Ostáva pôvodné vecné bremeno aj po prepise časti bytu na druhého z manželov?

Zodpovedané
16. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti darovania 1/2 bytu druhému z manželov, ak byt jednému z nich darovali rodičia ešte pred svadbou. Obaja rodičia sú vedení ako vecné bremeno s právom dožitia. Jeden medzitým zomrel, ale stále figuruje na liste vlastníctva.

Ostáva pôvodné vecné bremeno aj po prepise časti bytu na druhého z manželov?

K tomu sa pridružuje ešte jedna otázka.

Ak jeden z manželov predá byt, ktorý nadobudol ešte pred manželstvom (kúpa na hypo), finančné prostriedky získané predajom sa stávajú predmetom BSM, alebo sú výlučným vlastníctvom toho z manželov, ktorý predal?

Za odpoveď vopred ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, ak vecné bremeno je zapísané na liste vlastníctva k danej nehnuteľnosti, toto vecné bremeno je povinný rešpektovať aj nový vlastník nehnuteľnosti, resp. podielový spoluvlastník.

Prevodom 1/2 nehnuteľnosti vecné bremeno nezaniká.

Finančné prostriedky získané predajom výlučného majetku jedného z manželov nie sú v režime bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Ak však bola hypotéka splácaná aj počas manželstva, druhý z manželov má nárok v prípade rozvodu na polovicu splátok hypotekárneho úveru, ktoré boli zaplatené počas manželstva a tiež na pomernú časť finančných prostriedkov použitých z BSM napr. pri rekonštrukcii bytu alebo inom zveľadení bytu vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu