Má zmysel pokračovať vo vzťahu, keď priateľ chce žiť v zahraničí?

Zodpovedané
7. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som poradiť ohľadom partnerskej krízy. Mám 27 rokov a s priateľom máme vzťah už 9 rokov. Aktuálne žijeme 2 roky v zahraničí. On sem najprv prišiel sám, ja som do zahraničia nikdy ísť nechcela. Na Slovensku som mala dobrú prácu a aj zázemie. Nnakoniec som však išla za ním, pretože som chcela udržať vzťah a na diaľku nám to nevyhovovalo.

Plán bol zarobiť niečo na spoločné bývanie a vrátiť sa domov. Prešli 2 roky a ja som vystriedala 3 práce. Pochopila som, že mi život v zahraničí nevyhovuje. Som nonstop v práci. Prejavuje sa to na mojej psychike, správaní, nemôžem v noci spávať a začali sa mi objavovať aj zdravotné problémy.

Veľakrát som prosila priateľa, aby sme sa vrátili. Ja sama som ho však nechcela opustiť a nechať všetko na ňom. Ale už som nevedela ako ďalej. Nakoniec som dostala z poslednej práce výpoveď a idem čoskoro domov. A vraciam sa k práci, ktorá ma na Slovensku bavila. Priateľovi je to už jedno. Vraví mi, že som slabý človek a zbabelec, lebo utekám zo zahraničia.

Vraví mi, že keď pôjdem domov a nechám všetko na neho, tak bude koniec. Na druhej strane chce so mnou tráviť čas a neverí, že ho nechám aj potom ako budem na SR.

Prosila som ho, aby sme vymysleli iný plán. On o tom nechce ani len počuť a na Slovensko sa vrátiť momentálne nechce. Keď sa s ním rozprávam a zdá sa mi, že to je v pohode a mám nádej, tak príde téma na to čo ma trápi a vždy mi to ublíži.

Zároveň by som sa už chcela pohnúť vo vzťahu - vziať sa a mať deti. On sa momentálne na to necíti - vraj kvôli financiám. Ešte tu musí ostať mesiac kvôli práci.

Ja stále verím, že možno, keď odídem domov, že mu to dojde, dokončí tu veci a príde za mnou neskôr. Veľmi dobre ho poznám a tiež si nemyslím, že ma nenechá.

Má zmysel pokračovať v tomto vzťahu?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to ťažké rozhodnutie. Buď partner a život v zahraničí, alebo možno život bez partnera, ale doma a v práci, ktorá Vás baví. Jednému nevyhovuje život na Slovensku, druhému život v zahraničí. On Vás obviňuje, že ste slaboch a rýchlo sa vzdávate, vy zase jeho, že ste mali v zahraničí len zarobiť a vrátiť sa domov. On sa tam však namiesto toho udomácňujete. Je to naozaj ťažké rozhodnutie. Ak to nemá byť kompromis, tak pri každom rozhodnutí bude jeden z vás nespokojný. U Vás sa však nespokojnosť prejavuje už aj zdravotnými ťažkosťami a to nie je sranda. Tieto ťažkosti môžu postupne prejsť do chronických chorôb.

Tak čo s tým?

V podstate už nič, lebo vy ste si už svoje riešenie našli sama. Zvolili ste si cestu na Slovensko. Konečne ste mysleli na seba. V zahraničí sa necítite dobre, máte úzkosť, stres, vlastne celý Váš organizmus protestuje proti tomu, aby ste si ho zvolili za Váš nový domov. Vy ste teda na tú svoju cestu vykročili a teraz je na partnerovi, ako sa zachová. Vy by ste ho mali radi na Slovensku, ale uvedomte si, že ak by Vám to mal splniť, tiež pôjde proti svojmu želaniu. Preto by bolo dobré brať do úvahy aj možnosť, že Vaše cesty sa rozídu a každý pôjde iným smerom. V opačnom prípade sa totiž vždy bude musieť niekto prispôsobovať a žiť svoj život podľa niekoho iného, nie podľa seba. Preto na partnera momentálne netlačte, nedávajte mu ultimáta, nechcite rozhodnutie. Nechajte čas len tak plynúť.

Ak máte byť spolu, tak to tak bude. A ak sa máte rozísť, treba sa s tým zmieriť a začať odznova.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online