Buď sa pohneme ďalej spolu, alebo sa rozlúčime. Rozhodla som sa správne?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

s partnerom som bola 3 roky. Doteraz sme sa stretávali pravidelne ale diskrétnejšie kvôli okolnostiam. Veľká láska. Dala som mu teraz na výber. Buď sa pohneme ďalej spolu, alebo sa rozlúčime.

Cítila som sa čím ďalej tým horšie. Cítila som, že dávam veľa, bola som vystresovaná, unavená, zničená, vytrápena kvôli nemu. V tejto situácii som nevidela budúcnosť, keď jeden dáva a druhý vzťah tají.

Stále som počúvala to isté, ako sa máme viac spoznať, ako ma on miluje, ako potrebuje čas na doriešenie svojich vecí. Nič však nerobil, žiadne činy. Popri mojom nátlaku uprednostil jeho deti a svoju situáciu, kde sa necíti na vzťah aký ja momentálne chcem. Nehnevám sa kvôli tomu. Každý máme na výber.

Hnevám sa za to využívanie, ťahanie času, presviedčanie o niečom čo o rok o dva o 5 rokov nemusí nikdy byť. A mne budú najkrajšie roky pri ňom utekať a on bude spokojný na obidve strany. Vzťah sa skončil s krikom a hádkou. Ja som tá, čo je na vine, lebo ja chcem teraz hneď normálny život. Zatlačila som vedome. Nejde o city, že by som ho neľúbila a vyrobila som zbytočný problém. Išlo o to, aby si uvedomil, že takto v takýchto podmienkach cesta nevedie.

Viackrát sme sa o tom rozprávali a vždy boli len reči, činy nikde. Vykričal mi, že nečakám. Čakala som 3 roky a mal dosť času. A ja nemám charakter, pretože s ním nechcem ostať v kontakte. Nemám potrebu a cit, kde som zainvestovala všetko do vzťahu, mám cit využívania. Je urazený a ja tiež.

Bolo to správne?

Ja myslím, že áno. Prerušila som kontakt všade, mám taký pocit. Dýcham slobodné, nemám stres. Chcem žiť pre seba momentálne a žiadny vzťah nechcem. Nemyslím, že by som mala mať pocit, že som niekomu ublížila, že si dovolím tu pre neho nebyť.

Máte iný názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý vzťah, kde je jeden spokojný a užíva si ho naplno, aj keď diskrétne a druhý sa dusí a je v strese, nemá nádej na dlhú životnosť. Jedného dňa sa totiž môže stať to, čo sa stalo Vám. To znamená, precitli ste a pochopili ste čo chcete a čo už určite nie.

Váš vzťah trval tri roky a myslím si, že je to dostatočné množstvo času, ktoré ste mu venovali len tak bez toho, aby ste tušili, či sa Vám to oplatí, alebo či z toho budete niečo mať. Nikde to síce nespomínate, ale zdá sa, že partner bol ženatý, alebo už rozvedený, nie však ochotný zverejniť tento vzťah. Vaše fungovanie nebolo o rovnováhe, pretože vy ste prevažne dávali a on prevažne bral. Ďalšiu energiu však odmietol investovať, lebo vraj sa potrebujete spoznať viac. Zdá sa, že tri roky mu boli ma spoznanie málo, neviem teda aký časový úsek by potreboval konkrétne on.

Urobili ste veľmi dobre, že ste sa s ním rozišli bez hnevu a osočovania. On si servítku pred ústa nedával. A to je presne aj to, čo Vám zrejme potvrdilo, že ste urobili správne.

Vy sa momentálne cítite spokojná, dá sa povedať konečne slobodná, bez gule na nohe a konečne sa môžete pohnúť akýmkoľvek smerom. Vaša otázka znie, či mám iný názor na vec, ako ste urobili. Moja otázka znie, je teraz Váš život lepší? Ak odpoviete áno, nemám dôvod mať iný názor.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online