Môže ma partner milovať i napriek tomu, že nevie ukázať city?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

s priateľom som 2 roky. Je milý a láskavý, len nevie dávať najavo city. A to ani vtedy, keď sme spolu. Ja som veľká romantička a on úplný opak.

Inak je veľmi dobrý a vážim si ho. Je zodpovedný a spoľahlivý. Urobí všetko pre mňa a aj mi pomôže vo všetkom.

Môže ma partner milovať i napriek tomu, že nevie ukázať city?

Niekedy si pripadám ako keby som nebola pre neho príťažlivá. Keď som mu to povedala, tak mi povedal, že ma miluje a nechce o mňa prísť. Vraj on je taký, že nevie dať svoje city viac najavo.

Keď mu umrel otec, tak neplakal.

Ako sa mám k nemu správať?

Mám strach, že on možno nie je pre mňa vhodný človek na žitie.

Môže ma milovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je veľa mužov, ktorí nevedia prejaviť city, ale zároveň môžu hlboko milovať. Sú to muži, do ktorých sú celé detstvo a pubertu vštepované zásady správania, ktoré skôr zosmiešňujú citlivého muža vytvárajú dojem, že správny chlap je tvrdý a necitlivý.

Chcete príklad? Tak nech sa páči. Tak napríklad: „Chlapi neplačú. Neplač, všetci sa ti budú smiať. To vydržíš, si predsa nejaký chlap.“ Prípadne citlivé správanie pripisujú väčšinou tomu, že konkrétny chlap je gay, prípadne mamičkin maznáčik. Takýto chlap sa naučí svoje city skrývať a nevydolujete z neho žiadne „milujem ťa“. Možno len vtedy, keď mu hrozí, že o milovanú osobu príde. Napriek tomu, tento chlap môže hlboko milovať a dáva to najavo svojimi činmi. Urobí všetko preto, aby bola partnerka spokojná, aby jej nič nechýbalo a bolo o ňu postarané po všetkých stránkach. Tento chlap Vám možno nedonesie často kvety, nenapíše len tak sms „milujem ťa“, ale môžete sa na neho spoľahnúť. A ak chcete mať deti, nie je lepší partner, pretože on Vám dá istotu, že nemusíte báť, že sa jedného dňa pobalí a pôjde za inou.

Keď sa na to pozriete naopak, tak je zase veľké množstvo mužov, ktorí majú neuveriteľné množstvo rečí, keď Vás chcú dostať. A nie len rečí, ale aj prázdnych gest. Dokážu Vás zahŕňať pozornosťou, darčekmi, romantickými večerami. Denne Vás uisťujú o tom, aká ste krásna a ako Vás nesmierne milujú. Aká ste jedinečná a ako na Vás celý život čakali. Úplný ideál chlapa, o takom snívate celý život. Ale stačí, aby sa objavila chutná tvárička s dobrou postavou a okamžite začnú svoje medové reči púšťať von na inom mieste. Alebo sa dostanete do krízovej situácie, kedy potrebujete pomôcť a zachrániť a on zdúchne.

Nevyčítajte preto partnerovi, že nevie vyjadriť city, ani ho do toho nenúťte. On Vám svoju lásku prejaví inak a vždy je to lepšie, ako prázdne „veľkohubé“ reči.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online