Ochrana osobných údajov maloletých deti. Ako ďalej?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

partner mojej sestry si dal vytetovať bez jej súhlasu na obidve predlaktia z vnútornej strany celé krstné mená ich deti. Teda 2 slovné + celé dátumy narodenia. On sa pohybuje aj v pochybnej spoločnosti, vždy mám obavy, že sú iniciály deti a v podstate ich rodné čísla na očiach kadekomu. Nehovoriac o veľkosti písma, ktoré je nepriehladnuteľné.

Je to v súlade s ochranou osobných údajov deti?

Môžu ho požiadať v dospelosti, aby ich odstránil?

Druhá otázka:
Mala som pojednávanie ohľadom zverenia deti do mojej opatery, lebo sestra zomrela. Jej prianím bolo, aby som sa starala o deti ja. Poberám invalidný dôchodok 41 %. Sudkyňa sa ma na súde opýtala ako navrhovateľky pred odporcom, že s čím som na invalidnom dôchodku. Chcela počuť konkrétnu diagnózu a sumu ID, ktorú poberám. Povedala som jej to, ona to dala dokonca do zápisnice.

Mala právo sa ma to opýtať?

Teraz to bude vedieť každý.

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko je to telo a telesná integrita partnera Vašej sestry, nikto ho nemôže nútiť, si dať uvedené odstrániť. Nakoľko tam má len mená detí a dátumy narodenia nemyslím si, že porušuje nariadenie GDPR. Rodné číslo je špecifické práve posledným štvorčíslím, preto to, že tam má zverejnené len dátumy narodenia ešte nič neznamená. Naviac, dátumy narodenia sú zverejnené aj napr. v katastri nehnuteľností.

K druhej otázke uvádzam, že áno - sudkyňa mala právo sa Vás to spýtať, nakoľko prebiehalo dokazovanie. Bez diagnózy a výšky invalidného dôchodku by nevedela určiť Vaše majetkové pomery. Nakoľko je súdne pojednávanie verejné, musela ste s týmto počítať.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz