Som povinná púšťať bývalého partnera k našim deťom do bytu, ktorý mám ja s novým priateľom?

Zodpovedané
12. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dvoch problémov.

Bývalý manžel mi stále vyvoláva každý deň, aj v noci, hocikedy o 22-23hod. Keď nedvihnem, volá dookola. Aj cez deň. Nevolá deťom, pritom každé dieťa má telefón (17, 15, 13, 6 rokov). Volá vždy mne. Veľakrát zložím, keď začne rozprávať blbosti (ohľadom nášho manželstva, nás dvoch, nie ohľadom deti) a vtedy volá tiež dookola. Samozrejme ho informujem o všetkom, čo by ako rodič mal vedieť.

Snažím sa byť k nemu priateľská, nakoľko rozvod nastal kvôli mne (našla som si iného priateľa a máme trojmesačné bábo). V súdnom rozhodnutí je stanovené, že deti si má vyzdvihnúť pred domom. Chápem, že pracuje v zahraničí, preto sa nedržím rozhodnutia a deti som mu ochotná odovzdať kedykoľvek, ale on ich málokedy vezme (býva vo veľkom dome s rodičmi, takže by mal kde), on ale príde a chce byť s nimi v byte, ktorý máme s priateľom. Nemám s tým problém, ani priateľ, keď je v práci. Ale keď je doma a ex chce prísť k deťom, odmietnem s tým, že si ich môže zobrať a vtedy ma začne slovne napádať, že si nepraje, aby priateľ žil s deťmi. Priateľ má s nimi veľmi dobrý vzťah, stará sa aj o ne, či už finančne, ale aj bežne ako keby boli jeho.

Môžem sa voči bývalému manželovi nejako brániť?

Som povinná ho púšťať k nám do príbytku?

Som povinná mu stále dvíhať mobil a odpovedať na správy?

Veľmi má to vyčerpáva po psychickej stránke.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie ste povinná púšťať bývalého manžela do vášho bytu, kde žijete s priateľom a deťmi. Povinná ste jedine deti na styk s otcom pripraviť a pred domom mu ich odovzdať.

Čo sa týka telefónneho kontaktu a správ, ste povinná otca informovať o deťoch. Avšak v prípade, keď majú deti vlastné telefóny, túto informáciu si môže zistiť otec sám.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz