Ako odblokujeme 6,5 ročnú dcéru, ktorá nechce jesť?

Zodpovedané
22. apr 2021

Dobrý deň,

moja 6,5 ročná dcéra veľmi málo zje. Pri zjedení väčšieho množstva lyžičky ju napína. Nezlepšilo sa to rokmi ani nutridrinkmi od lekára. Krv a stolica je v poriadku. Ešte ideme na gastro a endokrinológiu.

Učiteľky v škôlke si myslia, že je to psychického rázu. Od malička nejedla, tak vždy sme ju museli dokrmovať. Myslia si, že má k jedlu odpor. Napína ju, nič jej nechutí. Ani sladké jej nechutí. Zje iba surové ovocie a zeleninu a nezdravé slané.

Ako ju odblokujeme?

Ďakujem

Dobrý deň,

s tým "odblokovaním" Vám ja takto na diaľku žiaľ neporadím.

Poznám pár ľudí, čo jedia len ovocie a zeleninu, spolu s orechmi a semiačkami je to v podstate skoro dostatočná výživa (treba samozrejme doplniť železo, zinok či omega3 kyseliny a nejaké proteíny). Určite je teda zdravšia ako bežná slovenská kuchyňa.

Predpokladám, že máte strach, či jej to stačí a dávate na názor učiteliek, že je to psychického rázu. Čo určite môže byť v nejakom zmysle pravda, ale v takom veku, ešte náročné nejak preskúmať. Čo môže mať vplyv je Vaša - to si ale len domýšľam - predstava o tom, čo by mala zjesť a "dokrmovanie" od malička.

Z Vašej správy neviem, či to "dokrmovanie" a všetky vyšetrenia sú vynútené nejakými výraznými zdravotnými potiažami a vychudnutosťou, ale bol len Vašou predstavou, že toho zje málo.

Dvakrát by som zvážil, či je nutné s ňou chodiť po nepríjemných vyšetreniach, ak je zdravá a skôr nechal ju jesť to čerstvé ovocie, zeleninu a orechy, prípadne skúšal rôzne zmiešané šaláty. Samozrejme nezdravé slané nepotrebuje vôbec.

Viete, to čo je bežné a normálne v našej strave spôsobuje obezitu, problémy so srdcom, zvýšený výskyt rakoviny a podobné problémy a moderné výživové názory sa zásadne líšia od bežného jedálnička a spôsobu stravovania.

Teda tá rada znie, že kým je zdravá a len nechce nejaké "normálne" jedlo, nenútil by som ju a nepanikáril by som. Skúšajte, ponúkajte (zdravé) možnosti, ale netlačte na ňu.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/