Čo mám robiť, keď mi manžel stále klame?

Zodpovedané
1. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V manželstve sme 9 rokov a máme 2 deti (7 a 2 roky). Obaja pracujeme ako učitelia, ja som momentálne na RD. Manželstvo sme mali harmonické, no všetko sa obrátilo pred cca 4 rokmi, keď som nastúpila po RD do práce. Manžel začal veľmi míňať peniaze, preto som si zriadila aj vlastný účet.

Začala som splácať 2 autá, pôžičku na drobnosti v domácnosti a pod. Zistila som, že začal sponzorovať svojho uja na jeho neduhy - cigarety, kena, športky a to vždy s tým, že on mu to vyrovná, keď dostane podporu. No vždy ostavá len pri sľuboch.

Začal potajme fajčiť, piť tvrdý alkohol. Za posledný rok som našla doma a v okolí domu poschovávaných desiatky fliaš. Samozrejme, on nič nerobí, to niekto iný. Koncom roka začal prichádzať aj z práce pod vplyvom alkoholu. Aj jeho kolegyňa mi to potvrdila, keď išla autom z práce.

Prvá manželova cesta z prace vždy vedie k jeho mame, ktorá býva spoločne s jeho babkou a spomínaným ujom. Tam presedí aj hodinu. Už na to ozaj nemám nervy.

Celý uplynulý rok som u nich v stodole našla desiatky prázdnych fliaš, tašku ohorkov. Tam vždy chodil, aby sa mal kde "vyventilovať". Lenže nikdy to nepriznal, pravdu vždy zastieral. Každý deň, aj teraz, keď je doma a majú online výučbu, tak musí 4-5x denne odskočiť k mame na návštevu.
Už to nezvládam. S deťmi sa doma nezahrá, skoro nič neurobí. Presedí dlhý čas s mobilom v ruke. Peniaze mu chýbajú a uteká na tie jeho návštevy.

Denne mi do očí klame, zavádza, tituluje ma rôznymi nadávkami aj pred deťmi. Mám pocit, že manželstvo je v troskách, nakoľko sa ako na muža nemôžem ako manželka v ničom spoľahnúť. Nepomôže mi a ani ma nevypočuje. Finančne podporí svoju rodinu. Stále sľubje, že sa to zmení. Cez Vianoce sedel doma, bol nachladnutý a bol v pohode. Akonáhle začal chodiť k mame s babkou a ujom, už je zase všetko v starých koľajach.

Prosila som ho, aby sme navštívili spolu poradňu, no on problém nemá, iba ja. Najlepšie by bolo, ak by sme boli od všetkých ďaleko a snáď by aj to naša rodina mala šancu byť štastná.

Ako mám s ním komunikovať?

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho popisu to znie, že manžel má vážne problémy s alkoholizmom. A tak k tomu treba aj pristupovať. Je náročné s ľuďmi, čo majú problémy s alkoholom konštruktívne komunikovať o ich probléme. Ako hovoríte, oni vidia, že problém majú ostatní, nie on.

Máte možnosť s ním zostať a snažiť sa ho nejakým spôsobom z toho dostať, skúšať o tom aktívne komunikovať, nastavovať hranice a vyhľadať odborníka na závislosť, začať sa vyhrážať odchodom. No niekedy je jediné riešenie odísť zo vzťahu.
V každom prípade sa postavte k problému aktívne.

Príde mi veľmi uvedomelé riešenie zo zriadením si vlastného účtu a zachovania si schopnosti postarať sa o seba.

Skúste vyhľadať vo Vašom okolí združenia, či nemocenské zariadenia, ktoré sa liečbou závislostí zaoberajú a nájsť nejakú podporu a informácie aj tam.

Držím Vám palce a dúfam, že oslovíte v manželovi tú časť jeho osobnosti, ktorej záleží na rodine, na Vás, no i na ňom samom, pretože život alkoholika je život v utrpení.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/