Ako pomôcť strýkovi, ktorý sa 23 rokov trápi neopätovanou láskou?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

pred 23 rokmi mal môj strýko priateľku v Bardejove. Zoznámili sa v Blatnej v Južných Čechách. Chcel si ju vziať. Preto odišiel z Bardejova späť do Čiech vybaviť potrebné dokumenty, rozviazanie pracovného pomeru a dokončiť rozvod. Dievča sa mu už nikdy neozvalo. Neodpovedalo na listy. Keď telefonoval, tak vždy mu mama povedala, že nie je doma.

Často bol v Bardejove a vždy sa len dozvedel, že odišla pracovať do Čiech. Resp. že je niekde s priateľmi. Mama mu nikdy viac nepovedala. Jedného dňa mu mama oznámila, že sa dievča vydalo. Strýka to veľmi zdrvilo a už nikdy si nenašiel žiadnu ženu. Každý rok na Vianoce odchádza sám do Bardejova a čaká, že ju aspoň zazrie u Egidea. Tam jej vraj sľúbil, že sa vráti a vezme si ju nielen pred Bohom, ale aj pred ľuďmi. 23 rokov čaká trpezlivo na odpoveď, no nikdy sa nedočkal.

Je mi to veľmi ľúto, že to robím touto cestou, ale strýka mám veľmi rada. Myslím, že si zaslúži vedieť pravdu. Strýko mi rozprával, že hrala na priečnu flautu práve pri sv. Egidea. Zrejme ju naozaj silno miloval.

Ako môžem strýkovi pomôcť?

Chcem, aby mal ešte trochu možnosť žiť ako človek a nie ako mních.

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je naozaj láska, ktorá sa len tak nevidí. V tomto prípade však už láska nerobí ľudí šťastnými, ale ubližuje. Ktovie, aké mala pohnútky mama, keď sa tak intenzívne snažila presviedčať, že konkrétne vyvolená Vášho strýka buď nie je doma, alebo je v Čechách, alebo s priateľmi. Až zatĺkla ten posledný klinec do rakvy s tým, že sa dievča vydalo.

Obdobie 23 rokov je však už naozaj veľa času na to, aby človek šťastne dokončil jeden príbeh, alebo v sebe doriešil pocity zo straty a vydal sa iným smerom. Vyzerá to však tak, že Váš strýko nemá ukončený jeden príbeh a z toho dôvodu sa mu ťažko začína nový. Hlavne však nemá dôvod, teda vysvetlenie, prečo sa toto všetko stalo. Je to ako taký nedokončený príbeh. On zrejme stále čaká na vysvetlenie. Veď boli dohodnutí, že sa vezmú. A kým sa tento príbeh neukončí, zdá sa, že bude intenzívne čakať na svoju vyvolenú.

Ideálny by bol rozhovor, kde by si vysvetlili, čo sa stalo a prečo nastala táto situácia. My si môžeme myslieť, že o neho dotyčné dievča nestálo. Pravda však môže byť inde. Možno aj ona dostávala mylné informácie o ňom. Napríklad, že o rozvod vôbec nepožiadal, že si našiel inú a podobné „výborné“ správy.

Bolo by dobré zistiť, kde je pravda. Váš strýko s tým sám nepohne. Opakovane bude každoročne chodiť do Bardejova a čakať, či ju nezahliadne v dave. Skúste teda prevziať iniciatívu na seba. Pred 23 rokmi bol možno väčší problém nájsť niekoho konkrétneho. Teraz v čase internetu, Facebooku, Instagramu a google by to nemal byť až taký problém.

Skúste teda poskladať pokračovanie príbehu namiesto strýka, pretože vy budete vedieť, čo sa zo zistených skutočností môže strýkovi povedať a čo by mu možno viac ublížilo. Skúste vyhľadať strýkovu vyvolenú na Facebooku, prípadne menovkyne - ak teda viete meno. Prípadne môžete na Facebook napísať oznam, že hľadáte konkrétnu osobu a poproste ľudí, nech to zdieľajú. Bolo by fajn zistiť, kde sa stala chyba a prečo títo dvaja už dávno nie sú spolu.

Je však aj možné, že veľa toho nezistíte a túto konkrétnu osobu nenájdete. Aj to sa stáva a taký je život. V tom prípade by bolo dobré, vyhľadať terapeuta a ukončiť vzťah v rámci terapie. Neviem, či by ale na to strýko pristúpil.

Ak Vám ale na ňom záleží, pokúste sa pozvať ho na neutrálnu pôdu a tam s ním „hodiť reč“. Aj čakanie na niekoho má svoje hranice a myslím, že tie už Váš strýko dávno prekročil. Už je najvyšší čas, aby bol aspoň chvíľu šťastný.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online