Je rozvod správne riešenie?

Zodpovedané
26. jan 2023

Dobrý deň,

s manželom sme svoji 12 rokov. Cesta za naším dieťaťom bola náročná. Prežila som potraty bez zistenej príčiny, narodilo sa nám jedno zdravé dieťa. Následne opäť potraty. Všetky vyšetrenia mám v poriadku. Umelé oplodnenie nepripadá do úvahy, nakoľko sme veriaci a áno aj rozvod je pre veriacich neprípustný. Obaja sme vždy snívali o veľkej rodine.

Ja som sa s faktom, že budeme mať len 1 dieťa zmierila. Muž nie. Neustále to chce skúšať, no ja už nevládzem. Mam už svoj vek, moja psychika je na tom veľmi zle. Manžel je skvelý človek, no jednoducho svojho sna, mať veľkú rodinu sa nedokáže vzdať. Navrhla som mu rozvod, keďže mu nechcem brániť v možnosti mať ďalšie deti. On o rozvode nechce ani počuť, tak sme v slepej uličke.

Je okrem rozvodu iná šanca v našom prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že každý problém má viac riešení. Odpoveď na Vašu otázku je, že vždy je aj iná šanca.

Poďme si však to, čo Vás tak trápi viac rozobrať.
Úplne chápem Váš stav. Každé prerušenie tehotenstva je pre ženu fyzicky náročné. Oveľa horšie je však to, čo prežíva jej psychika. Snáď mi páni odpustia túto poznámku, ale muž ťažko pochopí, že akými stavmi prechádza jeho partnerka pri ukončení gravidity. Vy tento stav musíte znášať opakovane. Nečudujem sa, že ste psychicky vyčerpaná a posledné, na čo myslíte je opakovanie, až kým sa to podarí. Pre Váš organizmus je to stres. Dokonca tak veľký, že sa dokážete vzdať manžela a ponúknuť mu možnosť mať deti s inou partnerkou.

Váš manžel nesúhlasí a má pravdu. Manželstvo nie je inštitúcia, kde sa odohrávajú len pozitívne veci, ale aj tie negatívne. Sľúbili ste si predsa "v dobrom aj v zlom, aj v zdraví aj chorobe". U vás to však vyzerá, že každý to pochopil po svojom. Manžel tvrdohlavo ide za svojim snom mať veľkú rodinu a vy sa snažíte obetovať sa. A to hlavne vtedy, keď bude spokojný. Toto je však situácia, ktorú musíte riešiť spolu. Výsledkom by mal byť kompromis, keď každý z vás ustúpi z niečoho, na čom doteraz trval a vy sa stretnete niekde na polceste. Ďalej však pôjdete spolu.

Teraz sa vrátim k vášmu manželovi. Keby som mala takú moc, vymenila by som Vás. Myslím, že by stačil jeden deň. Ide mi hlavne o to, aby Váš manžel zažil to, čo musíte prežívať vy. Píšete, že Váš manžel je skvelý človek. Ako je potom možné, že nevidí Vaše trápenie? Nemám informácie o tom, ako spolu komunikujete o závažných témach. Ale ak málo, prípadne vôbec, bol by pre vás vhodný párový terapeut. Keď vo vašom vzťahu nebude toľko tlaku a stresu všetko bude jednoduchšie.

No a tie ďalšie možnosti, ako mať veľkú rodinu už asi poznáte. Áno, myslím tým osvojenie. Tiež je jednou z možností stať sa profesionálny rodič. Tieto informácie Vám však už dajú na inom mieste.

Želám Vám veľa síl.

Ľudmila

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online