Získam niekedy omeškané výživné?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ako postupovať v prípade, ak si povinný neplnil vyživovaciu povinnosť. Exekútor nič roky neposielal. Až po vybavení si náhradného výživného a podaní trestného oznámenia prišlo vyrozumenie, že povinný začal poberať polovičný invalidný dôchodok. Z neho mu je strhávané exekútorom výživné. Trestné oznámenie bolo zastavené kvôli tomu, že vlastne platí a navyše sa medzi časom oženil a narodilo sa mu ďalšie dieťa. Dlžná suma omeškaného výživného je asi 15 000 eur. A to, čo momentálne posiela exekútor na dve deti je po zaokrúhlení 26 eur. Výživné bolo stanovené na asi 60 eur na jedno dieťa, v čase, keď boli rok staré. Teraz majú 16 rokov.

Aký postup by som mala zvoliť v takejto situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ste vyčerpala všetky zákonné možnosti, žiadny postup momentálne nie je možný. Exekúcia je podaná a momentálne je to jediný nástroj, ktorým môžete výživné vymôcť. Závisí to však aj od aktivity exekútora a jeho schopností. Predpokladám, že otec Vašich detí nežije len s polovičného invalidného dôchodku.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz