Dokáže sa sukničkár zmeniť?

Zodpovedané
28. jún 2023

Dobrý deň,

pred 2 týždňami vyšlo na povrch, že môj manžel ma celé roky podvádzal. Predpokladám, že išlo len o sex. Sme spolu 7 rokov. Zrútila som sa a momentálne si myslím, že mu nedokážem odpustiť.

Predpokladám, že má nejaký sexuálny problém. Vzťah sme mali ukážkový, bez hádok, úplne dokonalý. Deti nemáme. Najprv som si myslela, že to robil iba v akoholovom opojení. Ale v 2019 pred mojím umelým oplodnením to urobil za triezva. Postavil sa k tomu adekvátne mojej reakcii. Prvé dni som si myslela, že to prežijem - veď si predsa zaslúži druhú šancu. Ale čím ďalej, tak tým to bolo horšie a je mi fyzicky zle. Včera som ho poslala na týždeň do bytu k mame, ktorá je na dovolenke. Až po tomto kroku prosil o odpustenie. Vraj chce žiť len so mnou a už to neurobí. Predpokladám, že to ďalej nepôjde...

Dokáže sa sukničkár zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

dali ste mi priamu otázku a ja Vám na ňu dám priamu odpoveď - neviem. Otázka znela, či sa dokáže sukničkár zmeniť. Ak tomu veríte a on sa snaží zo všetkých síl, tak áno - dokáže to. Ak na tom nebude pracovať, len si počká na Vaše odpustenie, alebo vy za jeho správaním neurobíte hrubú čiaru a neprestanete mu to neustále vyčítať, tak na to by som odpovedala, že asi nie. A to preto, lebo v tomto prípade nemá prečo.

Mali ste spolu skvelý vzťah, bez hádok a problémov, úplne ukážkový. A to bol presne dôvod, prečo to začal robiť. Začal sa vo vzťahu nudiť. Viem, že sa Vám zdá nelogické, čo teraz píšem. Veď kto by si vybral talianske manželstvo namiesto pokoja a pohody. Už len hotový blázon. Skúste sa zamyslieť. Ak majú muži na výber z dvoch žien, pričom jedna je úplne pokojná a kľudná, nehrozia pri nej žiadne scény a navyše je aj rozumná a druhá je hysterická, robí scény, plače na počkanie, žiarli, vydiera a navyše je slušná sekera, ktorú z týchto dvoch si vyberie? Ak poviete tú pokojnú, mýlite sa. Iba malé percento mužov by dalo prednosť pokoju a tí by vyberali hlavne tým, že by bolo zapojené aj ich vedomie. Keby si však mali vyberať podľa pocitov, tak by vybrali radšej hystériu, lebo tam je predpoklad, že ak nie je nuda v živote, nebude ani nuda v posteli. Pretože ak Vám muž povie, že je pre neho dôležitejšia vnútorná krása a povaha ženy a nie vonkajšia príťažlivosť a sexepíl, tak mu neverte.

A čo s tým? Nuž pokojný bezhádkový vzťah ste už vyskúšali a nefungovalo to. Veď aj odprosovať Vás začal až potom, ako ste ho poslali k mame. *Ak sa odhodláte dať mu ešte jednu šancu, tak vzťah môže byť ideálny. Musíte ho však občas okoreniť hádkou, alebo čímkoľvek, čo dokáže dvihnúť tlak a hladinu pokoja.** Potom už nebude z jeho strany dôvod riešiť iné ženy, lebo mu dá zabrať aj tá vlastná.

Vy však ešte nie ste rozhodnutá o druhej šanci, tak ak máte problém odpustiť mu, ale aj zároveň problém opustiť ho. Skúste navštíviť terapeuta, ktorý Vás vypočuje a nasmeruje ďalej.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online