Je moja mama týraná?

Zodpovedané
9. sep 2023

Dobrý deň,

mám pocit ako keby môj otec mamu dlhodobo psychicky týral. Teda ona to často takto pomenováva. Následne však dodá niečo v zmysle: "A však nie je až taký zlý. Včera bol na mňa dobrý." Obdeň mi zase volá, že vrieskal a rozkopal dvere a pod.

Aby som Vás uviedla do obrazu, otec bol vždy veľmi prchký a veľa kričal. Neviem o tom, že by mamu niekedy zbil, ale často hrozne kričí a popritom rozbíja veci. Dokonca ich hádže tak, že raz mi preletela váza popri hlave, mame zase vidlička. Mama je dlhodobo na invalidnom dôchodku a otec pracoval. Posledný rok si vybavil na ňu opatrovateľský a v práci skončil.

Keď mi volá, že rozkopal skriňu, tak jej poviem, nech sa s ním rozvedie. Ona opakuje, že kam pôjde a kto sa bude o ňu starať. Ja mám 32 rokov, skvelého manžela, 2 malé detičky. Mladší syn kvôli zdravotným problémom nenastúpil do škôlky. Starší začal ZŠ, dokončujeme si RD a fakt nestíham sa starať aj o ňu. Bývajú cca 50 km od nás a často mi mama volá aj s plačom, že je tyran a celé hodiny to riešime. Problém je, že ona ako keby nič podniknúť nechcela. Vždy to ukončí, že tak už to je a nedá sa nič robiť. Dokonca sa to otočilo často proti mne, keď som sa jej pred ním zastala. Vrieskal po mne, že čo sa starám, že mama to preháňa.

Otec porobí len najnutnejšie a dokáže hodiny stráviť pri TV alebo mobile. Všade je bordel, 2-dňový riad v dreze. Keď tam s malými prídeme a ozvem sa, tak vraj preháňam s hygienou. Nadáva mi, že deti majú preto slabú imunitu. Chodíme tam kvôli mame 1-2x za mesiac na pár hodín. Je mi nepríjemné, aký je otec stále nervózny a vulgárne nadáva, ak s ním na 100% človek nesúhlasí. Každý pohár v poličke musí byť ako on povie.

Viem, že je ťažké sa starať o mamu, lebo je imobilná. No i napriek tomu mi príde jeho správanie neprijateľné. So starším bratom sme obaja odišli z domu hneď po maturite. On chodí domov asi tak 2x do roka, lebo žije v zahraničí. O odchode z domu sme snívali hádam od 12 rokov.

Ľúto mi je maminy, ale ona sa stále len sťažuje. Nikdy reálne nechce nič podniknúť proti otcovi. Mne je z toho často ťažko a deti už plačú, že prečo sa im nevenujem, keď 2 hodiny volám s mamou. Keď sa neozvem, píše mi 4 smsky za doobedie či žijem a čo je s nami. Často som z toho vyčerpaná, ale nechcem sa na ňu vykašľať. Už aj tak mám výčitky svedomia, že ja si žijem pekný život a ona musí takto trpieť.

Je podľa Vás psychicky týraná?

Čo mám robiť, aby som sa zachovala správne?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš problém mi okamžite niečo pripomenul, a preto som sa pozrela do archívu a našla tento príspevok:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/vztahov...

Áno, dá sa povedať, že Vaša matka je minimálne psychicky týraná, pretože musí znášať nálady Vášho otca. Ale aj u Vás by sme mohli hovoriť o týraní, teda presnejšie, že ste týraná emocionálne. Tlačí na Vás matka, aby ste jej pomohli s Vašim otcom. Tlačí na Vás otec, aby ste sa do toho nestarali, že Vaša matka preháňa. Kde je teda pravda? A ste vôbec povinná poznať pravdu? A načo?

Lebo presne tak ako aj v iných prípadoch, aj tu s tým Vaša matka nič neurobí. Potrebuje len poslucháča. A vy ste to dokázali počúvať aj dve hodiny denne. Lenže tým ste uberali energiu sebe, nevenovali ste sa vlastnej rodine a ešte Vám aj bolo všetko možné vyčítané. Objednajte si teda u každého z nich debatu, kde Vašej mame vysvetlíte, že dve hodiny každý deň je naozaj veľa a to si nemôže dovoliť. Preto ste ochotná investovať napríklad hodinu týždenne. Zároveň ju uistite, že ak sa rozhodne s tým niečo robiť, budete tu pre ňu.

Otcovi oznámte, že ak sa bude aj naďalej takto správať k Vašej matke, podniknete aj vy pre neho príslušné kroky, ktoré nebudú pre neho až také príjemné.

Skúste sa nakontaktovať na organizácie, ktoré sa zaoberajú týraním. Poraďte sa s nimi ako postupovať. Majú viac skúseností a môžete od nich dostať cenné rady.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online