mi nadbiehal. Vydala som sa za neho, sme manželia pomaly 10 rokov, máme dvoch synov. Manželstvo ok, aj keď nie som spokojná. Sme úplne rozdielni a mám pocit, že mi stále viac veci začína vadiť. Ale v zásade snažíme sa.

No stala sa taká vec. Ten muž, ktorého som spoznala v bývalej práci sa vrátil na SK, do tej istej firmy, kde sme sa spoznali. On je stále slobodný (starý mládenec). Hneď ako prišiel na SK má kontaktoval, ale ja som sa snažila mu vyhýbať. Občas sme si niečo napísali, no nechcela som sa s ním stretnúť.

Stretli sme sa a nič z toho, čo som k nemu cítila pred 14 rokmi sa nestratilo. No len môj status je už iný. Nie nechcem teraz tým povedať, že sa chcem rozviesť alebo niečo podobne. Neurobím to.

Len keby mi niekto povedal, prečo sa toto musí stať práve mne?

Prečo?

Ja som do neho zamilovaná, vždy som bola. Aj z jeho strany som si vypočula krásne slová, no cítim ako to chladné medzi nami.

Viem, že tak je to najlepšie, ale ako si ho mám vymazať z hlavy - z myšlienok?

Ja na neho stále myslím. On sa možno stretáva s niekým iným, mne občas napíše. Nie som si istá, či je úprimný ku mne. Myslím, že nie, intuícia mi vraví, že nie.

Ako zabudnúť na toto všetko?

Ďakujem

Dobrý deň,

dali ste mi nesmierne ťažkú otázku, na ktorú sa nedá odpovedať. Prečo sa to stalo práve Vám? Naozaj neviem. Viem však, že to iste nie je trest, pretože iným sa stávajú podobné a niekedy aj horšie problémy. Čo sa vlastne prihodilo Vám? Pred 14 rokmi ste spoznali muža, do ktorého ste sa zaľúbili, ale nič medzi vami nestalo a on odišiel do zahraničia. Mali ste pár nápadníkov a tomu najvytrvalejšiemu ste povedali áno, aj keď ste ho špeciálne nemilovali.
Po 14 rokoch sa Váš milovaný muž vrátil na Slovensko a kontaktoval Vás. U Vás sa nič nezmenilo, milujete ho rovnako, ale žiaľ ste vydatá a rozvod nepripadá do úvahy. Občas Vám napíše, ale cítite, že z jeho strany to chladne a že sa zrejme stretáva aj s inými ženami.

Je mi to ľúto, ale Vašu poslednú vetu musím potvrdiť. Je vysoko pravdepodobné, že sa stretáva s inými ženami. Je totiž slobodný a vy vydatá a ani to meniť nebudete. Vyzerá to tak, že k Vám zrejme prechováva city, ale uvedomuje si, že by Vám mohol skomplikovať život. Možno preto to chladnutie, pomaly to necháva odísť.

U Vás v tejto dobe prebieha neskutočný boj. Bijú sa medzi sebou srdce a rozum. Rozum Vám vraví, odolať a zamerať sa na manžela, dieťa a bežný život.

Srdce by však najradšej opustilo minulý život a dalo sa na cestu s ním, aj keď by to bola cesta plná neistôt. Nakoniec, nič mu nebránilo, aby sa pokúsil o Vás zabojovať a to hlavne tým, že by sa o Vás po prípadnom odchode od manžela postaral. Ale on nič také nenavrhol. A tiež je otáznych tých 14 rokov, ktoré sa neozval. Prečo? Možno by všetko dopadlo inak. On bol však ticho. Preto ste si život zariadili podľa seba a bolo by veľké riziko uveriť niekomu pre koho ste 14 rokov neexistovali.

Áno, chápem, bolí Vás celá duša a srdce, myslíte na neho kam sa pohnete. Ale verte mi, že jedného dňa to prejde. Všetko chce svoj čas. Ideálne by bolo prerušiť kontakt a postupne zabúdať. Pretože mám pocit, že tomuto mužovi sa veľmi nechce ponoriť sa do problémov. Ak by to chcel, už dávno by ste boli spolu.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online