Spadá náš rodinný dom do BSM?

Zodpovedané
20. mar 2022

Dobrý deň,

pozemok, na ktorom stojí RD som nadobudla pred manželstvom. Kolaudácia RD je napísaná na moje meno. Stavebné povolenie aj kolaudačné rozhodnutie boli vydané v čase, keď sme boli manželmi.

Spadá náš rodinný dom do BSM?

Je lepšie zapísať manžela do katastra nehnuteľnosti ako vlastníka 1/2 RD?

Čo v prípade rozvodového konania v budúcnosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

samotná stavba rodinného domu patrí do BSM podľa stavu rozostavnosti počas manželstva. Neuvádzate, kedy ste so samotnou stavbou začali. Predpokladám, že ste začali dom stavať už v manželstve. V takomto prípade dom spadá do BSM.

Je tu však aj otázka financovania danej stavby a iné okolnosti.

Aj keď ste zapísaná v katastri nehnuteľností ako výlučný vlastník, v prípade rozvodu by si manžel mohol nárokovať na časť domu ako súčasť BSM.

Situáciu je možné upraviť buď zmenou v katastri alebo zúžením BSM o daný rodinný dom.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz