Ako byť šťastná?

Zodpovedané
17. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Priateľ mi povedal jednu vetu, (riešili sme či budeme jeden večer spolu) budeme šťastní, keď budeme spolu, keď nebudeme spolu, mali by sme byť tiež šťastní.

A tu je môj problém. Keď spolu netrávime večer, tak ide za kamarátmi a ja som doma s deťmi. Mám dvoch synov. Je mi z toho dosť ťažko, že som doma s deťmi. V podstate s nimi trávim všetok čas. A on sa zábava s kamarátmi. Možno žiarlim, ale je mi dosť ťažko.

Od kedy mám deti, tak nemám kamarátov. Niekoho s kým by som sa išla zabaviť. Niekedy idú k otcovi alebo babke a keď nie som s priateľom, tak som sama. Viem, že je hlúpe chcieť, aby nechodil za kamarátmi a sedel doma, lebo ja nemôžem, alebo nemám ani s kým a kde..

Ale vždy, keď ide niekam s kámošmi mi je hrozne. Jednak z toho, že by som chcela mať tiež kámošov s ktorými môžem ísť von a jednak z toho, že musím byť doma s deťmi.

Ako mám dosiahnuť to, že budem šťastná aj keď budeme spolu a aj keď spolu nebudeme?

Ďakujem

Dobrý deň,

šťastie je zaujímavé téma, ktoré mnoho filozofov a mystikov, považuje za vrchol ľudského snaženia, či za našu vnútornú podstatu. Je mnoho činností, ktoré nás robia šťastnými, no pocit šťastia zostáva rovnaký, či už je to pohľad na hory, zábava pri tanci, či iná situácia, v ktorej si dovolíme zažívať plnosť života, vlastnej existencie a sme šťastní.

Šťastie môžeme zažívať, len v prítomnej chvíli. A utrpenie vychádza z nespokojnosti z prítomnosti, z odmietania prijať seba a situáciu takú aká zo všetkými jej časťami.

Píšete, že nespokojná ste preto, že si uvedomujete, že ste doma s deťmi a nie vonku s kamarátmi, že závidíte manželovi jeho možnosť odísť za kamarátmi a uvedomujete si svoj nedostatok priateľov. Rovnako, ale by ste mohla byť spokojná, že s nimi nemusíte ísť von a že sa môžete starať o deti.

Alebo teraz iba pre príklad, by ste si (napríklad keby ste nemohla mať deti) želala aby ste sa mohla starať o deti a vychádzalo by z toho veľké utrpenie, že nemôžete.

Čiže šťastie je o tom ako nastavíte svoju myseľ a ako si dovolíte plne prijímať prítomnosť taká aká je, následne sa začne meniť aj Vaše prežívanie smerom k prežívaniu plnosti, radosti a šťastia.

Cesta ku šťastiu náročná a plná našich vzorcov myslenia a správania, ktoré sa prejavujú vo vzťahoch, k sebe, aj k ostatným. S týmto Vám môže pomôcť psychoterapia, pochopiť svoje pocity, potreby a správanie. Naučiť sa žiť tak aby ste bola spokojná vo vzťahoch, vytvárať nové priateľstvá a opustiť pocity osamelosti, prijať svoju rolu matky a manželky a zároveň vytvárať nové spôsoby fungovania vo svete.

Ak je Vaším cieľom šťastie, meditačné techniky Vám môžu ukázať cestu k zdroju šťastia, ktorý sa nachádza v prítomnom okamžiku. Napríklad moderný meditačný učitelia, Eckhart Tolle, Rupert Spira, či iný majú na youtube množstvo videí a vedených meditácii, niektorých aj s českými/slovenskými titulkami.

Miesto chcenia, "ísť von a nebyť s deťmi" sa môžete naučiť ísť dnu a nájsť pokoj a radosť v každej chvíli, v ktorej sa nachádzate.

Ideálne je kombinovať cestu psychoterapie, osobnostného rozvoja a meditácie, aby sa rozvoj mohol prejaviť na všetkých úrovniach Vášho života a šťastie sa rozvíjalo vo Vás, a aj vo Vašich vzťahoch.

Prajem krásne dni naplnené radosťou.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/