Ako sa zbavím myšlienky, že som zlyhala?

Zodpovedané
5. júl 2023

Dobrý deň,

zlyhala som ako manželka a aj ako matka. Zľakla som sa, že svojho muža neľúbim. Máme spolu krásnu dcéru a mám strach, aby som neprišla o rodičovský dom, na ktorý je hypotéka. Bol mi sympatický jeden muž v parku.

Od novembra som doma, lebo môj muž mi chcel dobre. Už to nezvládam doma, pritom nemám mať z čoho strach. Ľúbim ho veľmi a až mi je zle z tej myšlienky, keď si pomyslím, že ho neľúbim.

Zmenil sa strašne a je dobrák od kosti. Predal aj dom, s mamou sa nebaví. Robila nám problémy. Refinancovali sme úver a môžeme už dokončiť novostavbu. Bojím sa, či to budeme zvládať. Keby som prišla o neho a o dom, tak skončím na psychiatrii. Môj muž maká ako fredka v práci, aby sme sa mali dobre.

12 rokov bývame s mojou mamou, to mi nerobí tiež dobre. Vraj som zlyhala a som ako ona. Vraj som zlá matka, keď chcem mať svojho muža pre seba na chvíľku. Dcérka je veľmi na mňa naviazaná, lebo som s ňou 5 rokov bola doma. Nemala vyvinutý konečník, tak sme si veľa trápenia užili. Manžel chce so mnou žiť.

Ako sa zbavím myšlienky, že som zlyhala?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že toto už nie je problém, ktorý by sme zvládli jednou odpoveďou v poradni. Z celého Vášho príbehu a opisu je cítiť mimoriadne silnú úzkosť, obavy a strach. Strach o to, že prídete o lásku milovaného človeka, že Vás prestane ľúbiť, ale aj strach z praktických vecí, ako je napríklad skutočnosť, že nezvládnete platiť hypotéku a prídete o rodičovský dom.

Do toho Vám svoje pridáva vlastná matka, ktorá namiesto podpory a pochopenia do Vás vkladá ešte viac pochybnosti a nelásku k sebe samej. Až príliž často sa vo Vašej komunikácii objavuje obvinenie, že ste zlyhali. Ja však žiadne zlyhanie podľa Vášho opisu nevidím. Vidím však ženu, ktorej je statočne nakladané a má obavu, že zlyhá. Poviem Vám na rovinu, že sa nedá dlhodobo žiť v takomto strese a bez toho, aby sa to nepodpísalo na Vašom zdraví. Preto by som Vám odporučila čo najskôr vyhľadať psychologickú ale aj psychiatrickú pomoc.

Je nutné urýchlene znížiť ten tlak na Vás. Strach a obavy totiž patria k životu, zároveň však nesmú náš život ovládať do neúnosnej miery. To sa mi zdá, že sa práve deje vo Vašom živote.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online