Moja 17-ročná priateľka sa so mnou rozišla. Mám ju kontaktovať?

Zodpovedané
14. máj 2023

Dobrý deň,

mám 19 rokov, moja priateľka 17. Boli sme spolu pol roka, bol to môj prvý vzťah. Som veľmi vyberavý človek.

Sadli sme si veľmi dobre po každej stránke. Po čase sme si začali zo srandy nadávať. Smiali sme sa na tom. Zašlo to až tam, že ja som to robil častejšie a neuvedomoval si to.

Priateľka rozhodla, že si dáme druhú šancu. No šanca skončila skôr ako začala. Odvtedy sme vonku ani neboli a nemal som možnosť ako jej ukázať, že je to lepšie. Po rozchode mi vravela, že nemala odvahu mi to povedať a vraj veľakrát plakala. Okrem toho sme nikdy žiadny problém nemali a robili pre seba veľa veci. Predvečerom sme boli vonku, aj sme sa objali a pokecali. Bola tam aj moja sestra a zároveň jej kamarátka.

Vraj vie, že som sa zmenil a som lepší. Že budem mať možnosť to ukázať inej žene. Zrovna včera som sa dozvedel, že už má priateľa. Skočila zo vzťahu do vzťahu a mne to zajatila.

Ľudia sa menia a možno si časom uvedomí, že som múdrejší a skúsi to so mnou. Preto čakám pokým sa rozídu. Robím to kvôli tomu, že obaja sme si nejak výrazne neublížili a rozumieme si. Akurát našla city k inému.

Ako sa mám chovať?

Mám jej písať?

Mám ju kontaktovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zažil ste svoju prvú lásku, prvý vzťah. Je normálne, že sa cítite zmätený a neviete ako ďalej. Okrem toho sa spoliehate na to a veríte tomu, čo Vám povedala Vaša priateľka.

Ale poďme pekne po poriadku.

Ešte k tej prvej láske. Tá sa veľmi často znáša najhoršie. Možno poznáte tú pesničku: „Prvá láska skončí a v nás ďalej trvá, lebo žiadna iná nebude už prvá.“ Vy ste tú prvú lásku prežili s dievčaťom, s ktorým ste si rozumel a vo všetkom Vám vyhovovala. Ona je však už v inom vzťahu. Snažila som sa nájsť vo Vašom texte dôvod rozchodu, podľa všetkého ho vy identifikujete ako to, že ste si nadávali. Beriete všetku vinu na seba, už ste sa zmenil a počkáte, kým sa rozíde. Robíte to však úplne zbytočne. Pretože napíšem Vám to veľmi otvorene, keď sa rozíde, nevráti sa k Vám, ale pôjde opäť do nového vzťahu. Pretože nemôžem to potvrdiť a byť si pri tom úplne istá, ale predpokladám, že pravý dôvod Vášho rozchodu bol chlapec, s ktorým je momentálne vo vzťahu.

Dozvedela sa tiež, že ste sa zmenili a ste lepší a budete to mať šancu ukázať v inom vzťahu. U Vašej expriateľky je to jasný odkaz, že s Vami už vo vzťahu nepočíta. Keby ste ju kontaktovali a písali jej, zbytočne by ste sa pred ňou ponižovali. Ona už Váš vzťah ukončila a nemieni to zmeniť.

Nechce však žiadne škandály, predsa je len Vaša sestra jej kamarátka. Preto si raz a navždy zapamätajte, že výrazy typu „si pre mňa príliš dobrý, nezaslúžim si ťa a to aký si skvelý budeš mať možnosť ukázať inej žene“ znamená „už s tebou nechcem byť a nevrátim sa k tebe“. Preto aj zbytočne strácate čas na niečo, čo už skončilo. Áno, môže sa stať, že ju nový priateľ opustí a že zažije škaredý rozchod. Vtedy by ju mohlo napadnúť hľadať útechu u Vás. Ale opäť by to bolo len na chvíľu, kým sa neotrasie z rozchodu a nenájde si niekoho iného. Preto nečakajte, ukončite to v sebe, nech máte možnosť pripraviť sa na niečo nové a možno aj krajšie.

V našej poradni sme rozchody prežívali už viackrát, preto ak potrebujete vedieť čo s tým, pozrite sa prosím na minulé príspevky.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online