Partner je bývalý gambler, klame mi, pobili sme sa a ja ho nedokážem opustiť. Ako ďalej?

Zodpovedané
8. máj 2023

Dobrý deň,

partner je bývalý gambler a ja ho nedokážem opustiť. Momentálne nehrá. Sám si dal zákaz na občiansky preukaz a nikde ho nepustia. Požičala som mu peniaze na opravu auta, ale zatiaľ mi ich nevrátil. Klamal mi, že pracuje. Nerobil nikde, hoci denne vstával o 7:00 a akože "chodil do práce". Pohádali sme sa a ja som mu vylepila. Nakoniec sme sa pobili a skoro ma udusil vankúšom.

I napriek tomu ho neviem opustiť. Kvôli nemu som sa rozhádala s mamou a aj kamarátkami. Som už zúfalá. Keď sa pobalil, že odchádza, tak som utekala za ním, aby sa vrátil. Stále je u mňa v byte a ja sa ho neviem vzdať.

Viem, že táto láska je chorá, ale neviem si pomôcť.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je v poriadku, že sa zubami nechtami držíte pre Vás absolútne toxického vzťahu. I napriek tomu, že partner si momentálne dal obdobie, kedy je čistý, tak nikdy nemôžete vedieť, kedy sa k svojej dávnej „láske“, čiže k hraniu vráti. Je to tak závažný problém a odporúčam Vám z tohto vzťahu vystúpiť čo najskôr. Gambling totiž nemá zľutovanie a všetko berie a ničí.

Ako to funguje, tak to môžete vidieť u seba. Agresivita, bitky, napadnutia a vy sa ho napriek tomu neviete vzdať. Sama ste priznali, že to nie je v poriadku. Preto by som na Vašom mieste dala dokopy rodinu a kamarátky, všetko im na rovinu vysvetlila a požiadala o pomoc. Určitý čas by ste nemali bývať v byte, kde ste bývali s partnerom. Mali by ste byť pod dohľadom, napríklad u Vašej matky. Za ten čas by sa mal od Vás partner odsťahovať a vy by ste mali vzťah ukončiť. Sama by ste mali začať bývať až vtedy, keď si budete istá, že už nikdy nezavoláte svojho ex naspäť a tiež, že sa nedáte dokopy s podobným typom muža.

A mali by ste uvažovať o návšteve terapeuta.To, že sa neviete vzdať tak závažne ubližujúceho vzťahu a to, že nemáte tak zdravé sebavedomie, ktoré Vás pred takýmto správaním ochráni mi dáva len jednu odpoveď. A to, že ste v minulosti prežila traumu, s ktorou Váš organizmus nie je ešte vôbec vysporiadaný a ktorá Vám bráni takémuto človeku povedať „Zbaľ sa a vypadni!“.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online