Ako na nezvládnuteľnú 8 ročnú dcéru?

Zodpovedané
22. apr 2021

Dobrý deň,

naša 8 ročná dcéra ma začína čím viac ďalej ignorovať. Manžel chodí na týždňovky a keď sa vracia piatky domov, tak letí za ním a vždy tato a mne je do plaču.

Vôbec ma nepočúva. Každý deň sa zlostím a neviem si už pomôcť. V škole sa jej veľmi darí a patrí medzi najlepších žiakov. S poslúchaním doma alebo v škole je to oveľa horšie. Stále jej vysvetľujem ako by to mala robiť a ako nie. Hovorím jej, že aká som smutná, keď urobí niečo zlé. Vypočuje si ma, ale tým to pre ňu končí a vzápätí urobí tú samú chybu. A ešte sa mi smeje do tváre.

Dokonca veľakrát za mnou príde, že ona urobí niečo inak ako som jej to povedala ja a s pohŕdavým úsmevom sa otočí vo dverách a ide preč. Ja som bola vychovávaná bitkou a trestami. Prisahala som sama sebe, že moje dieťa tak vychovávať nebudem, ani to nerobím, len niekedy si musím sedieť doslova na rukách ,aby "mi nestrelila" ruka, alebo počítať do 10, aby som na ňu nevyletela.

Mám pocit, že som vyskúšala na ňu už všetko, ale nič nemalo význam. Mali sme bodovací systém, odmeňovací systém, vysvetľovali sme, prosili, aj kričali. Jednoducho nič nemohlo na viac ako 2 dni.

Čo mám robiť?

Ako mám s ňou komunikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

síce nepoužívate fyzické tresty, ale z toho čo píšete sa mi javí, že máte svoje predstavy o tom ako by mala fungovať a všemožne sa ju snažíte do toho natlačiť. Chápem ju, že Vám robí napriek, obzvlášť, keď je inteligentná a vidí, že má na Vás "páky" a dokáže Vás ľahko dostať pod vplyv emócií.

To, že sa každý deň na ňu zlostíte, je Vaša zodpovednosť nie jej problém a mali by ste si to riešiť aj mimo vzťah dcéra a matka - tým myslím napríklad pravidelnú psychoterapiu, či meditácie. Ukľudniť sa, znížiť nároky na ňu ako aj na seba a priniesť viac pohody a konštruktívnej komunikácie do Vašeho vzťahu.

Nejdem tu písať o tom ako komunikovať s deťmi, na to nie som odborník, ale kniha: Výchova bez porazených, Thomas Gordon by Vám mohla pomôcť s inšpiráciou k modernému prístupu k výchove, keďže spôsob výchovy Vašich rodičov Vám nie je dobrý vzor.

Držím palce, a nezúfajte, nikdy nie je neskoro zlepšiť vzťahy a mať sa dobre.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/