Mám 18 rokov a zamilovala som sa do ženatého muža. Ako na neho zabudnúť?

Zodpovedané
6. mar 2023

Dobrý deň,

mám 18 rokov a chcela by som sa poradiť. Zamilovala som sa do jedného ženatého muža, ktorý ma zviedol. Išlo mu len o jedno. Vedela som to, lenže písal a aj naživo mi hovoril také reči, ktoré mi ešte nikto nehovoril. Nemyslím naivné reči ako svadba a podobne. Hľadel na mňa takými očami, ktoré mi pripadali úprimne a tie jeho slová o tom, že by chcel so mnou vážny vzťah. S manželkou vraj nemal šťastný život.

Bola som o rok mladšia než som teraz. A bola som hlúpa, lebo som mu verila. Využil ma, ale neodkopol. Považoval ma za jeho milenku, akurát tých mal viac. To som zistila neskôr.

Odišli sme od seba. Moja rodina si ten vzťah nepriala. Najhoršie na tom je to, že už je to rok a ja každý jeden deň nad ním premýšľam. Stále si premieľam v hlave jeho slová.

Bol mojím prvým frajerom. Keď som si našla druhého chlapca, ktorému som sa páčila, tak stále som nemohla na toho prvého zabudnúť. Rovnako to mám teraz. Chodím na miesta, kde som sa chodievala s ním prechádzať a počúvam hudbu, ktorá mi ho pripomína. Ničí ma to vo vnútri.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

žiaľ, aj takí muži existujú. Od začiatku majú svoj presný plán, v ktorom použijú všetky prostriedky k tomu, aby ženu dostali tam, kam potrebujú. Teda k telesnému kontaktu. Vás tento ženatý muž presviedčal o tom, ako si nerozumie so ženou. Zviedol Vás, zaradil medzi milenky a viac sa nestaral.

Veľmi správne ste reagovala tým, že nepokračujete v tomto vzťahu.

Momentálne ste vo fáze ľútosti. Celé dni sa zaoberáte tým, že myslíte na neho. Pozeráte fotky, na ktorých je on a pripomínate si momenty, kedy ste ešte bola šťastná.

Potrebujete sa vyrozprávať a dostať zo seba všetko. V tejto fáze nie je dobré ostávať sama. Pomôžu priateľky, rodina, ktokoľvek, kto je ochotný Vás počúvať a pomôcť. Z ich strany to chce obrovskú trpezlivosť. Ste v pozícii, že sa rozišli s Vami a máte tendenciu vracať sa k tým istým témam a dookola rozoberať ten istý problém.

Ste smutná, to je normálne. Túto fázu smútku jednoducho musíte prežiť. Bez toho to nejde. U každého trvá táto fáza iné časové obdobie. U Vás trvá toto obdobie už rok. To už je naozaj dostatočne dlhý čas, aby ste to už ukončili.

Je teda najvyšší čas usporiadať rozlúčkovú párty s týmto mužom. Ak máte priateľky, ktoré vedia o Vašom probléme, pozvite ich. Ak nemáte, nevadí. Rozlúčite sa s ním sama. Rozlúčte sa s mužom, ktorý Vám toľko ublížil. Na párty zhromaždite všetky veci, ktoré máte od neho, alebo Vám ho pripomínajú. Pustite si spomienkovú hudbu, pripomeňte si okamžiky, ktoré ste spolu prežili. Pozrite si fotky. Táto párty bude totiž posledná chvíľa, kedy mu budete venovať pozornosť. Pripravte si posledný list. Na papier napíšte všetko, čo by ste mu chceli povedať, dajte do neho všetko, čo vás trápi. Následne sa s ním rozlúčte a list aj s vecami po ňom zlikvidujte. Je na Vás, či to hodíte do koša, spálite, zakopete. Formu vyberáte vy. Po párty však už nemá žiadne miesto vo Vašom živote.

Začínate odznova. Nadýchnite sa a vykročte. S odvahou a očakávaním, lebo niekde tam Vás čaká muž, ktorý Vám prinesie šťastie.

Ak aj napriek tomu sa Vaše pocity nezmenia, nájdite si terapeuta, ktorý sa zaoberá rozchodmi.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online