Má význam čakať, keď je môj milenec nerozhodný?

Zodpovedané
17. máj 2023

Dobrý deň,

približne 2,5 roka som udržiavala vzťah so ženatým mužom. Viem, že to nebolo správne. Obaja sme boli zamilovaní po uši. Doma všetko spočiatku tajil. Potom sa rozhodol, že sa chce rozviesť. Jeho žena absolútne nesúhlasila s rozvodom kvôli dieťaťu a kvôli tomu, že ho aj napriek všetkému ľúbi. Pokúsila sa o samovraždu, nejaký čas potom strávila v nemocnici. Samozrejme, že ho to zlomilo. Bál sa, aby to nezopakovala. Preto sme to na nejaký čas stopli. Avšak nevedeli sme na seba zabudnúť a doslova žiť bez seba. Bolo to silnejšie ako my a znova sme sa začali tajne stretávať.

Potom sme sa to opäť snažili ukončiť. Celkovo sme sa o ukončenie snažili veľakrát, ale nevieme sa tomu brániť. Láska je silnejšia ako my. Momentálne fungujeme tak, že sa nestretávame. Sme iba v kontakte. Čakáva ma pred mojou prácou, pred mojím bytom, plače, vyznáva mi lásku. Viem, že to myslí úprimne. Tvrdí, že som najväčšia láska jeho života, ale nevie, čo má robiť. Bojí sa opustiť dieťa a bojí sa, aby si manželka neublížila. Má z toho výčitky.

Mám čakať, alebo skúsiť na neho zabudnúť?

Keď som sa o to pokúšala, nešlo to. A to aj kvôli tomu, že sa mi stále nejakým spôsobom pripomínal.

Ako postupovať v takejto situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokus o samovraždu je pre mňa najvyšší stupeň citového vydierania, kedy ten, ktorý pokus uskutoční, môže byť síce zúfalý, ale napriek tomu má premyslený postup ako tento pokus vykonať tak, aby bol zachránený. Lebo ten, ktorý sa chce naozaj zabiť to zariadi tak, aby ho nebolo možné zachrániť. Lebo viete si predstaviť, že naozaj chcete spáchať samovraždu, všetko starostlivo naplánujete, napíšete rozlúčkové listy a pripravíte sa a v tom Vám do toho niekto vtrhne a začne Vás zachraňovať. Preto ten, čo to myslí úprimne urobí všetko preto, aby sa to nestalo. Väčšinou sa tieto skutky dejú v mene lásky. Ale môj osobný názor je, že ten čo sa chce zabiť v mene lásky síce miluje, ale nie toho pre koho to robí, ale sám seba. Lebo aká to je len úprimná láska, keď si ju zabezpečím vydieraním. Problém hrozby samovraždy mi tu pripadá asi ako najväčší vzhľadom k tomu, že kvôli tejto hrozbe sa nemôžete pohnúť ďalej.

Tým, že sa nič nerieši sa deje to, že muž, ktorého sa celá táto situácia týka začína mať tiež úzkostné stavy, ktoré sa prejavujú tým, že Vás čakáva, plače a vyznáva Vám lásku. Takto sa neprejavuje muž, ktorý vie, čo chce a čo má robiť. V tomto prípade si myslím, že potrebuje pomoc podobne ako jeho manželka. Neviem, ako fungujú títo dvaja v bežnom živote, ale asi to nie je žiadna sláva.

Ale zrejme už všetci máte tejto situácie práve dosť, a preto by bolo dobré vyriešiť to raz a navždy. Navrhovala by som teda, aby v prvom rade navštívili terapeuta najskôr Váš priateľ s manželkou a vyriešili si vzťah medzi sebou. Kým nebudú mať vyriešené problémy medzi sebou, nedá sa budovať nič nové. Na troskách starého vzťahu ešte aj s takouto hrozbou by ste mali celý život výčitky, že ste aj vy prispeli k nefunkčnosti tejto rodiny. A to zvlášť vtedy, keď je tam malé dieťa.

Lebo toto je problém, ktorý sa týka troch dospelých ľudí, ale mám pocit, že to riešite len vy.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online