Dobrý deň,
mám 1,5-ročného syna a s partnerom nám to dlhodobo nefunguje. Príchod dieťaťa náš vzťah len zhoršil. Skúšali sme už všetky spôsoby, ale partner nemá záujem a vlastne už ani ja. Bavili sme sa aj o tom, že pôjdeme od seba. Partner požaduje striedavú starostlivosť, s čím ja absolútne nesúhlasím. Nebudem mu zakazovať sa so synom stýkať, nech je s ním každý deň koľko mu jeho práca dovolí. Ja však chcem, aby môj syn mal jeden domov a jedno zázemie u mňa.
Partner nie je schopný sa o neho postarať, navariť mu, dať mu napiť vody, dodržiavať režim dieťaťa. Super sa s ním pohrá, ale to je maximum, čo s ním zvládne.
Je to cudzinec (Turecko), ktorý nerozpráva po slovensky. Keď sa niečo stane, tak všetko riešim ja. Nechcem byť bez syna ani jeden deň, ale už ani v tomto vzťahu.
Na základe akých kritérií a na čo všetko prihliada súd, keď rozhoduje o striedavej starostlivosti oboch rodičov?
Ďakujem
Dobrý deň,
v zmysle § 24 ods. 2 zákona č. 36/2010 Z. z. o rodine v znení neskorších predpisov: „Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa“
Najpodstatnejšie kritérium je najlepší záujem malého dieťaťa, ktorý skúma priamo súd. Ide napr. o citové väzby dieťaťa, jeho vývinové potreby, stabilita budúceho výchovného prostredia a schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom.
Avšak v prípade tak malého dieťaťa je striedavá starostlivosť skôr výnimočná, ako pravidlom.
V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo právne zastúpenie ma kľudne kontaktujte.
JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz