Ako partnerovi vysvetliť, že nedokážem byť upratovačkou podľa jeho predstáv?

Zodpovedané
26. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť a získať od vás nejaké tipy ako argumentovať a komunikovať s partnerom.

Máme syna a druhé dieťa je na ceste. Partner mi často vyhadzuje na oči, že on sa o nás finančne stará, že vďaka nemu máme to, čo máme. Vadí mu, že doma nie je tip top poriadok. Ako živnostník je v práci od rána do večera. Jeho práca je aj jeho hobby, hoci by nemusel byť v práci aj 12 hodín, je tam, lebo ho to baví. Večer, keď príde domov, občas sa chytí umyť riad, čo mi dá patrične "vyžrať", že ho musel umyť on. Inak doma nerobí nič, žijeme v byte, veľa práce tu nie je. Nikdy nevysáva, neutrie prach, nevyberie práčku, proste z domácich prác nerobí vôbec nič. Kým som pracovala aj ja, neboli tie výčitky z jeho strany časté, ale odkedy som PN kvôli tehotenstvu a musím byť doma, často sa hádame.

Vždy počúvam, aká som lenivá, že nechodím do práce, že sa celé dni váľam doma. Doma však máme poriadok, starám sa o všetko, až občas na tie riady, ktoré nestihnem umyť, napríklad po olovrante. Prípadne, keď varím večeru, vypnem sporák a on práve príde a v dreze je riad od varenia a také drobné veci. Stále som za lenivú, on chodí do práce a nebude doma predsa ešte upratovať. Naozaj sa veľmi snažím, ale nedokážem byť dokonalou upratovačkou.

Ako s ním komunikovať o tomto probléme?

Ďakujem

Dobrý deň,

kde sa stratili tie časy, kedy muž zarábal a žena sa starala o domácnosť a muž to bral ako samozrejmosť a nevykrikoval, že musí živiť rodinu. Muž bol predsa vždy ten živiteľ rodiny a to sa dialo bez rečí a bez obviňovania. Zdá sa, že Váš manžel je tiež z tých, ktorí si myslia, že materská dovolenka je dovolenkou a žena si počas troch rokov len lebedí v posteli, vstáva predpoludním, pozrie film, prečíta knihu a ide s kamarátkami, ktoré sú tiež na dovolenke na kávu. Maximálne dá deťom niečo zjesť a riad vloží do drezu, veď keď príde manžel domov, umyje.

Vy ste na PN, predpokladám, že Vám hrozí rizikové tehotenstvo a nemali by ste sa namáhať. Neviem, akú prácu by ste mali doma urobiť, aby bol spokojný. Myslíte, že by stačilo vymaľovať, alebo by ste mali aj vymeniť kachličky v kúpeľni? Odporučila by som Vášmu manželovi niekoľko kilové závažie pripevniť k telu a nosiť ho celé dni pri sebe a snažiť sa normálne žiť, pracovať a starať sa o deti a domácnosť. Schválne si tipnime, ako dlho by vydržal. Hodinu, či dve? Viac, či menej?

Bolo by naozaj skvelé, keby sa jedného dňa dostalo do zákonov, že muž je povinný absolvovať aspoň dvojtýždňovú materskú dovolenku, aby zistil, že materská dovolenka má s dovolenkou spoločné iba slovo. Inak je to pre ženu len práca a povinnosti za málo peňazí. To, že je to málo, nespochybňujem, ale je to príjem, za ktorý si zrejme nenakupujete značkové veci, ale použijete ho na domácnosť. To už asi ale neberie do úvahy, pretože je zaneprázdnený kritizovaním Vášho života a Vašich činov. Je vôbec niečo za čo Vás v poslednej dobe pochválil?

Skúsme teda jednu vec. Povedzte manželovi, že by ste mu boli vďačná, keby Vám spísal na papier všetko, v čom by ste sa mala zlepšiť. Keď to urobí, požiadajte ho, nech k tomu zoznamu dopíše aj veci, za ktoré si zaslúžite pochvalu. S tým už bude mať asi väčší problém. Požiadajte teda o to dobrú kamarátku, alebo spoločných známych, manželovu rodinu. Uvidíte, že ich zoznam bude dlhší ako manželov. Potom sa s ním pokúste dohodnúť, že ak Vás aspoň občas pochváli, Vy nezabudnete umyť riad alebo urobíte inú, pre neho nesmierne dôležitú vec. Snažím sa Vám týmto priblížiť techniku ak – tak. Teda, ak on niečo urobí pozitívne pre Vás, vy mu to vrátite, tiež pozitívne. Nedá sa totiž dlhodobo žiť iba v kritike. Okrem toho kritika neprináša efekt zlepšenia, ale skôr naopak. Teda načo sa budem snažiť, aj tak bude nakoniec všetko, čo urobím, zlé. Len kritika prináša vždy zhoršenie, keď však kritiku obohatíte aj pochvalou, je šanca, že sa niečo zmení, naozaj veľká.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online