Otec sa 13 rokov nezaujímal o syna a teraz ho chce. Môže mi ho prostredníctvom orgánov odobrať?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

mám 13-ročného syna, ktorý bol narodený v Bruseli. Súd ho zveril do starostlivosti mne ako matke a žijeme na Slovensku. Otec sa o neho do dnešného dňa nezaujímal. Otec dieťaťa žije v Bruseli. 13 rokov neplatil výživné, popieral otcovstvo a nezaujímal sa o nášho syna. Podala som návrh na medzinárodno - právnu ochranu deti a mládeže, aby som mohla vymáhať výživné z cudziny.

Asi sa to po 13. rokoch pohlo nakoľko mi včera volal a vyhrážal sa mi, že mi syna zoberie. Mám strach. Predpokladám, že prišli papiere od exekútora. Hovoril mi, že ak chcem nejaké peniaze, tak syn bude žiť v Bruseli. Teda tam, kde sa narodil a kde má miesto.

Môže mi ho prostredníctvom orgánov odobrať?

Ako to mám riešiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predpokladám, že syna máte zvereného rozsudkom do Vašej výlučnej osobnej starostlivosti.

Nakoľko Váš syn má už 13 rokov, uplatní sa v prípade súdu u neho tzv. participačné právo dieťaťa. To znamená, že syn sám vyjadrí názor, že u koho chce zostať . Súd by mal toto jeho rozhodnutia vzhľadom na jeho rozumovú vyspelosť akceptovať.

Predpokladám, že syn nemá s otcom vytvorený žiadny vzťah a ani puto, preto je skoro nulová šanca, že by Vám súd odobral syna.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz